Kütahya

Yerel Haber
27 Ekim 2014 - 16:38

EMEKLİ BÜYÜKELÇİ ŞÜKRÜ TUFAN: BOSNA SAVAŞI BÜYÜK BİR İNSANLIK AYIBIDIR

IHA

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) tarafından organize edilen ’Dünden Bugüne Bosna’ konulu konferansa konuşmacı olarak Emekli Bosna Büyükelçisi Şükrü Tufan katıldı.
Şükrü Tufan, 40 yıllık meslek hayatımın en anlamlı 4 yılını Bosna Hersek’te geçirdiğini ifade etti.
Görev süresi içinde çok acıklı hikayelere şahit olduğunu belirten Şükrü Tufan, ”Ayrılıkçı Sırplarla Boşnak Müslümanları barıştırmak adına katıldığım uluslararası iyi niyet misyonunda Mostar’da karşı karşıya getirdiğimiz 4. Boşnak Kolordu Komutanı ile Sırp Milisleri Generali birbirlerine silah çekti. Silahlar ateşlenmedi. Ancak hikayenin hüzünlü tarafı birbirlerine silah çeken bu komutanlar aynı mahallede büyümüş, çocukken çok iyi arkadaş olduklarını öğrendiğimde içim burkuldu. Onların gözlerinde sevgi, nefret, kin, pişmanlık aynı ölçüde bir aradaydı. Bosna’yı anlatırken bunları vurgulamak isterim.Bosna Savaşı nizami bir savaş değildir. Bir milletin onun dini, milli, kültürel değerlerine girişilmiş soykırımdır. Bu savaşta yenilen insanlık onurudur. Bosna Savaşı koskoca bir insanlık ayıbıdır. Meslek hayatımda, İslam Konferansı Örgütü’nde de bulundum. İslam coğrafyasının Bosna’ya bakışındaki farklılıklara yakından, çoğu zamanda, hayretle şahit oldum.Yugoslavya’nın dağılmasıyla açılan pandoranın kutusundan Bosna, Makedonya, Kosova sorunları, sıkıntıları tekrar gün yüzüne çıktı. Yüzyıllardır bir arada yaşamayı öğrenen halklar soğuk savaşın etkisiyle ve batının planları ile Yugoslavya çözüldü. Sorunlar çıktı. Burada günah keçisi Boşnaklar oldu. Boşnakların karşısındakiler, Batı tarafından desteklendi" diye konuştu. (EFE)

KütahyaYerel Seçim Sonuçları

Kütahya Hava Durumu

18°CŞİMDİSALI
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.