Geri Dön

"İnsan yönetiminde Ordu'dan ders alacağız"

"İnsan yönetiminde Ordu'dan ders alacağız"

İNSAN kaynakları ve yönetimi günümüzde her şirketin üzerinde oturup ciddi stratejiler oluşturduğu kavramlar haline geldi. 6 Ekim tarihinde Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde bu konuyla ilgili bir konferans gerçekleştirilecek. Milliyet Gazetesi sponsorluğunda Personel Yöneticileri (Peryön) tarafından düzenlenen konferansın konukları hayli ilginç. "İnsan yönetiminde strateji, strateji yönetiminde insan" konulu konferansın konuşmacıları arasında Emekli Amiral Işık Biren, Dışişleri eski bakanı İlter Türkmen, sinema yönetmeni Ömer Kavur, eski basketbolcu Nur Gencer, M.Ü İletişim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Alaeddin Asna gibi isimler var.
Toplantıyı düzenleyen Peryön Başkanı Ersan Yücel, dernek olarak insan yönetimi konusunda daha önce görüşleri sorulmamış meslek gruplarını davet ederek onların yönetim stratejilerini incelemeyi hedeflediklerini söylüyor.
"Ordu, sanat, spor ve üniversite birebir insan ilişkilerine dayalı kurumlar. Yönetim stratejileri insan temeline dayalı. Örneğin, generaller, amiraller, film yönetmenleri ya da antrenörler. Bu kişiler çalışanlarını yönlendirirken nasıl stratejiler oluşturuyorlar?" diyen Yücel, endüstrinin bu kişilerden öğreneceği çok şeyler olduğunu düşündüklerini ifade ediyor.
Yücel, şöyle devam ediyor; "Elbette ordudaki yönetim stratejisi ile orkestra şefinin yönetim biçimi arasında büyük farklar var. Bizler, bu kişilerin karar verme ve uygulama, kriz yönetimi, takım çalışması gibi konulardaki fikirlerini ve uygulamalarını dinleyeceğiz. Kendi stratejilerimizi oluşturmada ipuçları olarak değerlendireceğiz."
Yücel, insan yönetiminin yıllar içinde büyük değişime uğradığını ifade ediyor. "1950'lerde en büyük motivasyon kaynağı işten çıkarılma korkusu idi, şirketler değişti, insanlar da değişti" diyen Yücel, personel yöneticilerinin yeni fonksiyonunun da şirket içinde iletişim stratejilerini oluşturmak yani çalışanlara şirketin hedefleri doğrultusunda iş yaptırmak için gerekli iletişimi kurmak olarak değiştiğini ifade etti.
Pazartesi günü saat 9.00'da başlayacak olan konferansın açılışını Medya D Genel Müdürü Arsal Tüzüner ve Peryön Başkanı Ersan Yücel gerçekleştirecek. Konferansın birinci oturumunda Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Derya Sazak da "Bilgi ve Kamuoyu Yönetimi; Medyada Strateji" konulu bir konuşma yapacak.

FSM Köprüsü'nde alev alan otomobilden son anda indilerFatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde seyir halindeki otomobil bir anda alev aldı. Otomobilde bulunan 3'ü çocuk 5 kişi son anda inerken otomobil kullanılamaz hale geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber