Geri Dön

'Gölgelerin Gücü' İngilizler'in elinde

He - Man, She - Ra, İskeletor gibi unutulmaya yüz tutan çizgi film karakterlerinin içinde bulunduğu animasyon arşivi, İngiliz ER şirketince 20 milyon dolara satın alındı. Şirket, karakterlere yeniden hayat vermeyi planlıyor

'Gölgelerin Gücü' İngilizler'in elinde

Entertainment Rights (ER) adlı İngiliz şirket, içinde He - Man ve She - Ra'nın da bulunduğu animasyon arşivini 20 milyon dolara satın aldı. DVD piyasasındaki gelişmeyi ve dünya genelinde çocuk kanalı sayısındaki artışı göz önüne alarak He - Man ve She - Ra'yı hayata döndürmek için çok uygun bir zaman olduğunu belirten Entertainment Rights CEO'su Mike Heap şunları kaydetti:

Köy Postacısı'ndan Demir Çene'ye
"Bu anlaşmayla Amerika piyasasına girmek için kapıyı açtık. 280 milyon insan ve 40 milyonun üzerinde DVD oynatıcı olan bir piyasadan bahsediyoruz. Piyasanın yalnızca yüzde 10'una satış yapsak bile çok karlı çıkarız."
Anlaşma öncesi sahip olduğu en önemli karakterler 'Köy Postacısı Pat' ile tüvit giyen tilki 'Basil Brush' olan ER'in Hayvan Adam, Demir Çene, İskeletor gibi karakterler içeren bir arşivi satın alması Mike Heap tarafından 'devrimci bir anlaşma' olarak tanımlandı.
Anlaşma dahilinde ayrıca Ghostbusters, Zorro, Archie, Sabrina gibi tanınmış çizgi karakterin olduğu 30 program bulunuyor. Anlaşmanın tamamlanmasının ardından Entertainment Rights'ın; DVD, video ve bilgisayar oyunları yoluyla piyasaya hızlı bir giriş yapması bekleniyor.
ER anlaşmayla birlikte bin 500 saatlik animasyon arşivine, satın aldığı Filmation şirketinin 500 saatlik arşivini eklemiş oldu. Satın alma klasik çizgi filmlerin geri dönüşü yanında, Tilki Basil ve Postacı Pat'in ABD piyasasına girmesi anlamına da geliyor. 1970 ve 1980'lerde üretilen Filmation kataloğu şirkete 1982 yılından beri 97 milyon, son 10 yılda ise 44 milyon dolar net gelir sağlamıştı. Entertainment Rights'ın değeri 33 milyon sterlin civarında gösteriliyor. Heap yeni satın almalar olabileceğini belirterek "Fırsatları değerlendiriyoruz" dedi.

He - Man'i yok eden She - Ra
Dünyada ve Türkiye'de büyük bir hayran kitlesine sahip olan He - Man, Barbie'nin de üreticisi olan Mattel tarafından yaratılan oyuncaklar temel alınarak çizgi filme dönüştürülmüştü. Eylül 1983'de yayın hayatına başlayan çizgi film, 130 bölümden oluşuyordu.
He-man'in yayınına son verilmesi Mattel'in piyasaya sürdüğü yeni oyuncak Güç Prensesi She - Ra'yı ekranlara taşımak istemesiyle oldu. She - Ra, 93 bölüm yayınlandıktan sonra kötü satışlar gerekçe gösterilerek iptal edildi.BUSINESS25 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni25 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber