Geri Dön

Borsa enerji depoluyor

Borsa enerji depoluyor

Önceki hafta yüzde 9 düşüş gösteren borsa, enerji ihaleler haftasonu açıklanır beklentisiyle hareketlendi ve geçen haftayı yüzde 14.30'luk artışla tamamladı. Haftabaşında Devlet Bakanı Güneş Taner'in Amerika'dan yaptığı açıklamada "IMF ile anlaştık" şeklindeki demeciyle hızlı bir çıkış yapan borsa, daha sonra ABD'den kesin bir sonuç çıkmaması üzerine önce yatay seyrine geçti, ancak daha sonra enerji ihaleleri ile ilgili beklentilerle tekrar hareketlendi. Tamamen kısa dönemli beklentilere göre yün bulmaya çalışan borsa, Aralık ayının ikinci haftasında başlayacak IMF görüşmelerine umut bağlamış durumda.

IMF görüşmelerinin sonuçlanmasıyla ortaya çıkacak tabloya göre borsanın kendine yön belirleyeceğini ifade eden uzmanlar, volalitenin arttığı son günlerde yatırımcıların orta ve uzun vadeli düşünmeleri ve riskli hisselerden uzak durmaları gerektiğine dikkat çekiyorlar. Uzmanlar, endeksin gelecek hafta 3.250 puan seviyelerine kadar yükselebileceğini, ancak geçen hafta yaşanan yüksek oranlı artışlardan sonra özellikle hisse bazında satışların gelebileceğini belirtiyorlar.

Hisse AdıArtış %

Milliyet Gazetecilik85.71
İktisat Finansal Kir.75.93
Medya Holding41.51
Denizli Cam36.27
Milpa36.23
Transtürk Holding35.94
Park Tekstil35.42
Yaşarbank34.21
Garanti Yat.Ort.31.03
Net Turizm30.36

T.Kalkınma B.-11.54
Arat Tekstil-7.69
İş Bankası (A)-5.00
Bisaş Tekstil-4.35
Kerevitaş-3.70
Nergis Holding-3.51
Duran Ofset-2.27
Edip İplik-2.17

Elazığ Sivrice'de bir kadın daha enkaz altından kurtarıldıTüm Türkiye Elazığ'dan gelen son dakika deprem haberi ile sarsıldı. Kandilli'nin 6.5, AFAD'ın ise 6.8 olarak duyurduğu deprem birçok çevre ilde şiddetli şekilde hissedildi. Gün ağarınca depremin izleri daha net görüldü. Türkiye'nin dört bir yanından deprem bölgesine yardım yağarken arama kurtarma ekipleri tüm hızıyla çalışmalarını sürdürüyor. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom, Elazığ'daki deprem sonrasında bölgede yaşayan vatandaşlara ücretsiz internet ve konuşma tanımladıklarını duyurdu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber