Geri Dön

İnternet milyonerleri ‘Anadolu’da

Üç girişimci; Burak Divanlıoğlu, Serkan Borançılı ve Tolga Kabataş geçen yaz Türkiye’nin en popüler açık artırma sitesi GittiGidiyor.com’u ABD’li internet devi eBay’e yaklaşık 217 milyon dolara satmıştı.

İnternet milyonerleri ‘Anadolu’da

Genç girişimciler hemen ardından geçen yıl ekimde inşaat sektörünün tecrübeli ismi Mehmet Erktin’le ortak ‘Omurga Yapı Yatırımları’ adlı bir şirket kurmuş ve gayrimenkul sektörüne girmişti. Bir süre sessizliğini koruyan ortaklar sonunda Konya’da ortaya çıktı!
Bu hafta ‘Omurga Konya Gayrimenkul Yatırım’ adlı bir şirket kuran 4 ortak, gayrimenkul yatırım atağına hem İstanbul, hem de Anadolu cephesinden başlıyor. Konya yatırımı için kurulan 80 bin lira sermayeli yeni şirketin bir ortağı da Konya Sanayi Odası Meclis Başkanı Ahmet Şekeroğlu...

Gecekondusuz şehir...
Plastik sektörünün tanınan ismi Şekeroğlu ortaklarıyla birlikte Konya’da ciddi yatırımlara hazırlandığını anlatıyor. Omurga ekibiyle tanışmasına ise Mehmet Erktin’le dostlukları vesile olmuş.
2002’den başlayarak Tekfen Holding’in Emlak Grubu’ndan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Erktin, işinden geçen yıl mayıs sonu itibariyle ayrılmıştı. Mehmet Erktin Konya girişimiyle ilgili çok umutlu konuşuyor:
“Konya gayrimenkul sektörünü yakından takip ediyorduk. Konya gecekondusu olmayan nadir şehirlerden. Spekülasyona açık değil ve oturmuş bir pazar. Şirketimizi kurduk. Yer bakmayı sürdürüyoruz. İşe konut yatırımıyla başlayıp daha sonra ofise de yönelmeyi planlıyoruz.”

Dairede kurdu, ‘dev’e sattı
Erktin, İstanbul projelerine de her an start vereceklerini söylüyor.
Burak Divanlıoğlu ve Serkan Borançılı İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden arkadaş. Mimarlıktan kazandıkları parayla 2001’de Suadiye’de bir apartmanda GittiGidiyor.com’u kurdular. Daha sonra lise arkadaşları Tolga Kabataş da katıldı. ABD’li müzayede sitesi eBay, 2007’de Gittigidiyor’un yüzde 10 hissesini alarak Türkiye’ye girdi. eBay, geçen yaz ise hisselerin yüzde 93’ünün sahibi oldu. Satışın 217 milyon dolara yakın olduğu belirtiliyor.

Murdoch’tan iki şirket
ABD’li medya patronu Rupert Murdoch, Türkiye’deki yatırımlarını hızlandırıyor. Satış sürecindeki atv televizyonu ve Sabah gazetesiyle ilgilendiği bilinen Murdoch’ın sahibi olduğu Fox International Channels bu hafta Türkiye’de iki ayrı şirket kurdu. İlk şirket 275 bin lira sermayeli National Geographic Channel Medya Hizmetleri, ikinci şirket ise aynı miktarda sermayeyle kurulan FX Medya Hizmetleri...
Murdoch’ın sahibi olduğu Fox TV, Türkiye’de 5 yıldır yayında. Belgesel kanalı National Geographic ve FX kanalı da aynı grupta yayın yapıyor. Yeni kurulan şirketlerin de bu kanallarla ilgili faaliyet göstereceği belirtiliyor. Murdoch bu hafta Başbakan Tayyip Erdoğan ile Ankara’da sürpriz bir görüşme yapmıştı. Erdoğan’a Türkiye yatırımlarını artırmayı arzuladığını söyleyen Murdoch yeni şirketlerle ilk sinyali vermiş oldu.

Enkaz altından kurtarılanlar kabus dakikalarını anlattıElazığ'da merkez üssü Sivrice ilçesi olan 6.8 büyüklüğündeki depremde yaralananlar, olay anında yaşadıklarını anlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber