Dünya
02.04.2016 - 10:40 | Son Güncelleme: 02.04.2016-16:44

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında çatışma

Gerilim tırmanıyor... Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan "Ermenistan ile sınır hattında çıkan çatışmalarda dün geceden bu yana 12 Azerbaycan askeri şehit oldu" açıklaması geldi. Azerbaycan, işgal altındaki bazı bölgeleri Ermenilerden geri aldı.
Ermeni güçlerin sivil yerleşim birimlerini top atışına tutması sonucu bir Azerbaycanlı hayatını kaybetti. Azerbaycan ordusunun karşılık vermesiyle 3 Ermeni askeri öldürülmüştü. Gerginlik her saat daha da tırmandı. Çatışmalar şiddetlendi. Rusya lideri Putin, iki ülkeye itidal çağrısında bulunup her iki taraftan da ‘bir an önce’ ateşkese gitmelerini istedi. Ancak henüz çatışmalar sürüyor...

Sitene Ekle

AA

Azerbaycan ordusu, Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında  bazı stratejik tepeler ve yerleşim birimlerini geri aldı, çatışmalarda 12  Azerbaycan askeri şehit oldu.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, dün gece ve  bugün Ermeni güçleri Azerbaycan mevzilerini aralıksız ateşe tuttu. Ateş sırasında  siviller arasında can kayıpları ve yaralanmalar yaşandı. Bunun üzerine sivillerin can güvenliğinin temin edilmesi için  Azerbaycan ordusu Ağdere, Terter, Ağdam, Hocavend ve Fuzuli bölgelerinde  operasyonlara başladı.

YERLEŞİM BİRİMLERİNİ GERİ ALDI

 

Azerbaycan ordusunun saldırısında kısa sürede Ermeni mevzileri  yarılarak stratejik öneme sahip bazı tepeler ve yerleşim birimleri geri alındı. Goranboy ve Naftalan kentleri için tehlike oluşturan Talış köyü  etrafındaki tepe ve Seysulan yerleşim birimi Ermeni güçlerinden temizlendi.

Fuzuli bölgesinde, Horadiz kentinin güvenliği için önemli olan Lele  Tepesi de Azerbaycan ordusunun kontrolüne geçti. Geri alınan bölgelerde savunma  hattının oluşturulduğu ve mevzilerin güçlendirildiği belirtildi. Bakanlık, çatışmalarda Ermeni ordusuna ait 6 tank ve 15 topun imha  edildiğini, öldürülen veya yaralanan düşman askeri sayısının 100'den fazla  olduğunu duyurdu.

Açıklamada, Azerbaycan ordusunun da 12 şehit verdiği, 1 Mi-24  helikopterinin Ermeni güçlerince düşürüldüğü, 1 tankın ise patlayan mayın  nedeniyle kullanılamaz hale geldiği bildirildi. Açıklamada, "Ateşkesin tekrar ihlali durumunda Ermenistan'a daha ağır  darbelerin vurulacağı" ifade edildi.

SINIR HATTINDA OLAYLAR BÖYLE BAŞLADI

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında Ermeni güçleri  Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açtı, evine top mermisi isabet eden  bir kişi hayatını kaybetti. Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan  ordusunun Azerbaycan mevzilerine 82 ve 120 milimetrelik havan topları, top ve  büyük çaplı silahlarla ateş açtığı bildirildi.

Ermenistan ordusunun askeri mevzilerin yanı sıra cephe hattına yakın  bölgelerdeki yerleşim birimlerini de ateşe tuttuğu, Azerbaycan ordusunun da  ateşle karşılık verdiği belirtildi.

Cephe hattında Ağdere, Terter, Ağdam, Hocavend ve Fuzuli bölgelerinde  şiddetli çatışmaların yaşandığı, olaylarla ilgili kamuoyunun bilgilendirileceği  kaydedildi.

Öte yandan Azerbaycan basınında çıkan haberlere göre, Terter ilinin  Karağacı köyünde bir eve Ermeni güçlerinin attığı top mermisi isabet etti. Evde  bir kişinin hayatını kaybettiği, bir kişinin yaralandığı bildirildi.

3 ERMENİ ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

Azerbaycan ordusunun karşılık vermesiyle sabah saatlerinden itibaren çatışmaların yaşandığı bölgede 3 Ermeni askerin öldürüldüğü bildirildi.

 

PUTİN'DEN ATEŞKES ÇAĞRISI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Ermenistan ve Azerbaycan’a itidal çağrısında bulunup, her iki taraftan da ‘bir an önce’ ateşkese gitmelerinin istedi. Putin’in mesajını ileten Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rus liderin şiddet olaylarının yenilenmesi nedeniyle ‘derin bir kaygı’ duyduğunu da aktardı.

Karabağ, Ermenistan ve Azerbaycan arasında onyıllardır tartışma konusu. Karabağ'ın 1991'de bağımsızlığını ilan etmesi ardından bölgede üç yıllık bir savaş yaşanmıştı. Rusya'nın arabuluculuğunda Ermenistan ve Azerbaycan arasında 1994'te ateşkes anlaşmasına varıldı ancak bölgede gerilim dönem dönem yeniden tırmanıyor.

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova, Interfax'a yaptığı açıklamada, Karabağ'daki gerilimi ‘yakından' izlediklerini söyledi.

 


Yetenekli çocukları keşfetmek için bunlara dikkat!


Etiketler: Azerbaycan, Ermenistan
Bilgi YarışmasıSu şeklindeki yağış şekli hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    "Korkma Kalbim" şarkısını verilen sanatçı çiftlerinden hangisi söylemiştir?
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.