Geri Dön

Ha bu gördüğüm rüya değilse...

Başbakan Tayyip Erdoğan, DEİK Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Yunanistan’la ilgili bir kredi kuruluşunun yaptığı değerlendirmeyi hatırlatarak, “Bir baktık ki, 6 basamak birden tırmanıyor. Tabii bu bizim Temel’in fıkralarına benziyor; ‘Ha bu gördüğüm rüya değilse’. Bir anda 6 basamak...” dedi

Ha bu gördüğüm rüya değilse...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Olağan Genel Kurulu’nun açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin büyüme rakamları ile kredi kullanım oranları, kredileri takibe düşme oranlarına bakıldığında, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının, uluslararası ekonomi çevrelerinin, yayınların, raporların tam tersini söylediğini belirtti.
Erdoğan, Türkiye’ye komşu olan bir ülkeyle ilgili bir kredi kuruluşunun yaptığı değerlendirmeyi hatırlatarak, “Bir baktık ki, 6 basamak birden tırmanıyor. Bu nasıl olur? Hangi bilimsel alt yapıya uyuyor?” diye sordu. Komşuyu 6 basamak birden hemen tırmandırıverdiklerini belirten Erdoğan, “Tabii bu bizim Temel’in fıkralarına benziyor; ‘Ha bu gördüğüm rüya değilse’. Bir anda 6 basamak...” dedi.

‘İdeolojik davranıyorsunuz’
İstanbul’da bir kaç yıl önce kredi derecelendirme kuruluşlarının toplantılarına katıldığını anlatan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, “İdeolojik davranıyorsunuz. Türkiye tırmanıyor, siz batanları hala derecelendirmek suretiyle büyütüyorsunuz. Bununla dünyayı aldatamazsınız, batmaya aday ülkeler var” dediğini anımsattı.
Erdoğan, bu konuşmaya kulak asmayanların, Avrupa Birliği üyesi ülkeler batmaya başlayınca Türkiye’nin derecelerini arttırmaya başladığını ifade etti.

109 iş konseyi var
Erdoğan, Türkiye’nin ekonomisi büyürken, bölgesel ve küresel etkinliği artarken, DEİK ve mensuplarının, ülkenin bu büyük vizyonuna çok ciddi katkılarda bulunduğunu belirterek, ”Bu, bizim umut ve heyecanımızı artırıyor” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hükümetin aktif politikaları çerçevesinde başta DEİK olmak üzere uluslararası iş kuruluşlarının dünyayı karış karış dolaştıklarını ve tüm dünyada iş imkanlarını kovaladıklarını ifade ederek, DEİK’in iş konseyi sayısının 109’a ulaştığını bildirdi.

‘İhracatın büyümeye katkısı 4.6 puan oldu’
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, DEİK Genel Kurulu’ndaki konuşmasında, “Türkiye son 12 aylık dönemde 151.5 milyar dolarlık mal ihracatını, 39 milyar dolara yakın hizmet ihracatını gerçekleştirdi” dedi. Çağlayan, “Türkiye artık ihracatla büyüyen bir ülke haline gelmiştir. İlk 9 aydaki büyümeye ihracatın katkısı 4.6 puan oldu” diye konuştu. Tüm dünya ile entegre çalıştıklarını anlatan Çağlayan, ”Şükürler olsun ki son 3 yıldaki pazar çeşitlendirmesiyle ihracatımızın 29 milyar dolarını pazar çeşitlendirmesiyle sağladık” diye konuştu.

‘Dünyada her eve Türkiye’de üretilmiş bir ürün girecek’
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ”2023 yılında yurt dışında 100 milyar dolar yatırıma sahip bir ülke olmayı hedefliyoruz” dedi.
Hisarcıklıoğlu, Türkiye’de, Avrupa’da tüketilen her dört televizyondan ve beyaz eşyadan birini üreten, otomotivin anavatanına araba satan sanayicilerin bulunduğunu belirterek, ”İnşallah bir gün gelecek, dünyada her evde, mutlaka Türkiye’de üretilmiş bir ürün kullanılıyor olacak” diye konuştu.

İŞTE YENİ YÖNETİM

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla bugün yapılan DEİK 2012 Olağan Genel Kurulu Toplantısı’nda DEİK Yönetim Kurulu seçildi. Seçim sonucu belirlenen yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluşuyor:
n Rifat Hisarcıklıoğlu
n Rona Yırcalı
n Bendevi Palandöken
n Şemsi Bayraktar
n Hasan Sert
n Murat Ülker
n Halim Mete
n Murat Yalçıntaş
n Mustafa Boydak
n Ayhan Zeytinoğlu
n Şerafettin Aşut
n Cem Kozlu
n Remzi Gür
n Nail Olpak
n Başaran Ulusoy
n Tuncay Özilhan
n Ahmet Akbalık
n Erdal Eren
n Ferit Şahenk
n Tuğrul Erkin
n Zeynel Abidin Erdem
n Zeynep Bodur Okyay
n Mithat Yenigün
n Mehmet Habbab
n Aykut Eken
n Bahri Can Çalıcıoğlu

Aksaray'da tedbiren hastaneye kaldırılan 10'u Çinli 12 kişi taburcu edildiAksaray'da 'korona virüs'üne karşı tedbir amacıyla hastaneye kaldırılan 10'u Çinli 12 kişi taburcu edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber