Geri Dön

‘Kangal Termik’e 985 milyon dolar

Sivas’ta bulunan Elektrik Üretim AŞ’ye (EÜAŞ) ait 457 MW kurulu gücü bulunan Kangal Termik Santrali’nin özelleştirmesinde 985 milyon dolarlık fiyat çıktı. 81 turluk açık artırmada en yüksek teklifi Konya Şeker - Siyahkalem Mühendislik OGG konsorsiyumu verdi. İhaleye 7 grup katıldı.

‘Kangal Termik’e  985 milyon dolar

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), EÜAŞ’a ait, Kangal Termik’in nihai pazarlık görüşmesi sona erdi. Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu’nun komisyon başkanlığında yapılan nihai pazarlık görüşmesinde, ilk olarak kapalı zarflarla elemesiz teklifler alındı. Elemesiz turda en yüksek teklif 400 milyon dolar oldu.
İlk turda Gür-Tem Madencilik elenirken, bu turda en yüksek tekllif 610 milyon dolardı. İkinci elemeli turda YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.-Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi A.Ş.-Özgün Yapı Sanayi ve Ticaret A.Ş. Ortak Girişim Grubu elenirken, en yüksek teklif 715 milyon dolar oldu.

81 turluk ihale maratonu
Son elemeli turda Bereket Enerji elendi. Açık artırmada bölümünde 779 milyon dolardan başlandı. Torunlar Gıda ve IC İçtaş Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş.-Fernas İnşaat A.Ş. Ortak Girişim Grubu açık artırmadan çekildi.
1 milyon dolar artırımla giden açık artırmanın 81’inci turunda Limak İnşaat temsilcisi önce mola istedi, sonrasında ihaleden çekildiklerini bildirdi.
İhale komisyon başkanı Ahmet Aksu’nun Konya Şeker-Siyahkalem Ortak Girişim Grubu’na son teklifi sorması üzerine grubun temsilcisi 985 milyon dolara yükselttiklerini söyledi.
Böylece ihale teknik olarak sonuçlanmış oldu. Ahmet Aksu, ihale sonucunun Rekabet Kurulu ve EPDK’nın görüşünden sonra Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun onayına sunulacağını duyurarak dünkü süreci tamamladı.

Herkesin takdirini kazanmıştı! Bakan Kurum Ahmet'le görüştüÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ankara'da halı sahada gördüğü çöplere tepki gösteren 8 yaşındaki çevre dostu Ahmet Akif Uslu ve sınıf arkadaşları ile bakanlıkta bir araya geldi. Bakan Kurum, öğrencilere 'Çevre Müfettişi' kartı verip, bisiklet hediye etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber