Geri Dön

Seyitömer 47 turda 2.2 milyar $’a özelleşti

Geçen yıl Türkiye elektriğinin yüzde 1.7’sini tek başına sağlayan en kârlı termik santral Seyitömer yılın son özelleştirme ihalesinde 47 turluk bir yarış sonunda 2.2 milyar dolara Çelikler’in oldu

Seyitömer 47 turda 2.2 milyar $’a özelleşti

Elektrik Üretim AŞ’ye (EÜAŞ) ait Seyitömer Termik Santrali’nin satışı ile ruhsatlarının 2054’e kadar kullanım hakkı ihalesinde en yüksek teklifi 2 milyar 248 milyon dolar ile Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi AŞ verdi. En kârlı termik santral olarak bilinen Seyitömer Termik Santrali’nin açık artırması, 47 tur süren çekişmeli bir pazarlığa sahne oldu.

Elektrik Üretim AŞ’ye (EÜAŞ) ait Seyitömer Termik Santrali’nin ihalesi Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda gerçekleştirildi. İhale öncesi protestolara sahne olan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın içinde de protesto olmaması için girişler kontrollü şekilde yapıldı. Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu’nun komisyon başkanlığında yapılan nihai pazarlık görüşmesinde ilk olarak kapalı elemesiz teklifler alındı. Daha sonra her turda 2 firmanın elendiği elemeli turlara geçildi. 1. elemeli yazılı turda en düşük teklifi veren Özkar İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ile Elsan Elektrik Gereçleri Sanayi ve Ticaret AŞ, 2. elemeli yazılı turda en düşük teklifi veren Altek Alarko Elektrik Santralları Tesis İşletme ve Ticaret AŞ ile Bilgin Enerji-Suba Ortak Girişim Grubu (OGG), 3. elemeli yazılı turda da en düşük teklifi veren Doğan Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ ile IC İçtaş Enerji Üretim ve Ticaret AŞ-Fernas İnşaat AŞ OGG elendi. Kalan 10 firmayla açık artırmaya geçildi.

İhaleye yoğun ilgi
Açık artırmada başlangıç tutarı 1 milyar 912 milyon dolar, artırım aralığı ise 2 milyon dolar olarak belirlendi. Açık artırmada sırasıyla; D Enerji Üretim ve Yatırım AŞ, Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ, Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ, Park Holding AŞ, Torunlar-Eren Ortak Girişim Grubu, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret AŞ-Siyahkalem Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Ortak Girişim Grubu, Ayen Enerji AŞ, Aksa Enerji Üretim AŞ çekildi. Diğer firmaların çekilmesinin ardından, Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi AŞ ile Eti Bakır AŞ karşılıklı fiyat arttırımı yaptı. Eti Bakır 47. eleme turunda çekildiğini açıkladı.
2 milyar 218 milyon dolarla ihaleyi kazanan Çelikler, ihale komisyonunun son fiyat sorusu üzerine teklifini 2 milyar 248 milyon dolara çıkardı.

‘CİDDİ?MADEN REZERVİ VAR’

Çelikler İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Çelik, ihaleyle ilgili değerlendirmesinde, çıkılan rakamları rakamları çok yüksek bulmadıklarını dile getirdi. Enerji alanını özel olarak takip ettiklerini belirten Çelik, sonucun umdukları gibi olduğ unu kaydetti. Seyitömer’i sadece termik santral olarak görmediklerini vurgulayan Çelik, “Burada ciddi bir maden rezervi var. Sadece termik santral olarak görmüyoruz, oradaki çok kıymetli madeni bir rezerv olarak görüyoruz. Bizce normal bir rakam. Finansman hazırlığımız var. Belli ölçüde öz kaynak belli ölçüde de kredi kullanmayı planlıyoruz” diye konuştu. Çelik, ödeme şeklini daha sonra planlayacaklarını kaydetti.

EN?GÖZDE?SANTRAL

1973 yılında yapılan Seyitömer Termik Santrali’nin kurulu gücü 600MW. Seyitömer Termik Santrali, EÜAŞ santralleri arasında sahası ve konumu açısından en kârlısı olarak görülüyor. Özelleştirme işlemi ile Seyitömer Termik Santrali, santral tarafından kullanılan taşınmazlar Çelikler’in malı olacak, ruhsatların kapsadığı maden sahalarının işletme hakkı ise 2054 yılına kadar kiralanmış olacak.
4 üniteden oluşan santralin son 5 yıllık ortalama yıllık brüt elektrik üretimi 3.7 milyar kW/saati buluyor. Linyit kömürü kullanılan santral geçen yıl Türkiye elektriğinin yüzde 1.7’sini tek başına üretti. Seyitömer Termik Santrali için yaklaşık 400 milyon dolarlık renovasyon yatırımı gerekiyor.

İşte 6.8'lik depremin yeraltındaki sesiElazığ'da korku yaratan 6.8 büyüklüğündeki depremin yeraltındaki ses kaydı ortaya çıktı. ABD'de yeraltını inceleyen üniversite konsorsiyumu tarafından deprem anında kaydedildiği ifade edilen ses kaydı internet sitesinden paylaşıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber