Geri Dön

Krizde sıra Lüksemburg ve Malta’da mı?

Euro Bölgesi’nde bankacılık sektöründeki aşırılık ve anomalilerin son kurbanı olan Güney Kıbrıs’ta yaşananlar gözlerin “ekonomileri küçük, bankaları büyük” ülkelerine çevrilmesine neden oluyor.

Krizde sıra Lüksemburg ve Malta’da mı?

Bu çerçevede ilk akla gelen ülkeler ise son dönemde Güney Kıbrıs’la aralarına net mesafe koyma çabaları gözden kaçmayan Malta ve Lüksemburg.
Lüksemburg’un bankacılık aktiflerinin gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 2174’ü, Malta’nınkiyse yüzde 792’si düzeyinde olduğundan Güney Kıbrıs’la ilgili benzetmeler oldukça sık yapılıyor. Bu durum karşısında her iki ülke de savunma durumuna geçmiş durumda. Verilen mesajlarda da, “Biz Kıbrıs’a benzemiyoruz” vurgusu öne çıkıyor.
Her iki ülke de “Kıbrıs’a benzememe” tezini bankacılık sektörlerinin yapısı ve kapasitelerinin farklı olması üzerine kuruyor. Özellikle Lüksemburg, Kıbrıs’ın bankacılık sektörünün içerdiği yapısal dengesizliklerin kendisi için geçerli olmadığının altını kalın şekilde çiziyor.
Şu ana kadar ne Lüksemburg’dan ne de Malta’dan Güney Kıbrıs’ın yolunda hızla ilerlediği yönünde somut bir veri gelmese de kimse benzer gelişmelerin yaşanma olasılığının sıfır olduğunu söyleyemiyor. Son günlerde sürekli olumsuz sinyallerin geldiği Euro Bölgesi ülkesi ise bankacılık sektörü sorunlu olan Slovenya.

Hırsızlık değil cinayet! Defin işlemleri sırasında ortaya çıktıKarabük'te, Recep Gücük (87) evinde koltukta ölü bulunurken, yakınları eve hırsız girdiğinden şüphelendi. Bir gün önce alt kata kiracı olarak taşınan kişilerin Gücük'ün evinden 14 bin 500 TL'yi çaldığı belirlenirken, 2 kişi tutuklandı. Recep Gücük'ün evinden paranın çalındığını anlamasıyla kalp krizi geçirerek öldüğü tahmin ediliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber