Finans Merkezi’nin ilk iş merkezi yolda

Ataşehir’e kurulması planlanan İstanbul Finans Merkezi’ne komşu parselde yer alan Emlak Konut’un arsa ihalesine en yüksek teklif Teknik Yapı’dan geldi


Finans Merkezi’nin ilk iş merkezi yoldaEmlak Konut GYO’nun daha önce Ağaoğlu Şirketler Grubu ile ortaklaşa gerçekleştirdiği My Office İş Merkezi’nde ofis satışları halen devam ediyor.

EMLAK - TEBERNÜŞ KİREÇCİ

Emlak Konut GYO, İstanbul Ümraniye 1. Etap’ta arsa satışı karşılığı açtığı gelir paylaşımı ihalesiyle Finans Merkezi’nin ilk AVM ve ticaret merkezinin temellerini atıyor. Arsa için yapılan ilk oturumda 5 firma ve ortak girişim teklif verdi. En yüksek teklif ise Teknik Yapı’dan geldi.
Emlak Konut GYO, İstanbul Finans Merkezi’ne komşu parselde yer alan ve yakınlığıyla dikkat çeken Ümraniye Site Mahallesi’ndeki 20 bin 714 metrekare arsaya satış karşılığı AVM ve iş alanı yaptırmak üzere kolları sıvadı. Son bir ay içinde İstanbul’da açtığı üç ticari alan ihalesiyle ticari hayatı canlandırmayı planlayan Emlak Konut GYO’nun yapmayı planladığı ilk AVM’nin Ümraniye Site Mahallesi’nde olması dikkat çekti. Yapılacak olan AVM, İstanbul Finans Merkezi kurulmadan harekete geçilen ilk alışveriş ve ticaret merkezi olacak.

5 firma başvurdu
İstanbul Ümraniye 1. Etap arsasının ilk oturumuna Teknik Yapı Teknik Yapılar, 99 milyon TL arsa satışı karşılığında kuruma yüzde 37 pay teklif etti. Bu durumda kuruma verdiği 36 milyon 630 bin TL’lik kısım ihaleye gelen en yüksek teklif oldu.
İhaleye giren ikinci firma ise Muzaffer Oflaz İnşaat oldu. Muzaffer Oflaz arsa için 100 milyon TL değer biçerken kuruma yüzde 25 oran üzerinden 25 milyon TL teklif etti.
Emlak Konut GYO’ya ait olan Emlak Pazarlama İnşaat ise Yeni Sarp İnşaat ile birlikte   hareket etti. Ortak girişim, arsaya 127 milyon 500 bin TL değer biçti. Kuruma da yüzde 25 oran üzerinden 31 milyon 875 bin TL ile en yüksek teklifi sunan ikinci taraf oldu.
TAO Gayrimenkul İnşaat-Tahincioğlu Gayrimenkul İnşaat-Nida İnşaat ve Abdi İbrahim Gayrimenkul Yatırım ortak girişimi ise ihaleye giren dördüncü taraftı. Bu ortak girişim ise İstanbul Ümraniye 1. Etap arsasına 112 milyon 258 bin TL değer biçti. Bu fiyat üzerinden ortak girişim kuruma yüzde 25 oranı ile 28 milyon 64 bin 500 TL teklif etti.
İstanbul Ümraniye 1. Etap arsası için en düşük teklif ise Varyap Varlıbaşlar’dan geldi. Varyap, arsa için 45 milyon TL teklif ederken Emlak Konut GYO’ya yüzde 20 pay üzerinden 9 milyon TL teklif etti.

51 bin metrekare inşaat izni
Üzerine ticaret merkezi yapılacak olan arsanın 2.5 emsal değeri olduğu için 51 bin 786 metrekare inşaat yapma izni bulunuyor. İnşaatın yüksekliği serbest olmakla beraber bölgede uygulanacak olan avan projeye göre hareket edilecek.
Arsanın plan notlarına göre merkezi iş alanı fonksiyonlu parselli arsa olduğu için üzerinde alışveriş merkezi, yönetim merkezi, konaklama tesisleri, sinema, tiyatro, sosyal ve kültürel tesis alanları, ticaret, büro, işhanı, lokanta, gazino, çarşı, çok katlı mağaza ve bankalar yer alabilir.

 

SIRADA 4 İHALE DAHA VAR
Emlak Konut GYO’nun son dönemde yapacağı 6 ihalenin ilki 16 Haziran’da yapılmıştı. Halkalı 4. Etap’ta bulunan 3 bin 100 konutluk bu arsaya, Artaş İnşaat 880 milyon TL teklif verdi. Emlak Konut GYO bu ihale sonucunu yakında açıklayacak. İkinci ihale ise dün Ümraniye Site Mahallesi’ndeki AVM arsası ihalesiydi. Emlak Konut GYO’nun düzenleyeceği diğer 4 ihale ise şunlar:
Sultangazi’deki 166 bin 692 metrekare olan arsa üzerine 180 metre yükseklikte AVM ve ticaret merkezi yapılabilecek. Özel koşullu ticaret alanı imarına sahip olan arsanın 2.20 emsal değeri var.  İhale 24 Haziran 2010 tarihinde gerçekleştirilecek.
1 Temmuz’da ihalesi yapılacak olan Küçükçekmece Kayabaşı 1. Etap’taki ticaret alanı imarlı 24 bin 532 metrekare büyüklükteki arsaya 36 bin 798 metrekare ticaret alanı yapılabilecek.
28 Haziran’da yapılacak bir diğer ihale ise Kocaeli Gebze Güzeller Mahallesi’nde
1. etapta 524 konutluk arsa. Emlak Konut, 29 Temmuz’da da ayrıca Kocaeli Gebze Güzeller Mahallesi 2. etaptaki 818 konut için ihaleye çıkacak.

 

Büyükada’da 2.8 milyon dolara satılık tarihi köşk
REM Yapı Turizm ve Ticaret AŞ’nin ortağı olan Finli yatırımcı Büyükada’daki tarihi köşkünü satışa çıkardı. Büyükada’daki Anıtlar Kurulu’nun restorasyon onayı verdiği ve şu anda da deprem güçlendirme çalışması yapılan otel imarlı bina için 2.8 milyon dolar fiyat biçildi. Binanın 1560 metrekare arsası ve 1700 metrekare de kullanım alanı bulunuyor.
Ömer Mustfaoğlu’nun Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptığı Rem Yapı, Armarin Group’a ait. Grupta Armarin Yönetim Danışmanlık ve Ticaret, Armarin Denizcilik, Armarin Gıda Sanayi, Rem Yapı Turizm ve Ticaret, Mappa Travel Agency ve Private Class Travel Services gibi denizcilik ve turizm işleriyle uğraşan firmalar bulunuyor.
Grubun inşaat işlerini yürüten Rem Yapı, Pendik’te Martan Residence’ı inşa ediyor. Rem Yapı Turizm ve Ticaret tarafından Pendik’te hayata geçirilen Residence Martan projesinin inşaatına 2007 yılının ocak ayında başlandı. İlk teslimler Haziran 2009’da yapıldı ve son blokta 2009 yılının kasım ayında teslim edildi.

Rezidans projesi de var
Toplam 4 bin 314 metrekarelik alan üzerinde 4 etap halinde inşa edilen Residence Martan’da 117 daire bulunuyor. Alanları 68 ile 245 metrekare arasında değişen konutların fiyatları 99 bin 900 TL’den başlıyor, 319 bin TL’ye kadar yükseliyor.
Residence Martan projesi Sabiha Gökçen Havalimanı’na 8 kilometre, Pendik Marinası’na 5.5 kilometre, Pendik tren istasyonuna 5 kilometre, E-5 Karayolu’na 4 kilometre, TEM’e 6 kilometre, İstanbul Park’a 9 kilometre, Organize Sanayi Bölgeleri’ne 12 kilometre, Anadolu Sağlık Merkezi’ne 8 kilometre, Real ve Praktiker Alışveriş Merkezleri’ne 8 kilometre mesafede inşa edildi.

 

Halkalı Atakent’te satılık kelepir arsa
Küçükçekmece Belediyesi, Halkalı Atakent’te 62 konutluk arsasını satıyor. İstanbul Küçükçekmece Belediye Başkanlığı Emlak ve İstimlak Müdürlüğü Halkalı Atakent’te 4 bin 103 metrekare büyüklükteki konut alanı imarlı arsasını satışa çıkardı. Satışa çıkan arsa Halkalı Atakent’te bulunuyor. Büyüklüğü 4 bin 103 metrekare olan arsa için 2 milyon 433 bin 84 TL tahmini bedel tayin edilirken geçici teminatı da 86 bin 158 TL olarak açıklandı.
Küçükçekmece Belediyesi yetkilileri, arsanın emsal değerinin 1.5 olduğu için 6 bin 155 metrekare inşaat ve 62 konut yapılabileceğini bildirdi. Arsa üzerine inşa edilecek olan binanın yüksekliği, bölgenin yapılanma koşullarına uygun olarak serbest bırakıldı. Küçükçekmece Belediyesi 62 konutluk Atakent’teki arsanın ihalesini 8 Temmuz 2010 tarihinde saat 14.00’de başkanlık binasında gerçekleştirecek.

 

İstanbul Vakıflar üç ihale düzenliyor
Vakıflar Genel Müdürlüğü, İstanbul’da üç ihaleye çıkıyor. Vakıflar’ın İstanbul’da yapmayı planladığı ilk ihale 30 yıl süreyle yap-işlet-devret modeli ile gerçekleşecek. İnşaat karşılığı uzun süreli kiralama ihalesine söz konusu olan gayrimenkul Üsküdar Selamiali Mahallesi’ndeki 455 metrekare büyüklükteki arsa. Arsanın tahmini bedeli 680 bin 449 TL, geçici teminatı ise 20 bin 413 TL. İhale 5 Temmuz 2010 tarihinde saat 14.00’te gerçekleşecek.
İstanbul Vakıflar’ın ihale ettiği ikinci taşınmaz da Üsküdar’da bulunuyor. Pazarbaşı Mahallesi Nuh Kuyusu Caddesi üzerindeki arsa 117 metrekare büyülükte. Tahmini bedeli 335 bin 527 TL olarak açıklanan ihalenin geçici teminatı ise 10 bin 65 TL. İhale 5 Temmuz 2010 tarihinde saat 11.00’de gerçekleştirilecek.
İstanbul Vakıflar’ın düzenlediği üçüncü ihale ise restorasyon karşılığı uzun süreli kiralama başlığı altında bulunuyor. İstanbul Vakıflar
1. Bölge Müdürlüğü, İstanbul Fatih Keçi Hatun Mahallesi, Haseki Caddesi üzerindeki 213 metrekare büyüklükteki Yusuf Paşa Sıbyan Mektebi’ni restorasyon karşılığı 20 yıllığına kiraya verecek. Tahmini bedeli 170 bin 65 TL ve geçici teminatı 5 bin 101 TL olarak açıklanan restorasyon karşılığında İstanbul Vakıflar, yapımcı firmaya okulu 20 yıllığına kiraya verecek. İhale 28 Haziran 2010 günü saat 15.00’te gerçekleşecek. İstanbul’da gerçekleşmesi planlanan ihaleler Gümüşsuyu Mahallesi İnönü Caddesi No 2 Taksim-Beyoğlu İstanbul adresinde yapılacak.

 

Ankara Vakıflar, kat karşılığı bina yaptıracak
Ankara Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Mamak Bahçelerüstü Mahallesi’ndeki 723 metrekare arsa üzerine kat karşılığı bina yaptıracak. İhale için 913 bin 924 TL tahmini bedeli belirlenirken 27 bin 417 TL’de geçici teminat tayin edildi.
İhale 21 Temmuz Çarşamba günü saat 14.30’da Atatürk Bulvarı No 25/C adresinde bulunan Ankara Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nde yapılacak. Ankara Vakıflar yapılacak olan binadan 6 daire ve 10 bin TL para istiyor.

 

Konutların enerji kimliğini sorun
AB’ye uyum sürecinde konutlar için getirilen ‘Enerji Kimlik Belgesi’ yeni binalar için 1 Temmuz’dan itibaren, mevcut binalar için 2017’ye kadar zorunlu hale geliyor. Böylece binaların daha tasarruflu olması amaçlanıyor.
Ev sahibi olmayı düşünenlerin, zorunlu olacak bu uygulama ile yalıtımlı binaları tercih edeceğini belirten XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Ulu, böylece yalıtımlı binaların değerinin artacağını söyledi. Ulu, binanın ne kadar enerjiye ihtiyacı olduğunu ve binanın ısıtma, soğutma, aydınlatma için ne kadar para harcanması gerektiğini gösteren bu belgenin konut fiyatlarını da etkileyeceğini vurguladı.
Ulu, Kat Mülkiyeti Kanunu’ndaki değişikliğe göre artık mevcut binalarda yalıtım kararının daha kolay alınacağına dikkat çekti. Ulu, ısı yalıtımının getirdiği maliyetin payının, yeni bir binanın toplam maliyeti içinde yüzde 3 ila 5 arasında değiştiğini ve sağladığı tasarrufla birkaç yıl içinde kendini amorti edebildiğini belirtti.

 

Van’a eğitim tesisi ihalesi 30 Temmuz’da
Bitlis Vakıflar Bölge Müdürlüğü, eğitim tesisi inşa edilerek işletilmek üzere 49 yıllığına kiralama ihalesi düzenliyor. Van Edremit Yeniköy Mahallesi’ndeki 81 bin 350 metrekare büyüklükteki arsa, Bitlis Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından eğitim tesisi yaptırılmak şartıyla 49 yıllığına kiraya verilecek.
Tahmini bedeli 2 milyon 237 bin 161 TL, geçici teminatı ise 67 bin 114 TL olarak tayin edilen eğitim tesisi ihalesi 30 Temmuz 2010 tarihinde saat 10.00’da Bitlis Vakıflar Bölge Müdürlüğünde gerçekleştirilecek.

 

Konya Meram Alvardı’da 40 yıllığına kiralama
Konya Vakıflar Genel Müdürlüğü, sahibi olduğu bir taşınmazı 40 yıllığına kiraya verecek. Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, Meram Alavardı Mahallesi’ndeki 3 bin 135 metrekare büyüklükteki taşınmazı 40 yıllığına kiralamak için ihaleye çıkıyor.
Tahmini bedeli 2 milyon 577 bin 459 TL ve geçici teminatı da 77 bin 323 TL olarak açıklanan ihale 20 Temmuz günü saat 10.30’da Alavardı Mahallesi Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirilecek.

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.
Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir!
iPad’i unutmadık!
iPad’inize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum:
Finans
 • BIST 100
 • 93003.00
 • 0.74
 • EURO
 • 5.62
 • 0.64
 • DOLAR
 • 4.82
 • 0.53
 • ALTIN
 • 189.11
 • -0.06