Gündem
09.03.2014 - 02:30 | Son Güncelleme: 09.03.2014-2:30

Feministler için barikat kalktı

Gezi Parkı eylemlerinden sonra Galatasaray Lisesi’nden Taksim Meydanı’na doğru yapılmak istenen tüm yürüyüşlere izin vermeyen polis dün aylar sonra ilk defa feministlere karşı barikatını kaldırdı. Binlerce kadın “Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz” sloganı eşliğinde Fransız Konsolosluğu önüne kadar yürüyebildi.

Sitene Ekle

DAMLA YUR İstanbul


2003 yılı 8 Mart gecesi “Hepsi erkek, tesadüf mü” sloganıyla başlayan ve her yıl devam eden 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü bu yıl “Kadınlar sokakları da meydanları da terk etmeyecek” ana sloganıyla yine gerçekleşti. 12. Feminist Gece Yürüyüşü için Sosyalist Feminist Kollektif’in çağırısıyla kadınlar ve translar dün saat 19.00’da Taksim Galatasaray Lisesi önünde toplandı. Binlerce kadın “Erkek vuruyor devlet koruyor”, “İçindeki kadını öp”, “11 yılın hesabını kadınlar soracak” dövizleri taşıyarak slogan attı. Kadınlar toplanmadan önce bölgede geniş güvenlik önlemleri alan polis, kalkanlarıyla kurduğu barikatı eylem başladıktan yaklaşık bir saat sonra kaldırdı.

Yağmur altında yürüdüler
Binlerce kadın sloganlar eşliğinde Galatasaray Lisesi’nden Fransız Konsolosluğu önüne kadar yürüyebildi. Yürüyüşe CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur da katılarak destek verdi. Yağmura rağmen 3 saat süren eylem olaysız bir şekilde sona erdi. Ankara’da da kadınlar erkek şiddetine ve cinsiyetçi politikalara karşı yürüdü. Kurtuluş Parkı’nda toplanan kadınlar, “Sokağa umuda isyana”, “Kadınlar barış istiyor” dövizleri taşıdı. Miting alanı bir polis helikopteri tarafından havadan takibe alındı.
 


Bilgi YarışmasıAlışverişte öteberi taşımak için kullanılan, ilmeklerden oluşan ağ biçimindeki torbaya ne ad verilir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.