Gates'in serveti banknot olsa Miami'den Seattle'a yol olur

Bill Gates'in 2009 yılında sahip olduğu 40 milyar dolarlık serveti 1 dolarlık banknotlar halinde yan yana dizildiğinde 4 bin 368 kilometrelik yol oluşturuyor

Gates'in serveti banknot olsa Miami'den Seattle'a yol olur

Gatesin serveti banknot olsa Miamiden Seattlea yol olur
Atasözümüz "Zenginin parası züğürdün çenesini yorar" dese de 1 trilyon doların neye benzediğini merak etmeyen yoktur herhalde. Küresel kriz nedeniyle 2008 yılında kesenin ağzını açan ülkelerin ekonomilerini canlandırmak için harcadığı milyarlarca dolar fiziki anlamda dağları andırıyor.

CNBC, ABD Darphanesi'nden alınan resmi ölçülerle, 1 trilyon doların gerçekte nasıl görüneceğine yönelik bir foto analiz hazırladı. Washington hükümetinin batan şirketlerini kurtarmak için harcadığı milyar dolarlardan, Bill Gates'in mal varlığına kadar büyük miktardaki paraların nasıl göründüğünü konu alan analize göre ABD hükümetinin borcu gırtlağı çoktan aştı hatta 838 metre uzunluğundaki gökdelen Burj Halife'yi bile geride bıraktı.

1 trilyon dolar 1 dolarlık banknotlar halinde yan yana sıralandığında ise dünyanın çevresini 2.5 kez dolaşabiliyor.

33 KAMYON PARA Yüzyılın dolandırıcısı Bernard Madoff'ın Ponzi oyunuyla elde ettiği 50 milyar doları 100 dolarlık banknotlar halinde taşımak için ise 33 adet inşaat kamyonu gerekiyor. ABD hükümetinin batmaması için üç kez yardım ettiği sigorta devi AIG'ye verdiği 173 milyar dolar ise eğer nakit olarak100 dolarlık banknotlar halinde ödenseydi şirket bu parayı ancak her biri 485 ton taşıyabilen 4 adet Boeing 747-8 jumbo ile götürebilecekti.

Eylül ayında bile dolu!Muğla'nın Marmaris ilçesindeki plajlar, eylül ayının neredeyse sonuna gelinmesine rağmen temmuz ayındaki kalabalıktan farksızdı. Kimi tatilciler, serinlemek için şezlonglarını denize çekti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber