Kovanların efendisi!

Aydın’ın Kuyucak ilçesinde, 35 yıl önce kendi yaptığı 2 kovanla arıcılığa başlayan marangoz İlhan Yıldız (58), bugün ürettiği arı kovanlarını ülkenin dört bir yanına gönderiyor.

Kovanların efendisi!

Markalı ve tasarım tescil belgeli arı kovanı üretimi yapan firmanın sahibi olan Yıldız, ihracatı hedeflediklerini söyledi.

’Yıldız Kovan’ın kurucusu İlhan Yıldız, marangozluk yaptığı sırada arıcılığa merak saldığını belirterek şunları anlattı:

“1980 yılında kendi marangoz atölyemde arılarım için fenni kovan yaptım. Sezon üretimi yaptığımız işletmemizde, gelen talepler artınca 2000 yılı itibari ile tüm üretimimizi arı kovanı üzerine yoğunlaştırdık. Yaptığımız yeniliklerle birlikte şu an 2 bin metrekare kapalı alana sahip bir fabrikaya ulaştık. Yıllık kovan üretimi kapasitemiz 14 bin civarında.”

Kendi arısına Ar-Ge

Her şeyini arılara borçlu olduğunu ve arılar için aralıksız çalıştıklarını belirten İlhan Yıldız, kovancılığı çevre mühendisi olan oğlu Gökhan Yıldız (33) ile birlikte yaptıklarını söyledi.

Gökhan Yıldız da, bir yandan arıcılığı devam ettirdiklerini, kovanları geliştirmede kendi arılarını gözlemlediklerini ifade ederek şöyle konuştu:

“Şu an kendimize ait 130 kovan arı bulunuyor. Bu sayı, sezona göre 300 kovana kadar çıkıyor. Kendi arılarımızda kovanları deneyerek arıların bal ve oğul arı üretimini en üst seviyeye çıkararak Ar-Ge (araştırma ve geliştirme) çalışmalarımız oluyor. Arılar ne kadar rahat ortamda stresten uzak olursa, verimleri de o kadar artıyor. Müşterilerimizin daha fazla kazanç elde etmeleriyle birlikte, rahat kullanım, istifleme ve taşıma kolaylığı sağlamak amacıyla kaliteli kovan üretiyoruz.”

Şehit uzman çavuşun son türküsüŞırnak’ta EYP'nin patlaması sonucu şehit olan Uzman Jandarma Çavuş Kemal Sayar'ın şehit düşmeden önce çekilen videosu ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber