16.05.2018 11:13 | Son Güncelleme:
AA

Esenyurt'taki cinayet davasına devam edildi

Esenyurt'ta, Hikmet Demirci'nin silahlı saldırıya  uğrayarak öldürülmesine ilişkin 1'i firari 6 sanığın "kasten öldürmek" suçundan  müebbet hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi.

Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanık Erhan  Yalçın, tutuksuz sanıklar Aydın Fındıkçı, Resul Demir, Şeref Öztürk ve Hacı  Demirci, müştekiler Nimet Demirci ve Özlem Topçu ile taraf avukatları katıldı.

Heyet değişikliği nedeniyle eski zabıtların okunduğu duruşmada,  savunma yapan sanık Şeref Öztürk, maktul Hikmet Demirci'yi aynı mahallede  oturduğu için tanıdığını söyledi.

Yaralandığını duyunca hastaneye ziyarete gittiğini, hastaneden sonra  emniyette gözaltına alındığını ifade eden Öztürk, "Bizden bilgi almak için  gözaltına aldılar. Emniyetten çıktıktan sonra mahalleye dönünce bir araç geldi.  Araçtaki Hüseyin Örgören, Erhan Yalçın ve ismini daha sonra öğrendiğim Erdal  isimli biri vardı. Hüseyin Örgören, beni, Hacı Demirci ve Resul Demir'i araca  çağırdı. Biz de araca bindik. Biz Aydın'ı sorduk. Hüseyin de bize emniyete neden  çağırdıklarını ve Hikmet'in yaşayıp yaşamadığını sordu. Daha sonra Hüseyin eve  doğru ateş etmeye başladı. Biz kendisine kızdık. 'Bizi neden araca aldın, bizi bu  işe soktun' diye kızdık. Erhan Yalçın, bizi arabadan indirdi. Ateş ettiğinde  Hüseyin'de silah olduğunu gördüm, onun öncesinde görmedim. Hüseyin'den başka  kimsede de silah yoktu. Ertesi gün Hikmet Demirci'nin öldüğünü öğrendim." dedi.

Tanık Esin Erdoğan beyanında olayı direkt görmediğini, resmi nikahsız  beraber yaşadığı ölen Hüseyin Örgören'in, bir akşam eve geldiğini, moralinin çok  bozuk olduğunu ileri sürdü.

Bunun sebebini sorduğunu ancak ilk başlarda cevap vermediğini, daha  sonra ısrar etmesi üzerine anlattığını kaydeden Erdoğan, "O da 'Ben evi boş  zannediyordum. İçeride birisi varmış, o da ölmüş, vicdan azabı çekiyorum.' dedi.  Bu olayı iki gün sonra bana anlatmıştı. Eşimin silahı vardı." diye konuştu.

Sanık Hacı Demirci de Aydın Fındıkçı'nın yaralı bir şekilde  kahvehanenin önüne kadar aracıyla geldiğini, yardım istediğini ve Resul Demir ile  kendisini hastaneye götürdüklerini, hastanede 5-10 dakika beklediklerini daha  sonra polislerini kendilerini aldığını aktardı.

Emniyetten gece çıktıklarını, Resul Demir, Şeref Öztürk ve kendisinin  mahalleye döndüğünü, mahallede Hüseyin Örgören, Erhan Yalçın ve Erdal'ın gelip  kendilerini araca aldığını kaydeden Demirci, şöyle konuştu:

"Arabaya bindikten sonra 2-3 dakikalık bir zaman geçti. Bu süre  içerisinde muhabbet dahi edemedik. Cinayetin işlendiği sokağa girdik, arabayı  Hüseyin Örgören kullanıyordu. Evi biraz geçince frene bastı ve silahını çıkarıp  eve doğru sanırım 10 el ateş etti, ondan sonrasını bilmiyorum. Aynı anda ben,  Resul ve Şeref arabadan indik."

Mahkeme heyeti, ara kararında, tutuklu sanık Erhan Yalçın'ın bu  halinin devamına karar vererek dosyadaki eksikliklerin tamamlanması için  duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN  

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 26 Şubat  2017'de şüpheli Aydın Fındıkçı'nın maktul Hikmet Demirci'nin oğlu Özgür Demirci  ile aralarındaki husumetten dolayı olay tarihinde evine gittiği ve tartışma  yaşandığı belirtildi.

Özgür Demirci'nin tabancayla Aydın Fındıkçı'yı yaraladığını,  Fındıkçı'nın daha sonra aracına binip kahvenin önüne gittiği ve Hacı Demirci ile  Şeref Öztürk'ten yardım istemesi üzerine hastaneye götürüldüğüne değinilen  iddianamede, emniyet görevlilerince yapılan soruşturma kapsamında, daha sonra  hastaneye gelen şüpheli Resul Demir, Şeref Öztürk ve Hacı Demirci'nin sorgulanmak  üzere emniyete götürüldüğü kaydedildi.

Aydın Fındıkçı'nın Özgür Demirci tarafından vurulduğunun öğrenilmesi  üzerine şüpheliler Erhan Yalçın, Erdal Gürsoy ve Hüseyin Örgören'in, Koray  Canbaz'dan vurmak istedikleri Özgür Demirci'yi çağırması için yardım  istediklerini, Canbaz'ın bunu kabul etmemesi üzerine Erhan Yalçın'ın, Canbaz'ı  ayağından vurduğunun anlatıldığı iddianamede, "Şüpheliler Erdal Gürsoy, Erhan  Yalçın ve Hüseyin Örgören'in, Özgür Demirci'yi bulamamaları üzerine 34 PR 8881  plakalı araçla saat 23.20 sıralarında maktule ait evin sokağına girerek eve doğru  ateş ettikleri ve daha sonra şüpheliler Resul Demir, Hacı Demirci ve Şeref Öztürk  ile buluştukları, saat 23.50 sıralarında araçla yeniden maktulün evinin bulunduğu  sokağa gittikleri, diğer şüphelilerin beyanlarına göre aracı kullanmakta olan  Hüseyin Örgören'in tabancayla maktulün evine doğru çok sayıda ateş ettiği ve olay  yerinden uzaklaştıkları, görgü şahitlerinin beyanlarından aracın plakasının  tespit edilidği ve Erdal Gürsoy tarafından kiralandığı anlaşılmıştır." denildi.

Şüphelilerin açtığı ateş sonucu Hikmet Demirci'nin öldüğünün  belirtildiği ifade edilen iddianamede, şüphelilerin yakalanması için emniyet  mensuplarınca yapılan operasyon sırasında, yakalanacağını anlayan Hüseyin  Örgören'in tabancayla kendini vurmak suretiyle intihar ettiği aktarıldı.

Şüpheli Erdal Gürsoy'un yakalanamamış olduğu ifade edilen iddianamede,  şüpheliler Erhan Yalçın, Aydın Fındıkçı, Hacı Demirci, Resul Demir, Şeref Öztürk  ve Erdal Gürsoy hakkında, "kasten öldürme" suçundan müebbet hapis cezası istendi.

Şüpheliler Yalçın, Hacı Demirci, Resul Demirci, Şeref Öztürk ve Erdal  Gürsoy için ayrıca "ruhsatsız silah bulundurmak" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar  hapis cezası talep edildi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0