Yatırımcıya İzmir çağrısı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, İzmir Teknoloji Üssü’ne içerik ve yapısal anlamda ayrıcalıklı özellikler ve vergi avantajı sağlayacaklarını belirtti, “Türkiye’de yatırım yapmak isteyen yabancı şirketlere de, ‘İzmir’e araştırma merkezi kurun’ diyeceğiz” dedi.

Yatırımcıya İzmir çağrısı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, kurulması planlanan İzmir Teknoloji Üssü’ne ayrıcalıklı özellik kazandıracaklarını, bu kapsamda vergisel avantajlar konusunda da önerilerin bulunduğunu, konuyu Başbakan Binali Yıldırım’a sunacaklarını söyledi. Özlü, Türk sanayisini son 15 yılda düşük-orta teknolojiden orta-yüksek teknolojiye çıkardıklarını belirtti, “Hedefimiz, yüksek teknoloji. İhracat içinde yüzde 4 seviyesinde olan yüksek teknoloji ürünlerinin payını ise yüzde 25’lere çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

‘Potansiyel var’

İzmir’in 8 üniversite, 4 teknopark, 8 bin 500’den fazla akademisyen, 171 binden fazla öğrencinin yanı sıra, sayıları hızla artan Ar-Ge ve tasarım merkeziyle yüksek teknolojili ürünlerin geliştirilebileceği bir merkez potansiyeline sahip olduğuna dikkati çeken Özlü, şöyle konuştu: “İzmir’de geçen seneden bu yana İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün bulunduğu bölgede uluslararası nitelikte bir teknoloji geliştirme bölgesi kurmak üzere çalışıyoruz. İzmir’in bu konuda üs olabileceği kanaatine vardık. Geçen hafta da bu projeyi açıkladık. Bu projeyle İzmir’i bir ekosistem olarak değerlendirdik.

Üssün özellikle yabancı yatırımcıyı Türkiye’ye çekmeyi amaçladığını kaydeden Özlü, bu konuda İzmir’in cazibesine güvendiklerini belirtti.

‘15-20 milyar dolar’

Özlü, “Türkiye’de yatırım yapmak isteyen yabancı şirketler var, bunların bir kısmıyla geçen hafta görüştük. Teşvik ve desteklerden yararlanmak, kamu alımlarından istifade etmek istiyorlar. Bu firmalar arasında dünyada 26 bölgede Ar-Ge merkezi olanlar var. Bunlara ‘Bir araştırma merkezinizi de Türkiye’ye, İzmir’e kurun’ diyeceğiz. İzmir çok cazip bir bölge, insan potansiyeli, kaynağı, iklimi çok cazip. İzmir’de oluşturacağımız bir ekosisteme herkes gelir. Bize gelen öneriler ve yaptığımız çalışmalar kapsamında profesyonel bir yönetim teşkil edilmesi öngörülüyor, bu konuda birkaç model var. Bunu da Başbakanımıza arz edeceğiz.” İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü yerleşkesi içinde 9,5 milyon metrekare arazi içinde kurulması öngörülen İzmir Teknoloji Üssü’nde farklı ölçeklerde 800 şirketin yatırım yapması, uzun vadede 40 binden fazla istihdam sağlanması ve 15-20 milyar liralık Gayri Safi Yurt İçi Hasıla oluşturabilecek büyüklüğe ulaşılması öngörülüyor.

Yasal düzenleme yapılacak

Projeyle ilgili uluslararası bir danışmanlık kuruluşunun çalışma yaptığını, görüştükleri kurumlardan da öneriler aldıklarını ifade eden Bakan Özlü, teknoloji üssünün şimdilik sadece İzmir’de kurulmasının planlandığını aktardı. Uluslararası firmaların Ar-Ge merkezlerinin bir kısmını İzmir’de açabilecekleri bir yapılanma düşündüklerini kaydeden Bakan Özlü, “Mevcut Teknopark Kanunu çerçevesinde kuracağız. Yani Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu’na tabi olarak kuracağız ama ilerleyen dönemle ilgili bir danışmanlık firmamız çalışıyor. İzmir Teknoloji Üssü’ne içerik ve yapısal anlamda ayrıcalıklı bir özellik kazandıracağız. Yasal düzenlemeleri gelecek yıllarda çıkaracağız. (Vergisel avantaj) Bize gelen öneriler arasında bu da var. Başbakanımıza arz edeceğiz, Bakanlar Kurulu’nun vereceği kararlar çerçevesinde son şeklini alacak.”

İş merkezine girdiler, kasayı alıp kaçtılarBAĞCILAR'da otomobil ve motosikletle bir iş merkezine gelen kimliği belirsiz 5 kişi, burada bulunan bir iş yerindeki çelik kasayı alarak kayıplara karıştı.
Kadın muhabir canlı yayında cinsel tacize uğradıABD’nin Georgia eyaletinde gerçekleşen bir 10 kilometre yarışını sunan kadın muhabir, yarışçılardan birinin cinsel tacizine maruz kaldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber