Antika’nın fonu Cinebonus sinemalarına ortak oluyor

ABD’li dev yatırım fonu Colony Capital, Türkiye’de Cinebonus sinemaları ve MAC spor salonlarının sahibi Mars Entertainment’taki yüzde 55’lik payını İsak Antika’nın fonu Actera’ya devrediyor

Antika’nın fonu Cinebonus sinemalarına ortak oluyor

HSBC Türkiye eski Genel Müdürü Piraye Antika’nın eşi İsak Antika ve Murat Çavuşoğlu’nun birlikte kurduğu özel sermaye fonu Actera Group, Türkiye’nin en büyük sinema zincirlerinden Cinebonus’un ve spor kompleksi zinciri MAC’in sahibi Mars Entertainment’ın büyük ortağı oluyor.
İşadamı Muzaffer Yıldırım tarafından 2001 yılında kurulan Mars Entertainment’ta yüzde 55 hissesi bulunan ünlü ABD’li yatırım grubu Colony Capital’in, hisselerinin tümünü Actera’ya devretmeye hazırlandığı öğrenildi.
Actera, 500 milyon doları aşan büyüklüğü ile Türkiye’de yatırıma odaklı en büyük özel sermaye fonlarından biri olarak tanınıyor. Actera’nın en büyük yatırımları arasında Mey İçki yer alıyor. Actera, daha önce Lehman Brothers’ın iştiraki olan varlık yönetim şirketi LBT ile Türkiye’de gıda ve gıda dışı ürünlerin satış ve dağıtımını yapan en büyük şirketlerden Güney 2M’e de yatırım yapmıştı.
Ancak Actera’nın son dönemde daha çok eğlence sektöründeki yatırımlara ağırlık verdiği görülüyor.

Murdoch’ın şirketini de aldı
Actera bir süre önce Kanadalı medya şirketi Canwest International’ın iştiraki olan ve içinde Süper FM, Metro FM, Joy FM ve Joy Turk’ün olduğu Spectrum Radyo Grubu’na ve Rupert Murdoch’ın News International’ine ait olan reklamcılık şirketi Karma Açıkhava’ya yatırım yaptı.
Konuya yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Actera Colony Capital’dan Mars Entertainment hisselerinin devralınmasıyla ilgili de son aşamaya yaklaştı. Özel sermaye fonları, yeterli kârı elde ettiklerini düşündükleri zaman yatırım yaptıkları şirketten çıkıyor. Bu da ortalama 4 seneyi bulabiliyor.


Mars Entertainment 28 sinema, 5 spor kompleksine sahip

Mars Entertainment bünyesinde 13 ilde 28 sinema kompleksi bulunan Cinebonus, 5 salonu bulunan spor kompleksi Mars Athletic Club (MAC), NuPera restoranı, NuSpa spa zinciri ve plaj Burç Beach bulunuyor. Mars grubu, geçen yıl 2 bin çalışana ve 100 milyon dolar ciroya ulaştı. 2007 yılı ortasında da ünlü ABD’li yatırım devi Colony Capital Mars’a yüzde 55 payla ortak oldu.
Neverland portföyünde
Merkezi Los Angeles’ta olan Colony Capital, 30 milyar dolara yakın yatırımlarıyla alanında dünyanın en büyükleri arasında yer alıyor. Birçok şirkette ve otelde hissesi bulunan Colony Capital’in yatırımları arasında Fransız futbol kulübü Paris Saint - Germain ve Michael Jackson’ın ünlü çiftliği Neverland de var.


Bebeköy MAC salonu 24 milyon dolar tuttu
Türk eğlence sektörünün önde gelen oyuncularından Mars Entertainment Group’un kurucusu Muzaffer Yıldırım, iş hayatına 7 yıl çalıştığı Vakko Gym’de atıldı. Şu an Marmara Üniversitesi çatısı altında bulunan Anadoluhisarı’ndaki Spor Akademisi’ni bitiren Yıldırım 3 yıl Philip Morris’te ve 10 yıl boyunca da Alarko’nun turizm grubunda genel müdürlük görevinde bulundu. Yıldırım 2001 yılında ise spor, sinema ve restoran yatırımları için Mars Entertainment’ı kurdu. Sinema salonu zinciri Cinebonus, geçen yıl itibariyle 36 bin koltuk kapasiteli 234 sinema salonuna ulaştı. Şirket bu yıl da 45 salon açmayı hedefliyor. Spor salonu zinciri MAC ise yaklaşık 3 yılda 5 salona ulaştı. Bebek ve Etiler arasındaki Bebeköy’de 15 dönüm arazi üzerine kurulan son MAC salonu 24 milyon dolara mal oldu.

2 buçuk aylık İsmail bebeği, annesi ağladığı için boğmuş!Konya’da mama yerken nefessiz kaldığı iddiasıyla götürüldüğü hastanede ölen 2,5 aylık İsmail K.’ın annesi Fatma K.(21) ifadesinde, bebeğini ağladığı için yüzüne yastık bastırıp, boğarak öldürdüğünü itiraf etti. Fatma K., tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber