Geri Dön

Kasım borsayı oyaladı

Kasım borsayı oyaladı

Borsa kasım ayında istikrarsız bir seyir izledi. Ekim ayının son haftasında dünya borsalarında başlayan krizin etkisiyle tarihi düşüşlerini yaşayan borsa, kasım ayını bu yaralarını sarmakla geçirdi. Öte yandan, Körfez'de meydana gelen krizin sıcak çatışmaya doğru gitmesi, IMF ile görüşmelerin iç payasada yarattığı yankılar ve enerji dağıtım ihalelerinin sonuçlarına ilişkin beklenti ve spekülasyonlar da borsanın istikrarını bozdu. Bütün bu gelişmelerin ışığında inişli-çıkışlı bir grafik izleyen borsada hisse senetleri kasım ayında ortalama yüzde 1.16 düzeyinde prim yaptı. İMKB - 100 Endeksi ay boyunca 33 puanlık bir artışla 2,879'a çıktı.
Kasım ayında mali gruptaki hisseler aylık ortalama yüzde 7.35 oranında değer kazanırken, sanayi grubundaki hisseler ortalama yüzde 1.37, hizmetler grubundaki hisseler de ortalama yüzde 3.47 oranında değer kaybetti.
Uzmanlar, IMF ile Aralık ayında yapılacak görüşmeler öncesinde borsanın yatay hareket göstereceğini belirterek, enerji dağıtım ihalelerine ilişkin gelişmeler ve yılsonu bilanço beklentilerine bağlı hisse bazında alımların olacağını kaydettiler.

Kasım ayında borsada en yüksek oranlı getiriyi yüzde 116'lık artışla Milliyet Gazetecilik hisseleri sağladı. Milliyet Gazetecilik son bir ayda 2,500 liradan 5,400 liraya çıktı. Yüzde 112.99'luk artışla Medya Holding hisseleri ikinci ve yüzde 97.98'lik artışla İktisat Finansal Kiralama hisseleri de üçüncü sırada yer aldı. Kasım ayında en yüksek değer kaybı yüzde yüzde 43.89 ile Derimod, yüzde 32.88 ile T. Kalkınma Bankası ve yüzde 27.06 ile Bugün Yayıncılık hisselerinde oldu.

Kasım ayında ABD Doları yüzde 6.58, Alman Markı ise yüzde 4.45 oranında prim yaptı. 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı yüzde 0.54, Cumhuriyet altınının satış fiyatı da aylık yüzde 0.57 oranında yükseldi. Yatırım fonlarına katılma belgelerinin aylık ortalama getirisi yüzde 3.99 oldu. 1 ay vadeli mevduat faizi net yüzde 5.44 getiri sağlarken, 1 aylık reponun getirisi de yüzde 6.58 düzeyinde oldu.
Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Tatar Manisa'daki depremi yorumladıAFAD'ın duyurduğu Manisa'daki 5,4'lük büyüklüğündeki deprem İstanbul ve İzmir'i de kapsayan geniş bir çevrede hissedildi. Vatandaşlar depremin neden bu kadar geniş bir çevrede hissedildiğini merak etmeye başladı. Peş peşe meydana gelen son depremler ile CNN TÜRK'e konuşan uzmanlar konuya açıklık getirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber