Gündem
15.03.2014 - 02:30 | Son Güncelleme: 15.03.2014-2:30

Eymir Gölü’nü ODTÜ’ye yedirmeyiz

Gökçek, bakanlığın 2014-2019 imar planıyla Eymir Gölü’nün ODTÜ’nün kontrolünden çıkarak, kamu malı statüsü kazandığını ve belediyenin kontrolüne girdiğini bildirdi...

Sitene Ekle

EVİN DEMİRTAŞ Ankara

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Ormanı’na bayram tatilinde, polis eşliğinde gece yarısı operasyonu ile giren ve “tartışmalı” ODTÜ Bulvarı’nın inşaatını başlatan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 2 yıl aradan sonra yeniden Eymir Gölü’nü gündeme getirdi. Gökçek, “Önümüzdeki dönem Eymir Gölü’nü kesinlikle halka açacağız. İki kere iki dört. ODTÜ’ye özel bir göl olamaz. Ankara’nın hakkı burası. ODTÜ, yapacaksa göletini üniversite kampusu içinde yapsın. Halkın hakkını ODTÜ’ye yedirmeyiz” dedi. Gökçek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2014-2019 yıllarını kapsayan son imar planı ile Eymir Gölü’nün ODTÜ’nün kontrolünden çıkarak, kamu malı statüsü kazandığını ve belediyenin kontrolüne girdiğini bildirdi.  
Gökçek, “ODTÜ, orayı sahipleniyor, oysa yeni yapılan planlamadan sonra orası ODTÜ’nün kontrolünden çıktı. Göl, artık kamu malı. Göle yüz metre kadar yakın olan yerlerin tamamı zaten otomatikman belediyenin kontrolüne giriyor. Bundan sonra biz yöneteceğiz” diye konuştu.

‘ODTÜ’ye tesis yapayım’  
Başkan Gökçek, şunları kaydetti:  
“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2014-2019 yıllarını kapsayan yaptığı plan doğrultusunda Eymir Gölü tıpkı Mogan Gölü gibi halka açılacak. Ben ODTÜ’yü karşıma almak istemiyorum. Kardeşim siz oradan yararlanmak mı istiyorsunuz? Tamam ben bir de tesis yapayım size hediye edeyim. Benim gayem bekçi dövmek değil, üzüm yemek. Halkım buradan yararlanmalı. ODTÜ’ye özel bir göl, gölet olamaz. Ankara’nın hakkı burası. Burası ODTÜ’ye ait. ODTÜ, yapacaksa göletini üniversite kampusu içinde yapsın, ben de yardımcı olayım. Halkın hakkını ODTÜ’ye yedirmeyiz. Nasıl ODTÜ Bulvarı’nı açarken kararlı ve kesin hareket ettik, şimdi de kesin hareket etmeye mecburuz.”  

‘Bazı hocalar marjinal’
Gökçek ayrıca, ODTÜ’nün 1950’lerden beri Ankara’da devrimin ana merkezi olarak kabul edildiğini belirterek, “Öğretim görevlileri içinde de bir çok marjinal var. Dolayısıyla ODTÜ, marjinal solun kalesi. Üniversite yönetiminde yeni tanzimler yapılması şart. Marjinallerin okulla ilişiği kesilmeli” dedi. 

2012’de anket yaptırmıştı 

Gökçek, ODTÜ sınırları içinde bulunan Eymir Gölü ile ilgili 2012’de anket yaptırarak, vatandaşlara, “Göl, halka açılsın mı?” diye sormuştu. Mimarlar Odası yetkilileri de, Eymir Gölü’nün zaten halka açık olduğunu, amacın Eymir kıyısında rant oluşturmak olduğunu ileri sürmüştü. Basın açıklamasında, “Eymir, doğal haliyle korunması için araç trafiğine kapalı. Yayalar ve bisikletliler, diledikleri gibi göl kıyısına girebiliyor” denilmişti.  


Bilgi YarışmasıDa Vinci'nin şifresi adlı roman hangi yazara aittir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.