Görme engelliler renkleri tanıyacak

Görme engelliler renkleri tanıyacak

Türk Telekom, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü öncesi görme engellilere gündelik yaşamlarında destek olan ‘EyeSense’ uygulamasını yeni özelliklerle destekledi. Firma uygulamayı renk tanıma özelliğiyle zenginleştirdi ve EyeSense’in ara yüzünü yeniledi. Renk tanıma özelliği sayesinde kıyafetlerinin veya etraflarındaki objelerin renklerini öğrenmek isteyen görme engelli bireyler, telefonlarını ilgili nesnelere yönelterek sesli komut sistemiyle renklerin tanımını duyabiliyorlar.

Geçtiğimiz yıl Türk Telekom tarafından geliştirilen binlerce objenin tanımlı olduğu ‘Nesne Tanıma’ özelliğiyle EyeSense uygulaması görme engellilerin tüm nesneleri kolaylıkla ayırt edebilmesine yardımcı oluyor. Görme engelli bireyler akıllı telefonunu nesneye doğru yönelterek objelerin ne olduğunu öğrenebiliyor ve tanımlarını dinleyebiliyor.

EyeSense uygulaması, görme engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak, sosyal medyada aktif olarak yer almalarını sağlamak ve temel ihtiyaçlarını kolay bir şekilde karşılamalarını sağlamak için geliştirildi.

Milliyet'te Gündem (11.12.2019)Milliyet'te Gündem (11.12.2019)

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber