Geri Dön

Son dönemin yükseleni muhafazakâr dernekler

‘Yeni burjuvazi’ tartışmasıyla gündeme oturan muhafazakâr işadamlarının kurdukları dernek ve üye sayısı artıyor. Artık neredeyse her cemaatin kendi derneği var. Çatı örgüt ise MÜSİAD

Son dönemin yükseleni muhafazakâr dernekler

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kurucu Başkanı Erol Yarar’ın bir süre önce muhafazakâr işadamlarını işaret ederek, onları Türkiye’nin asli ve yeni burjuvazisi olarak nitelemesi gözleri bu işadamlarına ve onların kurduğu sivil toplum örgütlerine çevirdi. Son yıllarda iş dünyasında, muhafazakâr derneklerle bu örgütlere üye olan işadamı sayısının hızla arttığı görülüyor.
MÜSİAD hemen her cemaate yakın işadamlarını barındırabiliyor. Fethullah Gülen cemaatine yakın olarak bilinen Türkiye Sanayicileri ve İşadamları Konfederasyonu (TUSKON) üye sayısı bakımından MÜSİAD’ın 4 katından fazla. 13 bin 500 üyesi var.
TUSKON Başkanı Rızanur Meral, konfederasyon çatısı altında 80 ilde 7 federasyon ve bunlara üye 150 dernek bulunduğunu ifade etti.
MÜSİAD Danışmanı Doç Dr. İbrahim Öztürk’e göre muhafazakâr örgüt sayısında asıl patlama 28 Şubat’tan (1997) sonra yaşandı.
Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Milli Görüşçülerin örgütü olarak biliniyor. Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (TÜMSİAD) ise Menzilcilere yakın olduğu iddia ediliyor. Bu dernekler oda seçimlerinde ortak hareket edebiliyorlar.

‘Üyelerimiz milli ve manevi değerlere bağlı’

Son dönemin yükseleni muhafazakâr dernekler

TUSKON Başkanı Rızanur Meral

“TUSKON, 4 federasyon bir araya gelerek 2005’te kuruldu. Biz 80 ilde 7 federasyonu kontrol ediyoruz. Türkiye’nin en geniş kapsama alanına sahip sivil toplum kuruluşuyuz. 13 bin 500 üyeye sahibiz.
Üyelerimizin büyük çoğunluğu milli ve manevi değerlere bağlı üyeler. (Fethullah Gülen cemaatine yakınlık iddiaları konusunda) Herhangi bir kurum ve şahısla organik bağımız yok. Ancak Sayın Fethullah Gülen, Türkiye’de birçok kişi ve iş dünyasının geniş bir kesimi tarafından söyletileri beğenilen, takdir edilen bir kişilik.
Bizim üyelerimiz arasında da Fethullah Gülen hoca efendiyi beğenen takdir eden, onun tavsiyelerini önemseyen geniş bir üye kesimimiz var diyebilirim.”


‘Erbakan’ın talimatıyla kurulduk, ittifaka açığız’
ASKON Başkanı Mustafa Koca

“Kuruluş amacımız göç kültürünün getirmiş olduğu birikimi ve sermayeyi tüm Anadolu’ya yaymak. 13 şubemiz var. Dernek içinde pek çok partiye mensup üyemiz var. Dernek Sayın Necmettin Erbakan’ın talimatıyla kurulmuş. Ben siyasallaşmaktan yana değilim. Eğer böyle olursa bir partinin örgütü olarak algılama oluyor. Muhafazakâr kesimde örgütlenme 1990’larda başlamış. Bu dernekler gerektiği zaman ittifak da yapıyorlar. Her derneğin özel ve genel çıkarları var. Bir arada hareket etmek buna hizmet ediyorsa daha doğal bir şey olamaz.”

‘Referanslı üye kabul ediyoruz’
TÜMSİAD Başkanı Mehmet Yıldırım

“Derneğimiz 2005’te kuruldu. Mevcut dernekler belli bir sermaye gücüne hitap ediyorlardı. Biz de bu ihtiyaca yanıt vermek için kurulduk. Aidatlarımız düşük. 18 ilde teşkilatlandık. 5 bin üyeye ulaştık. Avrupa’dan da 1000 üye bekliyoruz. Derneğimiz üyelerine bakılarak muhafazakâr olarak tanımlanabilir. Ancak radikal düşüncelere sahip olanları istemiyoruz. Referanslı üye kabul ediyoruz. Derneğimizin bazı cemaatlere (Menzil cemaati) yakınlığı olduğu konusunda yakıştırma haksızlık olur. Üyelerimiz içinde oraya gidenler vardır. AKP’lisi de, CHP’lisi de, Nurcusu da vardır. Menzilcisi de vardır. ”

‘28 Şubat işadamlarının örgütlenmesini sağladı’
MÜSİAD Danışmanı Doç. Dr. İbrahim Öztürk

“Ne oldu da muhafazakâr derneklerin sayısı bir anda arttı? Bu konu son derece güzel bir tespit. Ve mutlaka bunun sosyolojik gelişimine bakmak lazım. Türkiye’de muhafazakârlar örgütlenmeyi bilmezler. Bunlar fiilen vardır ama resmi olarak yoktur. Bir ölçüde illegaliteye itilmişlerdir.
Standart, şeffaf ve denetlenebilir bir örgütlenme kültürüne sahip olmadılar. Ta ki 28 Şubat sürecine kadar. Bu süreç bu kesimi meşrulaşmaya ve kurumlaşmaya itti. Görünür oldular. Temsil edilebilir, kayıtdışı ekonomi olmaktan çıkıp denetim altına girdiler. Bu örgütler reaksiyoner örgütler. Etki-tepkiyle kurulan dernekler. Örgütsüz olunca ekonomik hayatta olamıyorsunuz.  Son beş yılda sayılarında patlama şeklinde artış var.”

‘Anadolu’daki sanayici için alternatif olduk’
MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan

“MÜSİAD kurulduğunda, TÜSİAD dışında sanayicilerin ve işadamlarının organize olduğu başka etkin bir kuruluş yoktu. Bu dernek de büyük sanayiyi temsil ediyordu. O dönem herhangi bir alternatif yapı yoktu diyebiliriz. MÜSİAD  kurulduğunda Anadolu’daki işadamlarını bir araya getirecek bir alternatif organizasyon sağlamış oldu. Üyelerinin çoğu muhafazakâr. Dernek  farklı bir ekol ortaya koydu. MÜSİAD’ın bu başarısı başka örgütleri de cesaretlendirdi. Hatta MÜSİAD’ın içinden de ayrılıp kendi örgütlerini kuran gruplar oldu.”

Gaziosmanpaşa'da hareketli dakikalarGaziosmanpaşa'da bir evin bodrumdaki silahlı bir kişi polisi harekete geçirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber