Rusya’yla ‘iş’ birliği

İzmir Ticaret Borsası, Saint Petersburg Ticaret ve Sanayi Odası’yla E-Commodity Bazaar Elektronik Emtia Alım-Satım Portalı üzerinden ticaret için protokol yaptı

Rusya’yla ‘iş’ birliği

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ve beraberindeki heyet, Rusya’nın ikinci büyük kenti ve nüfus açısından da Avrupa’nın ilk 10 kentinden olan Saint Petersburg’a iş ve inceleme gezisi düzenledi.
Türkiye’nin Saint Petersburg Başkonsolosluğu’nda Başkonsolos Yunus Belet ve Saint Petersburg Ticaret Ataşesi Çağrı Doğan ile bir araya gelen heyet, kent ve ticaret olanakları hakkında bilgi aldı.
Kentin Rusya’nın Avrupa’ya açılan kapısı olduğunu dile getiren Belet, “Raflardaki Türk ürünlerinin artmasını istiyoruz. Başta İTB üyeleri olmak üzere tüm Türk iş insanlarını buraya yatırım yapmaya davet ediyoruz” diye konuştu. Doğan ise, “Rusya’ya gelecek Türk yatırımcılara gerekli desteği vermeye hazırız” diye konuştu.

İmzalar atıldı

Heyetin ziyaret ettiği Saint Petersburg Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Ekaterina Lebedeva da 400’ün üzerinde Rus ve yabancı küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeyle çalıştıklarını söyledi.
Kestelli ve Lebedeva arasında, iki kurum ve üyeleri arasında iş birliği yapılması için prensip anlaşmasına varıldı, sürecin Türk firmalarının Rusya’da katılacakları fuarlarda Rus muhataplarıyla bir araya gelmeleri için Saint Petersburg Ticaret ve Sanayi Odası’nın aracılık etmesi, ayrıca üyelerini E-Commodity Bazaar’da yer almaları için teşvik etmesi konularında görüş birliğine varıldı. Ayrıca toplantıya katılan B2B ve fuar organizasyon şirketi ExpoForum-International Company ile İTB arasında E-Commodity Bazaar iş birliği protokolü imzalandı.

İzmir’e faydası olacak

Gördüğükleri sıcak ilgiden ve iş potansiyelinden son derece memnun olduklarını belirten Kestelli, “İzmir iş dünyasının Rusya ile ticaret yapmasında sonsuz fayda görüyoruz. Tarım ve gıda bu ticaretten çok önemli bir pay alabilir. Bunun yanı sıra Türkiye’ye her yıl 6 milyonun üzerinde turist yollayan Rusya’nın ilgisini İzmir ve Ege kıyılarına yönlendirmek için de çalışmalar, tanıtımlar yapmalıyız” vurgusunu yaptı.

D-100 Karayolu'nda kaza! Ayak parmakları koptuAvcılar, D-100 Karayolu, Ankara istikametinde seyir halindeki bir otomobil, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu aynı yönde iki araca çarptıktan sonra önce takla attı sonra da bariyerlere çarptı. Kaza sonrası bariyerin kapıdan girmesi nedeniyle sürücünün ayak parmakları koptu. Araç içinde kopan parmaklar bulunarak hastaneye götürüldü.
ABD Başkanı Trump: Türkiye'ye tüm yaptırımların kaldırılmasını emrettimABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin operasyonu bağlamında getirilen yaptırımların kaldırılması için talimat verdiğini açıkladı. Öte yandan ABD Hazine Bakanlığı, 14 Ekim'de Türkiye'ye getirilen yaptırımların resmen kaldırıldığını açıkladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber