07.11.2018 11:07 | Son Güncelleme:

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda son gelişmeler neler?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusu gündemde çok fazla konuşuluyor. Emeklilik hayali kuran binlerce kişiEmeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusu hakkında gündemde araştırmalar yapıyor. İşte vatandaşları yakından ilgilendiren EYT'deki son durum...

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Peki Cumhrbaşkanı Erdoğan'ın bu konudaki açıklaması ne olmuştu? EYT'de son gelişmeler merakla aranırken, diğer bir açıklama ise Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan'dan geldi. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN EYT AÇIKLAMASI

Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz ama siyasette bu yol her zaman için açıktır. Ülkemizdeki sosyal güvenlik mevzuatına göre emekli olabilmek için 3 ayrı hususa bakılması gerekiyor. Son günlerde emeklilikte yaşa takılanlar başlığı altında bu uygulama var. Bu başlık altında bir dernek var.

Bu derneğin başındaki kişinin durumu bile sosyal güvenliğin nasıl bir felakete itilmeye çalışıldığının kanıtı. 1992'de sisteme kayıt olmuş. Bu hanımefendi eski sistemde 38 yaşında emekli olacaktı. Bu hanımefendi 2022'de 48 yaşında emekli aylığı almaya başlayacak. Sadece emekli maaşı için bu yaşı beklemesi gerekiyor.

SİYASİ RANTA DÖNÜŞTÜRÜLMEMELİ

Emeklilerimiz konusunda en büyük hizmetleri biz getirdik. Bir kesimi memnun etmek adına ülkenin tüm dengelerini bozmaya razı olamayız. Siyasi ranta dönüştürülmemelidir. Emeklilikte yaşa takılanlar diyerek kampanya yapanların önemli bir bölümü resmi veya gayri resmi olarak çalışmayı sürdüreceklerdir. Hakikat bu iken sosyal güvenlik sistemimizi bir bataklığın içerisine neden sürükleyelim? Meclis'te bunu gündeme getirenler yeniden durum değerlendirmesi yapsın."

HAK-İŞ GENEL BAŞKANI MAHMUT ARSLAN'DAN EYT YORUMU

"Bugün emeklilikte yaşa takılanların birinci müsebbibi IMF  politikalarıdır. O günleri hatırlıyorum ben, kavgaların yapıldığı dönemde Yaşar  Okuyan, Çalışma Bakanı. IMF 250-300 milyon dolarlık krediyi serbest bırakmak için  bu emeklilik sistemini dayatıyor. Biz de itiraz ediyoruz 'Mezarlıkta emekliliğe  hayır' diye. O gün söyledik, 'Yapmayın bunu. Sosyal Güvenlik Sisteminin  sorunlarının kaynağı işçiler değil. Emekçiler değil, başkadır bunun kaynağı.' Ama  anlatamadık. Döndü dolaştı 20 yıl sonra bugünkü hükümet bunun muhatabı oldu. Bu  IMF'yi kovdukları ve IMF'yi tekrar geri getirmemeleri için Recep Tayyip Erdoğan  ve AK Parti'ye teşekkür ediyorum. Çünkü IMF politikaları işsizlik, kaos,  adaletsizlik, ücretlerin kısılması, emekliliğin artması demektir. IMF bunları  yaparak verdiği krediyi güvence altına almak istiyor. O yüzden IMF  politikalarının bir gereği olarak emeklilikte yaşa takılanların bugün sorunlarını  yaşıyoruz."

Bu habere ifade bırak
  • 2Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 44Kızgınım
  • 4Üzgünüm
Toplam Oy50