13.03.2018 18:06 | Son Güncelleme:
AA

FETÖ askeri hakimlik sınav sorularını da sızdırmış

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında ortaya çıkan sözde "sıkıyönetim mahkemelerinde görevlendirme listesi"nde ismi bulunan ve örgütün askeri yargı yapılanmasını oluşturdukları iddia edilen 136 kişinin yargılanmasına devam edildi.

Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Cezaevi Kampüsü'nde görülen  duruşmada, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatlar hazır bulundu.

Tanıkların dinlenilmesiyle devam edilen duruşmada konuşan L.M, hukuk  fakültesini okuduğu Ankara'da FETÖ'ye ait evlerde kaldığını, burada FETÖ elebaşı  Fetullah Gülen'e ait kitap okuma, kasetleri izleme gibi faaliyetlerde  bulunduklarını anlattı.

Davanın sanıklarından Figen Yegit ve Esra Kantemür'ün de bu evlerde  kaldığını dile getiren tanık L.M, Mahkeme Başkanı Sabahattin Sarıdoğan'ın,  "Kaldığınız evlerde size sınav soruları verildi mi?" sorusuna, 2013'teki askeri  hakimlik sınav sorularının verildiğini, sınavda soruların bir kısmının çıktığını  ancak kendisinin sınavı kazanamadığını belirtti.

Tanık L.M, eşi ile tanışıp evlenmesini de örgütün sağladığını aktardı.

L.M'nin beyanlarının ardından söz alan sanıklar Yegit ve Kantemür,  tanığın beyanlarını kabul etmediklerini söyledi.

Tanık M.M, sanıklardan Süleyman Çelebi, İsmail Pektaş, Ahmet Akdoğan,  Mustafa Sünter, İbrahim Yıldırım, Hüseyin Ayyıldız, Salih Kocaoğlu, Yunus Emre  Keskin ve Aydın Keleş'i tanıdığını, bu isimlerin çoğunun üniversiteden sınıf  arkadaşı olduğunu söyledi.

Kendisinin yaklaşık bir buçuk yıl savcı olarak görev yaptıktan sonra  kamu görevinden ihraç edildiğini dile getiren M.M, Tokat Cumhuriyet  Başsavcılığına giderek bildiklerini daha önce anlattığını kaydetti.

Sanık İbrahim Yıldırım'ın sınıf arkadaşı olduğunu ve FETÖ  etkinliklerinde gördüğünü ifade eden M.M, Yıldırım'ın FETÖ evlerinde kalıp  kalmadığını bilmediğini bildirdi.

Tanık M.M, üniversiteyi kazandıktan sonra kayıt için gittiğinde  kendisini karşılayan ve FETÖ evlerine yönlendiren kişilerden birinin sanık Yunus  Emre Keskin olduğunu, Keskin'in "bölge talebe mesulü" olabileceğini belirtti.

Bir dönem kaldığı FETÖ evinde "murakıplık" görevini de üstlendiğini  aktaran M.M, murakıbın görevinin FETÖ evlerinde kalan öğrencileri ders  çalıştırmak ve diğer ihtiyaçlarını karşılamak olduğunu beyan etti.

M.M, kendisine askeri hakimlik sınav sorularının verildiğini, bazı  sanıkların da bu soruları aldığını, askeri hakimlik sınavını kazanmasına rağmen  mülakatta elendiğini ifade etti.

Örgütte kod isim kullanılmasına ilişkin soru üzerine tanık M.M, "Bize  anlatılan şu şekilde, bunun peygamber ve halifelerin isimlerini kullanmak için  olduğu söylendi. O zaman bunun kod adı olduğunu bilmiyoruz. Bizim dini  duygularımızı ön plana çıkaracak müstear isimler olduğunu biliyoruz." diye  konuştu.

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde nerede olduğu sorulan tanık M.M,  darbe girişimi esnasında görev yaptığı Nevşehir'de bulunduğunu, kaymakamın  kendisini araması üzerine darbe girişiminden haberdar olduğunu, daha önceden  darbe girişimini bilmediğini öne sürdü.

Mahkeme Başkanı Sarıdoğan'ın, "Görevde olduğunuz sürede FETÖ'nün size  talimatları oldu mu?" sorusuna M.M, "Biz mesleğe başlamadan önce Hakimler ve  Savcılar Kurulu (HSK) seçimleri oldu. Bu dönemde cemaat üyesi hakim adaylara oy  verilmesini söylemişler. Eğer ben o dönem mesleğe başlamış olsam yüzde yüz bana  bunun için gelirlerdi." dedi.

Tanığın beyanlarının ardından adı geçen sanıklar söz aldı ve tanık  ifadelerini kabul etmediklerini dile getirdi.

Tanık E.O, hakkında başka bir ilde FETÖ soruşturması bulunduğunu,  kendisinin de bir dönem FETÖ'nün hakim savcı çalışma evlerinde kaldığını anlattı.

Ankara Keçiören'deki çalışma evinde 2012'de yaklaşık 3 ay boyunca  bulunduğunu kaydeden E.O, evde sanıklardan Ümmügülsüm Özgüven'in de kaldığını  beyan etti. Tanık E.O, sanık Özgüven'in örgüt üyeliğine ilişkin ise bir  bilgisinin olmadığını ileri sürdü.

Beyanlar üzerine söz alan sanık Özgüven, tanığı tanımadığını,  hakkındaki ifadelerini kabul etmediğini bildirdi.

Diğer tanıkların da dinlenilmesinin ardından duruşmaya yarın devam  edilmek üzere ara verildi.

İDDİANAMEDEN

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları  Soruşturma Bürosunca hazırlanan ve Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen  iddianamede, darbecilerin hazırladığı gizli mesaj formlarına ekli askeri yargı  mensuplarına ilişkin sözde "sıkıyönetim mahkemelerinde görevlendirme listesi" ve  listenin sonundaki "Not 1"de adı geçen personelin bir kısmına, darbenin  gerçekleşmesi halinde yeni görev verileceği, bir kısmının ise görevlerine devam  edeceği belirtiliyor.

Askeri yargıdaki FETÖ yapılanmasında oldukları belirtilen sanıkların,  darbe girişiminde bulunan askeri kanat ile arasında fikir ve eylem birliği olduğu  kaydedilen iddianamede, Milli Savunma Bakanlığı "müşteki" olarak yer alıyor.

FETÖ'nün, 2009-2014 yılları arasındaki askeri yargı hakim alımları ve  mesleğe kabul sınavı sorularını önceden elde edip kullandıklarına dair yeterli  delil oluştuğu ifade edilen iddianamede, sınav sorularını FETÖ mensuplarına  verdiği tespit edilen eski Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) çalışanı  Hüseyin Gökhan Aydoğdu da sanıklar arasında bulunuyor.

İddianamede, sanıkların 135'inin "anayasal düzeni ihlale teşebbüs"  suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile "silahlı terör örgütü üyesi  olmak", "terör faaliyeti kapsamında resmi belgede zincirleme sahtecilik" ve "kamu  kurum ve kuruluşlarının zararına zincirleme dolandırıcılık" suçlarından 45 yıl  6'şar aya kadar mahkumiyetleri talep ediliyor.

Sanık Aydoğdu hakkında iddianamede "anayasal düzeni ihlale teşebbüs"  suçlaması yer almazken, diğer atılı suçlamalardan 45 yıl 6 ay hapis cezasına  çarptırılması talep ediliyor.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy1