Geri Dön

Soros'un ilgisi Net'leşiyor

Soros'un ilgisi Net'leşiyor

The Wall Street Journal, ünlü spekülatör Soros'un Net Holding hisselerine yaptığı yatırımın tüm dünyayı şaşırttığını yazdı

DÜNYACA ünlü ekonomi gazetesi The Wall Street Journal, Net Holding'e Soros'un gösteriği ilgiyi, yazı konusu yaptı. Milliyet ile her pazartesi Türkçe yayınlanan özel nüshada da tam metni yayınlanan yorum haberde Soros için, "gizli cevher bulmuş olmalı" ifadesi kullanıldı. Selim atalay imzalı yorumda özetle şu analizlere yer veriliyor:
George Soros'a Uzakdoğu'da kötü gözle bakılıyor olabilir, ancak Türk yatırımcılar onun Net Holding AŞ'ye karşı sergilediği ilgiyi memnuniyetle karşılıyor. Soros sayesinde turizm sektöründe faaliyet gösteren bu şirketler grubunun hisseleri yeni bir zirve yaptı.
Net Holding'in, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na 1 Ağustos tarihinde gönderdiği bir yazıda, Soros'un sahibi olduğu Quantum Emerging Growth Partners C.V.'nin, şirketin yüzde 14.01'ini satın aldığı bildiriliyor. Net Holding geçen ay yaptığı bir açıklamada Quantum'un şirketteki payını yüzde 16.6'ya çıkardığını duyurdu.
Bu haber piyasalarda süpriz etkisi yarattı: 7 bin 500 liradan işlem gören Net Holding hisseleri, haberin duyulmasından hemen sonra 8 bin 900 liraya fırladı. Ancak geçen pazartesi gününü 6 bin 600 liradan kapatan hisseler, böylece Soros'la ilgili açıklamanın yapıldığı günden pazartesiye kadar yüzde 12 oranında gerilemiş oldu. Yine de 1996 sonundan aynı tarihe kadar geçen süre içinde yüzde 103 değer kazandı. Buna karşılık İMKB - 100 endeksi aynı dönemde yüzde 212 oranında yükseldi. Net Holding hisseleri geçen salı günü 200 lira daha artarak günü 6 bin 800 liradan kapadı.
İstanbul'da faaliyet gösteren aracı kurumlardan Inter Yatırım AŞ'nin portföy yöneticilerinden Tan Egeli, "Net Holding'in hisseleri kısa vadeli ve spekülatifti. Bugün ise uzun vadeli bir yatırım görünümü arz ediyor" diye konuşuyor.
İstanbul, Midland Securities'de işlemci olarak çalışan Gökhan Karaca ise, "İşin içine böylesine önemli bir fon girince, dışarıda kalmak mümkün değil. Hisse değerinin 10 bin liraya kadar yükselebileceğine dair söylentiler var" diyor. The Wall Street Journal'in geniş haberini ilavemizde okuyabilirsiniz.


Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Tatar Manisa'daki depremi yorumladıAFAD'ın duyurduğu Manisa'daki 5,4'lük büyüklüğündeki deprem İstanbul ve İzmir'i de kapsayan geniş bir çevrede hissedildi. Vatandaşlar depremin neden bu kadar geniş bir çevrede hissedildiğini merak etmeye başladı. Peş peşe meydana gelen son depremler ile CNN TÜRK'e konuşan uzmanlar konuya açıklık getirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber