Geri Dön

Seyretmek yetmiyor

1994 yılında İngiltere'de yayınlandığında büyük ilgi gören kitap spor kitaplarına verilen William Hill ödülü ile taçlandırılmış. Kitabın Türk okurlarına ulaşmasında genç kuşağın tartışmasız en donanımlı spor yazarlarından Yiğiter Uluğ'un büyük payı var. Sevgili Uluğ kitabın ilk basımından sonra yaşadıklarını şöyle dile getiriyor; Az kitap okuyan insanlar olduğumuz kuşkuya yer bırakmayacak gerçeklikte. Hele o kitap futbola dairse sorun büyüyor demektir. İngiliz gazeteci Simon Kuper daha 20'li yaşlarında biriktirdiği parayla yollara düşmüş. 22 ülke dolaşmış. Menajerler, politikacılar, mafya üyeleri, gazeteciler, taraftarlar, futbolcularla görüşmüş. Ortaya da futboldan fazlasını içeren bir yapıt çıkmış. Adı; Futbol asla sadece futbol değildir... "Futbol asla sadece futbol değildirin ilgiyle karşılanacağını 3 binlik ilk baskının kısa sürede tükeneceğini umuyorduk. Olmadı... Günler geçiyor kitabın satışları beklenen çizgiyi tutturamıyor. Daha kötüsü medyada bu güzelim kitaba dair iki satır olsun bir tanıtım ya da eleştiri çıkmıyordu. Spor basınının köşelerine kurulmuş her paragrafına Türk sporunun kurtuluşunun eğitim olduğunu yazarak başlayan ağır topları sanki söz birliği etmişcesine görmezden geliyordu, Kuper'in kitabını. Bu suskunluğu rahmetli Yavuz Gökmen'in Hürriyet'teki, Kenan Onuk'un da Yeni Yüzyıl'daki yazıları bozdu. 96'nın sonbaharına gelindiğinde yaklaşık bir yıl önce Londra'da kitabın sayfalarını ilk çevirişimdeki coşkumdan epeyce uzak bir futbol ülkesi olmak yolunda hızla ilerleyen Türkiye'de, günün birinde bir futbol kültürü oluşabileceği konusunda hayli karamsardım. Futbol asla sadece futbol değildir Bir akşam eski dostlarla buluştuk. Ortaköyde bir sofrada. Masada bir zamanlar beraberce basketbol oynadığım bir arkadaşım vardı. Laf döndü dolaştı, son dönemde çok okunan kitaplara geldi. Arkadaşım, 14 yaşındaki oğlu sayesinde muhteşem bir kitap okuduğunu futbol ile siyaset üzerine gözlemlerini birleştiren yazarın bundan sonra da çıkacak kitaplarını merakla beklediğini söyledi.Sözü edilen kitap; Futbol asla sadece futbol değildir'di... Yazar ise Simon Kuper'di. O gece içimdeki karamsar bulutlar dağılıverdi. Demek ki futbol lafını kitaptan ne kadar korkarsa korksun altyapıdan bambaşka bir okur grubu geliyordu. Ve bu gençler kitabı babalarına tavsiye edecek kadar beğenmişti. Su yolunu buluyordu bir biçimde..." Su yolunu buluyordu Simon Kuper bir oyun milyarlarca insan için önemli olduğu takdirde sadece bir oyun olmaktan çıkar diyor. Futbolun, hayatın farklı boyutlarıyla harmanlandığı 400 sayfalık eser, okuyanın saygı duyacağı bir çabanın ürünü. Bu fırsatı kaçırmayın. Okuyunuz. Sadece seyretmek yetmiyor. egespor@milliyet.com.tr Saygı duyulacak bir ürün

Çok az kişi biliyor! Burası Timsah AdasıOrdu'da, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Timsah Adasının turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı.
Kıvanç Tatlıtuğ'un mangal keyfiZaman zaman sosyal medyadan paylaşımlarda bulunan oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ, bu kez mangal yaparken çekilen videosunu yayınladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber