Geri Dön

Uzakdoğu'da borsadan sonra tekstil krizi bekleniyor

Uzakdoğu'da borsadan sonra tekstil krizi bekleniyor

AVRUPA Giyim ve Tekstil sanayiinin Avrupa Komisyonu nezdindeki tek yetkili kuruluşu olan EUROTEX'in Genel Direktörü Guy Arnold, dünya borsalarında yaşanan krizlerin Uzakdoğu ülkelerindeki tekstil fabrikalarında iflaslara yol açabileceğini söyledi.
İntexpo 97 Tekstil Fuarı için İstanbul'a gelen Guy Arnold, Milliyet'in çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. "Bana öyle geliyor ki Türk tekstili, Brüksel'de iyi temsil edilmiyor. Avrupalı tekstilcide Türk kaynaklı muhatap bulamama görüşü hakim. Çin faktörüne dikkat edip, çok daha proaktif olmalısınız" diyen Arnold, son borsa krizlerinin mali kökenli olduğunu belirtti. Uzakdoğulu ülkelerde son krizle birlikte işgücü değerinin düşeceğini ama dolara bağlı olarak maliyetin artacağına dikkat çeken Arnold, açıkça söylemese de krizlerin Avrupa tekstiline yarayabileceği görüşünde. ABD'nin, tekstil başta olmak üzere Türk ihracatına uygulanan kotaları kaldıracağı sözüne fazla güvenilmemesi gerektiğini de kaydeden Arnold, "ABD, karşılığını almadan bir şey vermez. NATO kozu bu kararda önemli olabilir. Hatta belki THY'nin Boeing alışverişi bile etkili olabilir" diye konuştu.


Rusya'da kar fırtınası görüntülendiRusya’da bir kentin üzerine dalga dalga bulutlar ile gelen kar fırtınası müthiş görüntüler ortaya çıkardı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber