Geri Dön

Devler perakendeyi İstanbul’da tartışacak

Dünyanın başlıca perakende gruplarının bir araya getiren The Consumer Goods Forum, bu yıl 20-22 Haziran’da İstanbul’da düzenlenecek Zirveye, Carrefour, Printemps, Marks&Spencer, Tesco, Nestle, Coca Cola ve Walgreen gibi dev şirketlerin en tepesindeki isimler katılacak

Devler perakendeyi İstanbul’da tartışacak

Perakende sektörünün dünyadaki en büyük meslek örgütü The Consumer Goods Forum’un bu sene 56’ncısını düzenleyeceği 2012 Global Zirvesi, 20-22 Haziran tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştiriliyor.

Açılış konuşmasını eş başkanlar The Coca Cola Campany Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Muhtar Kent ile Carrefour Yönetim Kurulu Başkanı Lars Olofsson yapacak. Zirveye Sabancı Holding Başkanı Güler Sabancı, Fiba Holding Başkanı Hüsnü Özyeğin, Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv, Printemps Başkanı ve CEO’su Paolo de Cesare ve Nestle S.A. CEO’su Paul Bulcke gibi iş dünyasının önemli isimleri katılacak.

Global çapta önemli...

The Consumer Goods Forum Başkan Yardımcısı Rhoda Lane O’Kelly, 2011 yılında yüzde 8.5 oranında büyüyen ekonomisi ile Türkiye global çapta önemli bir oyuncu olduğunu söyledi.

‘Büyümeye açılan kapı’

O’Kelly, “Genç nüfusu ve gelişen piyasalarıyla Türkiye 2012’de kilit pazarlardan biri olarak görülüyor” dedi. Deloitte raporuna göre 2014 itibariyle Türkiye perakende pazarının 250 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini hatırlatan O’Kelly, “Zirve süresince Türk ekonomisinin itici güçleri, iş dünyasının ve başlıca girişimcilerin görüşleri, nasıl başarıya ulaştıkları incelenecek” diye konuştu.

The Consumer Goods Forum’un (Tüketici Ürünleri Forumu) bu yılki temasının ‘Perakendede büyümeye açılan kapı’ olacağını söyleyen O’Kelly, dünyanın dört bir yanından 800’ün üzerinde delege katılımı beklendiğini kaydetti.


‘Orta sınıfa 1 milyar kişi eklenecek’Rhoda Lane O’Kelly, önümüzdeki dönem perakende için büyük önem taşıyan konuları şöyle sıraladı:
- Önümüzdeki 10 yıl içinde dünyadaki orta sınıfa 1 milyar kişi eklenecek.
- Dünya nüfusu yaşlanıyor.
- Kitlesel kentleşme olacak. Gelecek 10 yıl içinde her 40-45 günde bir İstanbul nüfusu büyüklüğünde kentler oluşacak.
- Eenerji kaynakları ve doğal kaynaklar sürekli sınırlı olacak.
- Yeni tüketici gelecek. 2020’de tüm tüketici alışverişlerinin üçte biri internet üzerinden gerçekleşecek.


İlk zirve 1956’da Roma’da yapıldı

Sektöre vizyon kazandırmak amacıyla sektör liderlerini bir araya getiren The Consumer Goods Forum’un (CGF) ilki 1956’da Roma’da yapıldı.
Dünyanın başlıca perakendeci ve üreticilerinin liderlerini bir araya getiren zirve, 2.5 trilyon euro ciroyu temsil eden 400 üyesiyle global bir organizasyon.
CGF üyeleri 70’den fazla ülkede 10 milyon kişilik istihdam sağlıyor.
Forumun bu yılki gündem maddeleri ise küresel görünüm, Türkiye’den başarı öyküleri, perakende başarı öyküleri, tüketici davranışını anlama, bağlanmış bir dünyada inovasyon başlıklarını taşıyor.

Bakan Soylu, Bakan Kurum ve Bakan Koca canlı yayın sırasında artçı depremi yaşadıİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Elazığ'daki 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede incelemelerde bulundu. İncelemelerinin ardından açıklama yapmak üzere geldikleri valilik binasında artçı bir deprem yaşadılar. O anlar kameralara böyle yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber