Geri Dön

Manifaturacı tezgâhında işe başladı, Boğaz’da lükse daldı

Açılış haftasında Başbakan Erdoğan’ı üç gün arayla iki kez ağırlayarak dikkatleri üzerine çeken Shangri-La Bosphorus Oteli’nin patronu Recep Tanrıverdi’yle baba mesleğine tezgâhtarlıktan başladığı Sultanhamam’da biraraya geldik. Tanrıverdi, “Ailece manifaturacıyız. Bu bize dededen miras...” diyor

Manifaturacı tezgâhında işe başladı, Boğaz’da lükse daldı

Yıllardır ev tekstili üzerine faaliyet gösteren Tanrıverdi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Recep Tanrıverdi’nin adı son dönemde otel yatırımlarıyla gündeme geldi. Açılış haftasında Başbakan Erdoğan’ı üç gün arayla iki kez ağırlayarak dikkatleri üzerine çeken Shangri-La Bosphorus Oteli’nin patronu Tanrıverdi, aslen tekstilci bir aileden geliyor...
Çarşamba’dan geldiler
Her iki dedesinin de Samsun Çarşamba’da manifaturacılıkla uğraştığını söyleyen Tanrıverdi, holding kuruluş öyküsünü şöyle anlatıyor: “İşler büyüyünce Çarşamba’dan Samsun’a göçtük. 1966 yılında da İstanbul’a geldik. Burada alışveriş yaptığımız bir firmada tezgâhtarlık yapmaya başladım ve işi öğrendim. 1969 yılında da kendi mağazamı kurdum emprime ve manifatura üzerine...
Kardeşim İbrahim ile birlikte 1970 yılında Tanrıverdi Mensucat A.Ş’yi kurduk. 70’li yıllarda Türkiye’de inşaat sektörü gelişmeye başladı ve beraberinde mefruşat yani perdecilik sektörü oluştu. İlk defa mefruşatı Türkiye geneline biz yaydık. Bossa ve Güney Sanayii’den bayilik aldık. Ardından talebe yetişmek için 1980’de kendi fabrikamızı kurduk. 1985’e kadar çeşitli üreticilerden alınan ev tekstil ürünlerinin satışını yaptık.”
Dört fabrikayla üretim
Şu anda Çatalca, Gürpınar, Büyükçekmece ve Çorlu’da olmak üzere dört fabrikaları bulunduğunu belirten Tanrıverdi, “Son dönemde ağırlığı Çorlu’daki fabrikamıza verdik. Entegre bir üretim yapıyoruz Çorlu’da...” diyor.
Tanrıverdi ve Verdi markasıyla mağazalar açtıklarını kaydeden Tanrıverdi, “Bu mağazalar ev tekstili üzerine faaliyet gösteriyor. Sonuç olarak biz tezgahtan yetişmeyiz. Çocuklarımız da bu işin içinde öyle yetişiyor. Ailece manifaturacıyız. Bu bize dededen miras...” diye anlatıyor.
1995 yılında tüm şirketlerin Tanrıverdi Holding çatısı altında birleştirdiklerini anlatan Tanrıverdi, “Bu işe yıllarımızı verdik. Şu anda 2 bin çalışanımız ve 200 milyon doları aşkın ciromuz var. Bugün, Tanrıverdi, dünyanın önde gelen entegre perde üreticilerinden biri. Verdi ve Tanrıverdi markası ile 80’i aşkın ülkede faaliyet gösteriyoruz” diyor.

Manifaturacı tezgâhında işe başladı, Boğaz’da lükse daldı

25 bin euro’ya suitleri var
İstanbul Beşiktaş’taki eski tütün deposunun yerinde açılan Shangri-La Bosphorus’ta 169 deluxe oda ve 80 metrekareden başlayan 17 süit olmak üzere toplam 186 odası bulunuyor. Otelde oda fiyatları 400 euro’dan başlıyor. Süit fiyatları ise 3 bin ile 25 bin euro arasında değişiyor.
Asya mimarisini yalın ve sofistike çizgilerinin modernize edildiği bir dekorasyona sahip otelde, Japon, Güneydoğu Asya, Akdeniz ve Türk mutfağı sunuluyor.

‘Shangri-La’yı dört yılda ikna ettik’
Shangri-La Bosphorus otelinin inşaat döneminde dünyada ne kadar otel zinciri varsa hepsinin kapılarına geldiğini söyleyen Recep Tanrıverdi, “Benim gönlümdeki zincir ise Uzakdoğu’ya gittiğimde her zaman kalmayı tercih ettiğim Shangri-La idi. Bu grub

Manifaturacı tezgâhında işe başladı, Boğaz’da lükse daldı
u Türkiye’ye gelmesi için tam dört yılda ikna ettik” diyor.
Önümüzdeki dönem otel yatırımına devam edeceklerini belirten Tanrıverdi, “Samsun’da inşaatı devam eden bir otel projemiz var. Ayrıca Akaretler yokuşu üzerindeki Taşlık Oteli’n mülkünü aldık ve yenileme çalışmaları devam ediyor. İki üç ay içinde açılacak. İlerki dönemde Ankara, Bodrum ve Antalya’ya da otel yatırımı yapacağız” dedi.

‘25 kuruş haftalık alırdık’
Recep Tanrıverdi, kardeşi İbrahim ile babalarının Renk Manifatura adlı dükkanında çalıştıklarını ve o dönem 25 kuruş haftalık aldıklarını söylüyor. Tanrıverdi, “Hatırlıyorum da, fotoğraftaki vitrini ben düzenlemiştim. Biz çocukluğumuzdan beri hiç dinlenmedik, hep çalıştık” diyor.

Yassıada planımız deniz taksili ve helikopterli otel
Geçen hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Yassıada’ya yatırıma davet ettiği işadamı Recep Tanrıverdi, bu ada için yine Shangri La otellerinin sahibi dünyanın en zengin ailelerinden Kuok ailesiyle birlikte yatırım yapabileceklerini söylüyor. Bu adaya butik bir otel projesi düşündüklerini belirten Tanrıverdi, “İlk aşamada deniz taksili, helikopterli bir otel planlıyoruz” diyor.

Koleksiyoner işadamı
Recep Tanrıverdi, aynı zamanda ilginç hobilere de sahip. Tanrıverdi maket arabanın yanı sıra kibrit, gemi ve anahtarlık koleksiyoneri...

Her gün aynı çile! Trafikten kaçmak için bunu yapıyorlarİstanbul Küçükçekmece’de kuralları hiçe sayan sürücüler, D-100 yanyoldaki trafikten kurtulmak için geri geri gelerek anayola bağlanıyor. Trafiği tehlikeye sokan sürücülere diğer sürücüler kornaya basarak tepki gösteriyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber