09.02.2018 11:44 | Son Güncelleme:

Ehliyet sınavı ne zaman yapılacak? Sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

Ehliyet sınavı yarın yapılacak. Sınava girecek olan adaylardan başarılı olanlar, direksiyon sınavına girecek. Direksiyon sınavında da yeterli puanı alanlar ehliyet almaya hak kazanacaklar. Ehliyet sınavından geçmek için en az kaç puan gerekir? Sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

EHLİYET SINAV SORULARI İÇİN TIKLAYINIZ!

EHLİYET PUAN HESAPLAMA İÇİN TIKLAYINIZ!

EHLİYET SINAV SONUÇLARI SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ!

Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

EHLİYET SINAVI NASIL YAPILIR?

Ehliyet sınavında adaylara çoktan seçmeli 50 soru sorulur. Her soru, 2 puan değerindedir. Adayların sınavda başarılı olabilmesi için 35 soruyu doğru cevaplayarak 70 puana ulaşması gerekir. Sınavda dört yanlış cevap bir doğru cevabı götürmez. Adaylar geçmiş yıllarda çıkan sorulara ve cevaplara bakarak çalışma yapabilirler. 
Ehliyet sınavında toplam 4 dersten soru sorulur. Soruların derslere göre dağılımı;

- Trafik ve çevre dersi 23 soru
- İlk ve yardım dersi 12 soru
- Araç tekniği dersi 9 soru
- Trafik adabı dersi 6 soru

10 Şubat’ta yapılacak ehliyet sınavının sonuçları 22 Şubat’ta ilan edilecek. Başarılı olan adaylar, direksiyon sınavına girmeye hak kazanır. Direksiyon sınavında da en az 70 puan alanlar başarılı sayılırlar ve stajyer ehliyet almaya hak kazanırlar. Direksiyon sınavının sonuçları da genel olarak aynı gün içerisinde açıklanır ve adaylara ilan edilir. 

DİREKSİYON SINAVI NASIL YAPILIR?

Ehliyet sınavından en az 70 puan alan adaylar, direksiyon sınavına girerler. Direksiyon sınavı ortalama 35 dakika sürer. Her adayın sınavı sonrasında, 5 dakika ara verilir. Sınavda adaylara aracın tanınması ile ilgili birkaç soru sorulur. Sorulara yeterli cevabı veremeyenler elenir. Sürüş aşamasında adayın koltuğu ayarlamasından aracı düzgün şekilde hareket ettirmesine, emniyet kemerini takmasından hız kurallarına uymasına kadar birçok nokta dikkate alınır ve puan verilir. Yapılacak her hata sonucunda adayın puanı düşürülür. 
Direksiyon sınavında adayın aynaları kontrol etmesi, emniyet kemerini takması hız kurallarına uyması artı puan kazandırır. Dönüş kurallarına uymama, aracın düzgün hareket ettirilmemesi de adayın puanını düşürür. 

STAJYER EHLİYET NEDİR?

Direksiyon sınavından en az 70 puan alan adaylar, stajyer ehliyet sahibi olurlar. Stajyer ehliyet için adaylara 2 yıl süre verilir. Bu süre içerisinde 75 ceza puanına ulaşılmaması gerekir. 75 ceza puanına ulaşan adaylar, başarısız sayılırlar ve ehliyetlerine el konulur. Ehliyetine el konulanlar, psikoteknik teste girerler. Test sonucunda ehliyet alınabilmesi için, yeniden sürücü kursuna kayıt olunarak sınava girilmesi gerekir. 

2018 EHLİYET SINAV TARİHLERİ
 
   Sınav tarihleri                                   Sınav sonuç açıklanma tarihleri
- MTSKS-1    10 Şubat 2018             22 Şubat 2018
- MTSKS-2    21 Nisan 2018                3 Mayıs 2018
- MTSKS-3    4 Ağustos 2018                  16 Ağustos 2018
- MTSKS-4    20 Ekim 2018               1 Kasım 2018
- MTSKS-5    22 Aralık 2018               3 Ocak 2019

Bu habere ifade bırak
  • 2Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 2Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy7