Yapı Kredi kârı 1.2 milyar lira

Yapı Kredi kârı 1.2 milyar lira

Yapı Kredi, yılın ilk çeyreğinde 1 milyar 241 milyon TL net kâr elde etti. Yapı Kredi’den yapılan açıklamaya göre, banka, 2019 yılı ilk çeyrekte nakdi ve gayri nakdi kredilerini geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 12 artırarak, Türkiye ekonomisine 322.4 milyar TL kaynak sağladı.

Toplam nakdi kredilerini yüzde 12 artış ile 230.5 milyar TL’ye çıkaran bankanın, toplam kredilerde pazar payı yüzde 19.9 oldu. Toplam müşteri mevduat hacmi yüzde 29 artış ile 215.4 milyar liraya yükselen bankanın toplam müşteri mevduatındaki pazar payı yüzde 16 olarak gerçekleşti. Konsolide aktif büyüklüğünü yüzde 20 artış ile 393.4 milyar TL’ye çıkaran Türkiye’nin “en büyük” 3. özel bankası Yapı Kredi’nin net karı ise 1 milyar 241 milyon TL oldu.

Yapı Kredi CEO’su Gökhan Erün, bankanın 75. yılını kutladığı 2019 yılına güçlü bir performansla başladıklarını belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

Türkiye’ye güven

“Tüm dünyada belirsizliğin hakim olduğu bir yılın ardından, ekonomimizin dengelenmeye başladığı bu dönemde, Yapı Kredi olarak biz de ülkemize duyduğumuz güven ile ekonomimizi tüm gücümüzle desteklemeye devam ediyoruz. Nakdi ve gayri nakdi kredilerimizi yıllık bazda yüzde 12 artırarak Türkiye ekonomisine 322.4 milyar TL kaynak sağladık.

Kârlılıkta sınıfının en iyisi olma hedefimiz doğrultusunda stratejik alanlarda sektör ortalamasının üzerinde sürdürülebilir bir şekilde büyüyoruz.”

Binaları tırtıllar bastıKocaeli'nin Körfez ilçesindeki bir sitede binaların duvarları tırtıllarla kaplandı. Site yöneticisi Tayfun Balıkçı, zamanında ilaçlama yapılmadığı için tırtılların çoğaldığını söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber