Geri Dön

Türkiye’nin A400M uçağı yakında geliyor

Türkiye, EADS şirketinin imal ettiği ilk Airbus A400M askeri nakliye uçağını teslim almak için gün sayıyor. Türkiye’nin aynı zamanda proje ortakları arasında bulunduğu A400M’in ilki, Fransa’ya teslim edildi.

Türkiye’nin A400M uçağı yakında geliyor


EADS CEO’su Tom Enders, ilk uçağın 1 Ağustos’ta Fransa’ya teslim edildiğini, Türkiye’ye de teslimatın gelecek haftalarda gerçekleşeceğini söyledi. İlk A400M’i teslim alan Fransa, Türkiye ile aynı tarihlerde ikinci uçağını alacak. Türkiye’nin 10 siparişi bulunuyor.
Proje kapsamında 30 yıl içinde 400 adet A400M uçağının üretilmesi hedefleniyor.

Tasarımdan üretime
Askeri nakliye uçağı kapasitesinde büyüyen sıkıntıyı gidermek amacıyla NATO üyesi Türkiye, Belçika, İngiltere, Fransa, Almanya, Lüksemburg ve İspanya ortaklığıyla başlatılan, uçuşa hazır hale gelmesi yaklaşık 10 yıl alan proje, 6.2 milyar euro’ya maloldu.
Tasarımından üretimine kadar uçağın tüm süreçlerinde aktif olarak yer alan Türkiye, sadece parça üretip ihraç etmekle kalmayıp, satılan her bir uçaktan da pay alacak. Bu uçağa parça üretimi ve geliştirmesi yapan önemli Türk firmaları arasında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş’nin (TUSAŞ) adı geçiyor.

Akhisar'da 5,4 büyüklüğünde deprem meydana geldiManisa'nın Akhisar ilçesinde 5,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bu depremin hemen ardından 4.4 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. İstanbul'da, Bursa'da ve İzmir'de hissedilen deprem sosyal medyada kısa süre içinde en çok konuşulan konu oldu

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber