Geri Dön

LC Waikiki, İspanyol tekstil devini satın mı alıyor?

LC Waikiki’nin adı Ülker’in Godiva’yı, Ziylan’ın Lumberjack’i alması kadar ses getirecek bir satın almada geçiyor.

Perakende kulislerinde LC Waikiki’nin Türk kökenli sahipleri olan İspanyol Mango ile satın alma görüşmeleri yaptığı konuşuluyor. LC Waikiki’nin patronu Vahap Küçük ise, “Sadece meslektaş olarak görüştük” demekle yetiniyor.

Kulislerdeki iddiaya göre LC Waikiki, Türk kökenli sahipleri olan İspanyol Mango ile flört ediyor. Mango ile satın alma görüşmeleri yaptığı iddia edilen LC Waikiki’nin geçen yıl hem kârlılığında hem de satışlarında düşüş olan Mango’yu bünyesine katacağı konuşuluyor.

İddiaları 2023 yılına kadar Avrupa’nın en başarılı 3 hazır giyim perakende firmasından biri olmayı hedefleyen LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük’e sorduk. Kazakistan’da bir iş gezisinde olan Küçük, “Mango ile resmi temasımız yok. Sadece görüştük. Türkiye’ye geldiler, davet ettiler, meslektaş olarak görüştük. Bir gelişme olursa zaten açıklarız” demekle yetindi.

Büyüme planları yapıyor

Mango gibi dünya devi bir markaya talip olan LC Waikiki’nin büyüme planları dikkat çekiyor. Vahap Küçük, daha önce verdiği bir demeçte 2011 yılını 2 milyar 900 milyon TL ciro ile kapattıklarını, 2012 sonunda bu rakamı 3 milyar 750 milyon TL’ye çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Küçük, “Yılın ilk 6 ayında hedeflerimiz doğrultusunda büyüdük. Yıl sonunda hedefimizi tutturacağımızı düşünüyoruz. Bu kapsamda 2013 yılı ciro hedefimizi şu anki tabloya göre 4 milyar 750 milyon TL olarak öngörüyoruz” diye konuştu.

Şirket olarak yurtdışında, yurtiçine paralel bir büyüme gerçekleştirmeyi hedeflediklerini de anlatan Küçük, şöyle devam etti: “Türkiye’de 370’in üzerinde mağazamız bulunuyor. 2015 yılına kadar Türkiye’deki mağaza sayımızı 450’ye çıkarmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki 3 yıllık dönemde, asıl büyümeyi yurtdışında gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu yıl Kazakistan, Rusya, Romanya ve Polonya’da mağazalar açtık. Yılsonuna kadar Gürcistan, Fas, Azerbaycan, İran ve Suudi Arabistan’da ilk kez olmak üzere 20’ye yakın mağaza daha açmayı planlıyoruz. 2015 yılına kadar yurtdışında ulaşmayı planladığımız mağaza sayısı ise 200. En büyük hedefimiz 2023 yılına kadar Avrupa’nın en başarılı 3 hazır giyim perakende firmasından biri olmak. Tüm konsantrasyonumuz ve çalışmamız bu hedefe yönelik” değerlendirmesini yaptı.

Fransa’da doğdu Türk oldu!

LC Waikiki, 1985 yılında bir Fransız markası olarak hayat buldu. 1988 yılında artan üretim ihtiyacını karşılamak için Türk şirketi Taha Tekstil ile çalışmaya başladı. Taha Tekstil, LC Waikiki’de yakaladığı başarı ile yatırımlarını artırarak büyüdü ve yeni üretim şirketleri kurarak dünyanın önemli markalarına fason üretim yapan Taha Grup oluştu. 1996 yılında Taha Grubu’nun perakende sektörüne girme stratejisi doğrultusunda, mağazalar açmak ve LC Waikiki ürünlerini bayiler yerine kendi mağazalarında satmak hedefi ile Tema Mağazacılık A.Ş. kuruldu. 1997’de Fransız LC Waikiki firmasının ortakları markayı satmaya karar verdi. Bunun üzerine LC Waikiki’nin dünyadaki tüm isim hakları satın alındı ve 1997 yılında LC Waikiki bir Türk markası haline geldi. Bugün Tema Grup adını LC Waikiki Mağazacılık olarak değiştirdi. Şirket, 2011 yılında yüzde 35 büyüyerek 2 milyar 900 milyon TL ciroya ulaştı.

İstiklal’deki mağaza dünya ikincisi

DÜNYANIN en çok bilinen İspanyol hazır giyim markalarından Mango’nun patronlarının kökeni İstanbul’a dayanıyor. Ortaklardan Nahman Andic Ermay, İstanbul’da doğup İspanya’ya ailesiyle göç etmiş. Atatürk hayranı olan Nahman Andic Ermay, “Ben Türküm. Vatanım Türkiye. Türkiye’den hiçbir zaman kopmadım. İspanyol gibi çalışır, Türk gibi yaşarım” diyerek Türkiye’ye olan bağlılığını her fırsatta dile getirdi. Nahman Andic Ermay ve İsak Andic Ermay’ın kurduğu Mango, bugün 107 ülkede 2 bin 400 mağazasıyla faaliyet gösteriyor. 11 bin çalışanı olan şirket geçen yıl 1.4 milyar euro ciro yaptı. Şirketin cirosu bir önceki yıla göre yüzde 11 düştü.

LC WAİKİKİ'DEN İDDİAYA YALANLAMA

İddialar üzerine LC Waikiki'den şu açıklama geldi:

"Mango’yu LC Waikiki mi alıyor?” başlıklı haber gerçeği yansıtmamaktadır. 2004 yılından beri Türkiye moda perakende sektörünün lider firması olan LC Waikiki, yurtiçi ve yurtdışında mağaza açarak büyümeye devam etmektedir. Bugün itibariyle yurtiçinde 375, yurtdışında ise 13 ülkede 39 mağazaya ulaşan LC Waikiki’nin, önümüzdeki yıllarda da aynı strateji ile büyümesi planlanmaktadır."

NECLA DALAN / VATAN

Birlikte yaşadığı kadını öldürdü!Çanakkale'nin Bayramiç ilesinde evli olan Nuri E. (32), imam nikahlı ikinci eşi Şerife Beceren'i (26) av tüfeğiyle vurarak öldürdü. Gözaltına alınan Eroğlu, ilk ifadesinde, sabah ava gitmek için tüfeğini kontrol ederken kazayla ateş aldığını ileri sürdü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber