Geri Dön

Aysal'dan dolandırıcılık iddialarına yanıt: Biz burdayız

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Ünal Aysal ve bazı kulüp yöneticileri hakkında 'nitelikli dolandırıcılık' ve 'manipülasyon' suçlamasında bulunanlardan Avukat Egemen Özbey, bu işin peşini bırakmayacaklarını söyledi. Özbey, İlk sermaye artırımında piyasadan 280 milyon lira para çekildi. Bu sermaye artırımını eğer durduramazsak, 400 milyon daha piyasadan para çekilecek. Bunlar derneğin beş kuruş para koymadan, küçük yatırımcının soyulmasıdır." dedi. Manipülasyon iddiaları konusunda yapılan yanlış bir işlemin olmadığını söyleyen Ünay Aysal ise, "Türkiye'de adliyeler açık. Biz burdayız." ifadesini kullandı.

Aysal'dan dolandırıcılık iddialarına yanıt: Biz burdayız

Tamamı küçük yatırımcıdan oluşan 13 kişi, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılğı'na Ünal Aysal ve bazı sarı kırmızılı yönetici hakkında suç duyurusunda bulundu. Başsavcılık 'nitelikli dolandırıcılık' ve 'manipülasyon' suçlamasıyla ilgili ayrı savcılar görevlendirdi.

Galatasaray Sportif A.Ş.'ye suç duyurusunda bulunan avukatlardan Egemen Özbey, Cihan Haber Ajansı'nın (Cihan) sorularını cevapladı. Galatasaray Başkanı Ünal Aysal'ın göreve gelmeden önce hisse bedelinin yüksek olmasına rağmen, şu anda ciddi oranda düştüğünü ifade eden Özbey, "Yapılan işlemlerin hukuka uygun olup olmadığı tartışılıyor. Şu aşamada savcılığa 30'u aşkın suç duyurusunda bulunduk. Ünal Aysal'a nitelikli dolandırıcılık ve manipülasyon suçlarından, SPK'hın görevini ihmal etmesi nedeniyle ise 7 kişilik SPK kurulu üyesine de suç duyurusunda bulunduk. Bunlar işleme alındı. Bizim iddialarımız şunlar: küçük yatırımcı aleyhi faaliyetlerde bulunularak, şirketin büyük ortağı olan Galatasaray Derneği'nin kayrıldığını düşünüyoruz. Örtülü kazanç aktarımı yapılmış." dedi.

Türk Telekom'dan önceki Ali Sami Yen Stadı'nın gişe gelirlerinin, Galatasaray Futbol A.Ş. üzerine olduğunu, Galatasaray Futbol A.Ş.'yi de halka açık olan Galatasaray şirketinin devraldığını söyleyen Özbey, "Dolayısıyla Türk Telekom Stadı'nın gişe gelirleri, halka açık olan şirkete ait olmak zorunda. Burada usulsüz bir işlemle, uydurma bir mutabakatla stadın gelir haklarının derneğe aktırıldığı görülüyor. Hal böyle olunca en büyük gelir kalemi olan stattan olmuş olunuyor. Şirket futbolcu transfer ediyor. Maaşını veriyor. Stadın bakımını yapıyor. Kirasını ödüyor. Ama gişe gelirini dernek alıyor. Bu ne kadar ahlaka, akla, vidana, mantığa uygundur? Takdirinize bırakıyorum." ifadelerini kullandı.

'KASAYA 5 KURUŞ KOYMADAN KÜÇÜK YATIRIMCININ SOYULMASIDIR'

"Galatasaray şirketi dünya tarihinde görülmemiş bir bedelli sermaye artırımı yaptı" diyen Özbey, "Yüzde 10 bin oranında sermaye artırımına gidildi. Normalde piyasada 1 TL olması gereken bir ürünü 25 TL'den sattılar. Örneğin elinizde 160 bin liralık bir eviniz var. Bu dairenin sizin elinizde kalması için '100 bin lira daha verin' dediler. Sineye çektik. Mecburen bunu verdik. Tekrar ediyorum. Türkiye'de böyle sermaye artırımı görülmemiştir" diye konuştu.

Savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını aktaran Özbey, "13 küçük yatırımcıyla beraber açtığımız iptal davası, 13. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde görülmekte olup, bununla ilgili yazışmalar sürüyor. Zaman aşımını kaçırmamak için iki adet de hazırlık davamız var. Bu davalarda 14 Ekim'e gün verildi. Şirkete tebligat yapıldı. Şirketin açılan bu davayı internet sitesinde yayınlaması ve yönetim kurulu üyelerinin açıklamaları, savunmaları istendi. Savcılık soruşturmayı başlatmış durumda." diye konuştu.

Bu işin peşini bırakmayacaklarını dile getiren Özbey, "İlk sermaye artırımında piyasadan 280 milyon lira para çekildi. Bu sermaye artırımını eğer durduramazsak, 400 milyon daha piyasadan para çekilecek. Bunlar derneğin beş kuruş para koymadan, küçük yatırımcının soyulmasıdır." dedi.

''BİZ BURDAYIZ, YAPILAN HİÇBİR YANLIŞLIK YOK''

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Ünal Aysal ve bazı kulüp yöneticileri hakkında, 'nitelikli dolandırıcılık' ve 'manipülasyon' suçlamasıyla başlatılan soruşturmayla ilgili olarak Türk Telekom Arena Stadı'nda yapılan sponsorluk anlaşması sırasında bu konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Bir gazetecinin sorusu üzerine, manipülasyan iddiaları konusunda yapılan yanlış bir işlemin olmadığını söyleyen Başkan Ünal Aysal, "Türkiye'de adliye açık. Biz burdayız, yapılan hiçbir yanlış işlem yok. Borsa hareketlerinde kazanan kaybeden olur. Şu anda borsada yüzlerce insan para kazanıyor, kaybediyor. Adliyemize herkes müracat edebilir ancak sonu önemlidir. Herkes müracat edebilir. Sonunu beklemek lazım." diye konuştu.

Vurulmuş halde hastaneye bırakılan kişi öldüKaraman’da av tüfeğiyle vurulduktan sonra hastaneye bir otomobille getirilerek bırakılan kişi, hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber