Geri Dön

Kara para sınavı iyi geçti

Kara para sınavı iyi geçti

Merkezi Paris'te bulunan OECD'nin her yıl kara parayla mücadale konusunda düzenli olarak incelediği üye ülkeleri arasında yer alan Türkiye, dün başlayan OECD Mali Eylem Görev grubu toplantısında, kendi isteğiyle, kara paraya ilişkin yeni politikasını açıkladı. Yılda altı ülkenin incelendiği toplantılardan 24-26 Eylül'de yapılan sonuncusunda, ele alınan asıl ülkeler Kanada ve İsviçre olmasına karşın Türkiye, ilerki toplantılarda bir takım müeyyidelerle karşılaşmamak amacıyla erken davranarak, kara paraya ilişkin yeni yönetmeliğini ve aldığı önlemleri Paris'teki toplantıda açıklamak yolunu seçti.
Mali suçlar araştırma kurulu başkanı Nejat Çoşkun, Hazine müsteşarlığı bankalar ve kambiyolar genel müdürlüğünden Alev İzci ve OECD ekonomi müsteşarı Sevgi Boz'dan oluşan heyetin katıldığı Paris toplantısında, Türkiye'nin kara parayla mücadele yönetmeliğini çıkardığı, bu konuyla ilgili bilgi akışının kasım ayında başlayacağı, oluşturulan özel timler ve kurulan yeni bilgisayar ağı ile donatılan altyapı anlatıldı. Hisse senedi piyasasındaki işlemlerin nama yazılı hale getirilmesi konusundaki hazırlıklar hakkında bilgi verildi.
Mali suçlar araştırma kurulu başkanı Nejat Çoşkun'un, Milliyet'e verdiği bilgiye göre, Türkiye'nin "incelenen ülke" olmadığı halde kendiliğinden verdiği bu bilgiler, OECD tarafından çok olumlu karşılanmış ve kurulan sistemle, alınan önlemlerin doğruluğu kabul edilmiş bulunuyor. OECD'nin inceleme sırasına göre, Türkiye'nin 1998'de mercek altına alınacağını bildiren Nejat Çoşkun, Paris'te Milliyet'e, son günlerde çok konuşulan ve bankalardaki mevduatların denetimi konusunda da bilgi verdi.
OECD Mali eylem görev grubundan bir uzmanlar heyetinin, aralık ayında Türkiye'ye gelerek, kara para ile mücadele konusunda alınan bu son önlemleri yerinde inceleyecekleri bildiriliyor.


Mersin'de denizde kaybolan bekçi 14 gündür aranıyorMersin'in Tarsus ilçesinde 11 Ocak'ta balık tutmak için kayıkla denize açıldıktan sonra haber alınamayan bekçiyi arama çalışmaları devam ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber