Geri Dön

Denizde vergiler indi, bayrak yarışı başladı

Bazı deniz taşıtlarında ÖTV sınırlanırken, KDV yüzde 1’e düştü. 3 ay sürecek indirimli dönemde yüksek vergiler nedeniyle teknesine yabancı bayrak çekenlerin Türk bayrağına dönmesi bekleniyor

Denizde vergiler indi, bayrak yarışı başladı

19 Ağustos’ta Didim’de D- Marin’in açılışına katılan Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ilk Bakanlar Kurulu toplantısında yabancı bayraklı Türk gemilerine yönelik yeni bir düzenleme yapacaklarını açıklamasının ardından kısa sürede sonuç alındı. “Şimdi bu bayrakları kaldırın diyoruz.
Türk bayrağını as, vergiyi de biz düşürüyoruz. Yabancı denizlerle Türk bayrağıyla dolaş” diyen Başbakan Erdoğan’ın açıklamasından sonra dün Resmi Gazete’de vergi indirimini kapsayan Bakanlar Kurulu kararı açıklandı.
Bazı deniz araçlarında KDV oranı yüzde 1’e inerken, ÖTV oranıysa sıfıra olarak düzenlendi. 30 Kasım tarihine kadar geçerli olacak kararı ‘çok yerinde’ olarak değerlendiren Deniz Ticaret Odası (DTO) Başkan Vekili Halim Mete, “DTO olarak alınan karar doğrultusunda teknesine yabancı bayrak çekenlerin yüzde 70’inin Türk bayrağına geçmesini bekliyoruz” diye konuştu.
Mete şunları söyledi:
“Türkiye denizci bir ülke. Bu tip kararlarla denize uzak olanlar da denizlerle barışmış olacak. Ayrıca halihazırda sahibi Türk olan ancak yabancı bayrak çeken birçok tekne var. Bunun temel nedeni teknelerin ödediği yüksek vergilerdi. Bu kararla onları Türk bayrağına çekmek adına oldukça yerinde.”
Türkiye’nin dünya inşasında da Amerika ve İtalya’dan sonra üçüncü sırada yer aldığını dile getiren Mete alınan kararla beraber satışlarda da bir hareketlilik beklediklerini dile getirdi.

Son gün 30 Kasım
Dün Resmi Gazete’de yayımlanan bazı deniz araçlarındaki vergi düzenlemesine ilişkin açıklama şöyle:
“30 Kasım 2009 tarihine kadar yüzde 6.7 oranında ÖTV uygulanan 18 gros tonilatoyu geçmeyen gezinti gemileri (denizde seyretmeye mahsus olanlar) ve yolcu ve gezinti gemileri (denizde seyretmeye mahsus olmayanlar) ile yüzde 8 oranında ÖTV uygulanan yatlar ve diğer eğlence ve spor tekneleri, kürekli kayıklar ve kanolarda (şişirilebilir olanlar, birim ağırlığı 100 kilogramı geçmeyenler, kürekli kayıklar ve kanolar hariç) ÖTV sıfırlandı. Bu araçlarda yine 30 Kasım 2009 tarihine kadar KDV oranı ise yüzde 18’den yüzde 1’e düşürüldü. Mükellefler, bu karar kapsamında teslim edecekleri mallar nedeniyle yüklendikleri ve indirim yoluyla telafi edemedikleri KDV bakımından, Katma Değer Vergisi Kanunu’nun, ‘Vergi İndirimi’ başlıklı 29. maddesinde düzenlenen iade hakkından faydalanamayacak.”

Antalya'da tatilciler güneşli havanın keyfini çıkardıHAVA sıcaklığının 15 derece olduğu turizm kenti Antalya'da, tatilciler güneşli havanın keyfini sahilde çıkardı. Sömestir tatiline giren çocuklar da aileleriyle birlikte sahilde yürüyüş yapıp, kitap okudu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber