Geri Dön

Endemol şirketinin iflas davası reddedildi

Hollandalı Endemol şirketinin Türkiye ayağı olan Endemol Shine Türkiye'nin iflas davasına şirketten alacağı bulunan oyuncu Erkan Petekkaya da katıldı. Petekkaya ifadesinde, “Endemol gibi bir şirketin böyle ülkemize girip, dizi üzerinden 50 milyon dolar kazanıp daha sonra bizi dolandırıp gitmesini istemiyoruz” dedi. Kararını açıklayan mahkeme, iflas davasının reddine karar verdi.

Endemol şirketinin iflas davası reddedildi

Elif Altın/Milliyet

Hollandalı ünlü yapım şirketi Endemol’ün Türkiye ayağı Endemol Shine Türkiye’nin iflas davasının görülmesine devam edildi. İstanbul 13. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen duruşmaya davacı Erkan Petekkaya ve Endemol şirketinin avukatları katıldı.

“Sen bu işe bulaşma, starsın”

Duruşmada söz alan oyuncu Erkan Petekkaya, "Yıllar önce Endemol şirketi ile anlaştık. Paramparça dizisini 97 bölüm çektik. Oyuncular ve set ekibi olmak üzere herkes canla başla çalıştı. Hepimizin emekleri ve hakları gasp edildi. Bu dizi ile ilgili ben 15 bölümün parasını dahi alamadım. Çok mağdur edildik. Endemol avukatları beni ofislerine çağırdı. Ancak buradaki avukatlar mı değil mi hatırlamıyorum. Bana ofiste rüşvet teklif ettiler. ‘Sen bu işe bulaşma sen starsın. Biz senin paranı bir şekilde karşılayacağız’ dediler. Ben işçiler ne olacak diye sorduğumda bana ‘sen karışma onlara’ diye cevap verdiler. Bende bunun üzerine mahkemede görüşeceğimizi söyleyerek oradan ayrıldım. Burası Türkiye Cumhuriyeti. Bunu nasıl yapıyorlar. Bu kadar insan açken” diye konuştu.

“Bizi dolandırıp gitmelerini istemiyoruz”

Petekkaya ifadesine şöyle devam etti; “Biz Endemol’ü protesto etmek için diğer meslektaşlarımla şirketin önünde toplandık. Basın açıklaması yaptık. Endemol gibi uluslararası bir şirketin böyle ülkemize girip, dizi üzerinden 50 milyon dolar kazanıp, paramızı ödememesi daha sonra bizi dolandırıp gitmesini istemiyoruz. Bu şekilde sömürülmemiz kabul edilemez. 122 ülkede milyonlarca insan bu diziyi izledi yurtdışında. Ama bana buradaki ve yurtdışındaki alacaklarım ödenmedi. Davanın reddini istiyorum” dedi.

Mahkemeye davayı reddetti

İflas davasının reddine karar veren mahkeme, tüm tedbir kararlarının ve yönetim kayyumları heyeti görevinin hükmün kesinleşmesine kadar devamına karar verdi. Dosya istinaf mahkemesine gidecek.

Davaya 30 oyuncu katılmıştı

Mahkeme daha önceki celselerde Endemol'den alacakları bulunan, aralarında Mine Tugay, Erkan Petekkaya, Songül Öden, İbrahim Çelikkol, Aslı Enver gibi isimlerin de bulunduğu 30 oyuncu, 25 şirket ve 2 bankanın davaya katılmasına karar vermişti.

İstanbul'da TIR yangını! Trafik kilit...İstanbul'da mesai bitimine dakikalar kala TEM bağlantı yolunda yanan TIR trafikte aksamalara sebep oldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber