Çetinkaya’lı ilk toplantıda faiz indirimi öne çıkacak!

Bu haftanın en önemli gündem maddelerinden biri yeni Merkez Bankası başkanının başkanlığında yapılacak ilk faiz toplantısı.

TCMB başkanlığını Erdem Başçı’dan devralan Murat Çetinkaya’nın bu toplantıda vereceği mesajlar önemli. Çetinkaya’nın başkanlığında yapılacak ilk faiz toplantısında faizin inmesine kesin gözüyle bakılıyor. Tartışmalar ise daha ziyade indirimin oranıyla ilgili. Ana beklenti 25-50 baz puanlık bir düşüş. Ancak nisan toplantısında 75 baz puanlık, mayısta da 50 baz puanlık düşüş beklentisinin dile getirildiği gözleniyor. Piyasalardaki gelişmeler ve fon girişleri TCMB’nin elini rahatlatmışken yeni başkan bu fırsatı değerlendirecektir. Ancak oranın yüksekliği ya da düşüklüğü yeni başkanın duruşu ve tutumu açısından piyasalarda sert fiyat hareketlerini getirebilir. Çetinkaya’nın vereceği sinyaller de önümüzdeki dönemin yol haritasını çizecek. Öte yandan yabancı yatırım bankalarının raporlarına göre Çetinkaya döneminde TL zayıf kalmaya devam edecek. Deutsche Bank, küresel gelişmelerin desteği ve enflasyonda son dönemde yaşanan düşüşün Merkez Bankası’na genişleme alanı sağladığını, ifade ediyor. Liranın istikrarlı seyretmesi halinde bu durumun daha görülür şekilde devam edeceğini belirtiyor. Kurum, Çetinkaya önderliğinde TL’nin zayıf, enflasyonun ise beklentinin üzerinde seyredeceği bir büyüme yanlısı politika bekliyor.

Dizi oyuncaları şişle saldırdı! Ciğercide ortalık karıştı...Adana’da çekilen mafya konulu bir internet dizisinin oyuncuları Cengizhan Y. ile B.A., restoranda 'selamlaşma' yüzünden çıkan kavgada, ciğer şişiyle kovaladıkları 2 kişiyi darbetti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, daha önce yaptığı bir açıklamada, şüphelilerin rol aldığı diziye tepki göstermişti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber