Dünya
27.11.2014 - 02:30 | Son Güncelleme: 27.11.2014-2:30

Ferguson ateşi ABD’ye yayıldı

Siyahi genci öldüren beyaz polisin ceza almaması üzerine Ferguson’da alevlenen gösteriler tüm ABD’ye yayıldı. Ülkenin dört bir yanındaki 170 kentte ‘adalet’ talebi ile barışçıl protestolar yapıldı.

Sitene Ekle

Pınar Ersoy / Washington

ABD’nin Missouri eyaletindeki Ferguson kentinde ağustos ayında silahsız, siyahi bir genci öldüren beyaz polis memuru Darren Wilson’ın önceki gün suçsuz bulunmasının ardından başlayan protestolar bütün ülkeye yayıldı. Ferguson’da olayların ikinci gecesi, artırılan güvenlik önlemlerinin de yardımıyla daha sakin geçti. Michael Brown’ı (18) öldüren polis memuru Wilson’ın aklandığı ilk gün birçok yağmalama olayına sahne olan şehirde salı gecesi daha küçük bir kalabalık sokaklardaydı. Missouri Valisi Jay Nixon’ın orduya bağlı Ulusal Muhafızların sayısını üçe katlayarak 2 bin 200’e çıkarması da gecenin daha olaysız geçmesinde rol oynadı. Askerler mağazaların önünde nöbet tutarken polis de kalabalığı biber gazı, ses bombası dahil çeşitli yöntemler kullanarak dağıttı. Kırk beş kişinin gözaltında alındığı gecenin ardından çarşamba sabahı askerlerin hala mağazaların önünde nöbet tutması dikkat çekti.
Otoyolları kapattılar
Ülkenin Washington, New York, Boston, Chicago, Atlanta gibi büyük şehirlerinde de gösteriler düzenlendi. CNN televizyonunun yerel kaynaklardan topladığı bilgiye göre salı günü ülke genelinde 170 merkezde protesto gösterileri vardı. New York’ta Union Square’de buluşan birkaç yüz kişi burada iki gruba bölünerek şehrin farklı bölgelerine doğru yürüdü.
Los Angeles’da bir otoyola çıkan protestocuları polis dağıttı. Oakland’da göstericiler polis arabalarına, mağaza ve restoranlara saldırdı. Yolları trafiğe kapayan kalabalığa polis müdahale etti. Ancak birçok şehirde protestoların büyük oranda barışçıl olması dikkat çekti. Başkent Washington’da ellerinde “Siyahların hayatı da önemli” yazan pankartlar taşıyan göstericiler polis merkezinin önünde yere yatarak “ölü” taklidi yaptı. Minneapolis, Cleveland, St. Louis, Atlanta gibi şehirlerde de protestolar vardı.
Yerel toplantılar
Ferguson’daki olaylarla ilgili iki günde ikinci kez konuşan ABD Başkanı Barack Obama ise bazı grupların haksızlığa uğradığını hissettiğini ancak bunun şiddete başvurmak için geçerli bir neden olmadığını söyledi. Amerika genelinde gösterilerin çoğunlukla barışçıl olduğunu hatırlatan Obama, değişimin ancak bu şekilde gelebileceğini vurguladı. Obama, Adalet Bakanı Eric Holder’dan toplumda güven inşa etme amaçlı toplantılar düzenlemesi için atılabilecek adımları araştırmasını istediğini duyurdu. Obama “Gelecek hafta eyalet ve yerel düzeydeki yetkilileri, polisi, topluluk liderlerini ve dini liderleri bir araya getireceğiz” dedi. Obama bu toplantılarda polisin herkese eşit mesafede olmasını sağlamak için atılabilecek spesifik adımları belirlemeye çalışacaklarını söyledi. Obama “Kısa, kolay yolu seçip (çevreye) zarar veren hareketler yapmayın. Uzun, zor yolu seçip benimle, valilerle ve eyalet yetkilileriyle gerçek değişim için çalışın” dedi.


Bilgi YarışmasıArapçada "ben" anlamına gelen kelime nedir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.