Geri Dön

Robotlu uzun staj

Makine üreticisi Fanuc, üniversite-sanayi işbirliğine köprü olacak. Fanuc’un projesiyle üniversite öğrencileri robotları kullanarak eğitim alacak ve sanayi tesislerinde 3-6 ay arasında staj yapacak

Robotlu uzun staj

Üretim tesisleri birer birer endüstri 4.0’a geçerken sanayinin nitelikli eleman sorunu, belki de şimdiye dek hiç olmadığı kadar derinleşti. Eğitim müfredatının, sanayideki gelişim kadar hızlı yenilenememesinin yanında eğitimdeki ekipman eksikliği de bu sorunun derinleşmesinde rol oynuyor.

Robotlar sanayinin tüm kollarında hızla yayılırken mezun olduktan sonra bu robotlarla çalışacak olan mühendis adayları, okuldayken onları camlı bölmelerin içinde görüyor, çoğunlukla dokunamadan diploma alıyor. Staj süreleri de yeterli deneyimi sağlamaktan uzak...

Bununla birlikte tablo o kadar da karanlık değil. Giderek gelişen üniversite-sanayi işbirliği, bu alanda çözüm ve umut vadediyor.

‘Gelecek Şimdi’

Japonya merkezli CNC, robot ve makine üreticisi Fanuc da bu yönde yeni bir kurumsal sosyal sorumluluk projesine başlıyor. ‘Fanuc ile Gelecek Şimdi’ başlıklı proje, üniversite öğrencilerine önce Fanuc bünyesinde teorik ve pratik eğitimler verilmesini, ardından da proje partneri olan firmalarda 3-6 ay arasında stajı içeriyor. Fanuc Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit şu bilgileri verdi:

“Proje kapsamında ilk yıl için İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere 3 pilot bölgede, 10 üniversite ve sektörün önemli firmalarını partner olarak belirledik. Bu projede yer almak isteyen öğrenciler, bunu neden istediklerini ifade eden bir makale yazacak. Bu makaleler bir kurulda değerlendirilecek ve 100 öğrenci seçilecek. Fanuc Akademi bu öğrencilere 40 saatlik robot ve CNC temel seviye programlama eğitimi verecek.”

İş de olabilir

Bu projenin, gençlerin istihdamına da katkıda bulunabileceğini belirten Yiğit şöyle devam etti:

“Fanuc Akademi’den eğitim alan öğrencileri staj yapmak istedikleri bölüm doğrultusunda öğrenciyi bulunduğu bölgedeki firmalardan birinde programa dahil edeceğiz. Bu süre zarfında da firmanın Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına yakından tanık olacak. Akabinde, öğrencinin gösterdiği performans ve firmanın ihtiyacı doğrultusunda süreç şekillenecek.”

Mekatroniğe yeni tanım

Sanayinin büyük bir dönüşüm içinde olduğunu, eğitimin bu dönüşüme ayak uydurması gerektiğini belirten Yiğit, bu çabayı gördüklerini ve desteklediklerini anlattı. Yiğit, “Örneğin şimdi mekatronik mühendisliğinin tanımını değiştirmek istiyorlar. Bizim de görüşümüze başvurdular” dedi.

Pazarın liderlerinden

Japon firması Fanuc, Uzakdoğu ve ABD pazarının liderlerinden... Avrupa’da yüzde 30’a varan pazar payı bulunuyor. 1993’ten bu yana faaliyet gösterdiği Türkiye pazarında ise CNC’de yüzde 65, makinede yüzde 35 ve robotta yüzde 26 pazar payı var.

Sancaktepe’ye otomasyon vadisi

Fanuc, projesini ilk yıl 3 il ve 100 öğrenci ile sınırlamış. Ancak bunu Türkiye geneline yaymayı ve öğrenci sayısını kat kat artırmayı planlıyor. Bunun için de öğrenciler ile sanayicileri buluşturacak, eğitimlerin verileceği bir akıllı bina yatırımına başlanmış. Fanuc Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, “İstanbul Sancaktepe’de 15 milyon euro yatırımla 10 bin metrekarelik bir bina inşa edeceğiz. Bunun 3 bin metrekaresinde öğrenciler ile robotları buluşturarak eğitim vereceğiz. Bizim bu yatırımımızı öğrenen diğer otomasyon firmaları da bölgeye yöneldi. Sancaktepe, birkaç yıl içinde otomasyon vadisi olacak” dedi. Yiğit, binanın 2022 başında hizmete gireceğini söyledi.

 

İstanbul'da TIR yangını! Trafik kilit...İstanbul'da mesai bitimine dakikalar kala TEM bağlantı yolunda yanan TIR trafikte aksamalara sebep oldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber