14.06.2018 13:29 | Son Güncelleme:
AA

FETÖ'nün TSK yapılanmasına darbe! 20 şüpheli tutuklandı

FETÖ'nün TSK yapılanmasına ilişkin soruşturmada gözaltına alınan aralarında muvazzaf askerler ile sözde imamların da bulunduğu 20 şüpheli tutuklandı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türk Silahlı  Kuvvetleri (TSK) yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan  aralarında muvazzaf askerlerle bu kişilerden sorumlu sözde imamların da bulunduğu  20 şüphelinin tutuklanmasına karar verildi. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca,  FETÖ'nün TSK yapılanmasının deşifre edilmesine yönelik yürütülen soruşturma  kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkarılan 38 şüpheliden yakalanan 31'i,  emniyetteki işlemlerinin ardından Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne getirildi.

Burada soruşturmayı yürüten savcılıkça, örgüt mensubu askerlerden  sorumlu 7 sözde imam ile aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 17 şüpheli,  tutuklanmaları talebiyle hakimliğe sevk edildi.

İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, ifadesini aldığı şüpheli 7 sözde  imam ile aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 13 şüphelinin ''silahlı  terör örgütüne üye olmak'' suçundan tutuklanmasına karar verdi.

Şüphelilerden 4'ünün de adli kontrol tedbirleri uygulanarak serbest  bırakılmasına karar verildi.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 7 şüphelinin ise etkin  pişmanlıktan yararlanarak itirafçı olduğu gerekçesiyle emniyetten serbest  bırakıldığı belirtildi. Soruşturmada hakkında gözaltı kararı çıkarılan ancak  adreslerinde bulunamayan 7 kişi ise firari olarak aranıyor.

Bu arada, yine hakkında gözaltı kararı verilen şüphelilerden bir hava  astsubayın, İstanbul'da görev yaptığı askeri birlikte, "askeri nitelikli  bilgileri çalarak örgüt içinde üst sivil sorumlu olan ve daha önceki  soruşturmalarda terör örgütü yöneticisi olmaktan tutuklanan E.A'ya casusluk  amacıyla verdiğinin" tespit edilmesi üzerine, hakkında ayrıca "askeri casusluk"  suçundan başlatılan soruşturmanın ise devam ettiği öğrenildi.

Soruşturmanın geçmişi

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'nün TSK yapılanmasının deşifre  edilmesine yönelik çalışmalar kapsamında, etkin pişmanlık hükümlerinden  yararlanan kişilerden alınan ifadelerle, örgüt içinde kontörlü hat/ankesörlü  telefonla iletişim kuran, aralarında muvazzaf askerler ve terör örgütü yöneticisi  siviller tespit edilmesi üzerine harekete geçmişti.

Savcılık, aralarında muvazzaf askerler ile bu kişilerden sorumlu sözde  imamların da bulunduğu 38 şüpheli hakkında 1 Haziran'da gözaltı kararı çıkarmış,  savcılığın talimatının ardından İstanbul merkezli 18 ilde eş zamanlı  gerçekleştirilen operasyonlarda 31 şüpheli gözaltına alınmıştı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0