Sompo Türkiye’yi fırsat ülkesi görüyor

Sompo Japan Sigorta Genel Müdürü Recai Dalaş, Japon sermayedarın Türkiye’yi fırsat ülkesi olarak gördüğünü ve imkân olursa şirket satın alarak büyümek istediğini söyledi.

Sompo Türkiye’yi fırsat ülkesi görüyor

Japonya’nın en büyük sigorta şirketi Sompo Japan, Türkiye de dahil dünyada 32 ülkede faaliyet gösteriyor. Türkiye’deki karlılık ve büyüme rakamlarını başarılı bulan Japon sermayedar Türkiye’ye yatırım yapma niyetini koruyor.

Düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sompo Japan Sigorta Genel Müdürü Recai Dalaş, ana sermayedarın Türkiye’ye olan güveninin devam ettiğini belirterek şöyle konuştu:

‘Küçülme az olur’

“Türkiye’ye olan güvenlerini şirketteki büyüme ve karlılık rakamlarını dikkate alarak sürdürüyorlar. Şirkete o kadar güveniyorlar ki Türkiye’ye de güveniyorlar. Türkiye’yi hala bir fırsatlar ülkesi olarak görüyorlar. Şirket alma imkanı olursa buna da olumlu bakıyorlar. Anlamlı bir alternatif çıkarsa bunu değerlendireceğiz. Ortam o yönde de gelişiyor. Farklı ölçeklerde bize gelen şirketler var.”

Önümüzdeki dönemde genel olarak sigorta sektörünün temel dinamiklerini sarsacak bir küçülme beklemediğini ifade eden Dalaş, sigorta eğilimlerinde büyük bir düşüş beklemediğini sektörün şoklara dayanıklı olduğunu ve yabancı sermayeli oluşunun da bir avantaj olduğunu kaydetti.

Türkiye’de ekonomide yaşanan sorunların ilk aşamalarda konut ve otomotiv sektörlerini etkilediğine dikkat çeken Sompo Japan Sigorta Genel Müdürü Recai Dalaş, sigorta sektörünün sıralamadaki yerinin daha gerilerde olduğunu söyledi.

Hasar maliyeti artacak

Sektörde sermaye yetersizlik sorunu olduğunu düşünen Sompo Japan Sigorta Genel Müdürü Recai Dalaş; özellikle, bu sorunu yaşayan küçük ve orta ölçekli şirketlerin döviz artışından önce nispeten düşük primlerle içeri aldıkları poliçelerdeki hasar maliyetlerinin aşırı artışını tolere etmede önemli güçlükler yaşayabileceğini öngörüyor.

Sıkı denetim istedi...

Trafik branşında tavan primin altında satılan poliçelerin 2019 ve sonrasında şirketlerin mali yeterliliklerini tehdit edecek boyutta riskler doğuracağını vurgulayan Recai Dalaş, bu şirketlere ilişkin ortaya çıkabilecek olası önemli risklerin gerçekleşmemesi için bilhassa sermaye yeterlilikleri yazım riski açısından çok daha sıkı denetlenmesi gerektiğini söyledi.

İstediklerini yapmayan doktoru bu hale getirdilerIsparta’nın Yalvaç ilçesinde sürücü belgesi için sağlık raporu almaya gelen baba – oğuldan birine sağlık raporu verilip, diğerine verilmeyince ortalık karıştı. Oğlu rapor alan, kendisinin hastaneden alması gerektiği söylenen baba, Aile Sağlığı Merkezi’nde (ASM) hakaretler ve tehditler savururken, olaya müdahale ederek, sakinleştirmeye çalışan başka bir doktoru oğluyla birlikte darp etti. ASM’de görevli doktorun darp sonucu burnunda 3 kırık ve başında 7 santimetre çapında açılma meydana geldi. Doktora yapılan operasyon sonucu 20 gün rapor verildiği ve evinde istirahatli olduğu öğrenildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber