Ege

06.05.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 06.05.2012-2:30

Forum Bornova’yı yılda 12 milyon kişi geziyor

İzmir’in ilk açık hava alışveriş merkezi Forum Bornova, 62 bin metrekare alana kurulu...Tarihi dokusu, 126 mağazası, 20 bin metrekarelik dev yeşil alanı ile büyük ilgi çekiyor

Sitene Ekle

ŞEYMA KUVAN/ŞEYMA’NIN BAKIŞI/rseymakuvan@gmail.com


İstanbul’da yaşayanlar veya sık gidenler bilir ki, İstiklal Caddesi’ne insanlar aslında alışverişe değil gezmeye, o güzel tarihi dokunun kokusunu içine çekmeye, sokak çalgıcılarıyla eğlenmeye, veya arkadaşlarıyla buluşup bir şeyler içmeye giderler.
Orada yapılan alışveriş çoğu zaman planlı değildir. Farklı amaçlarla önünden geçtiğiniz mağazaların vitrinlerinde beğendiğiniz bir şeyi, hesapsızca alıp çıkıverirsiniz. İşte Forum Bornova da öyle bir yer. Bir nevi İstiklal Caddesi’nin İzmir versiyonu diyeliriz.
O yüzden bugün size bir AVM’den ziyade, her metrekaresi tarihi dokularla bezenmiş, İzmir’in değeri olarak gezilip görülesi bir yer olmak için çalışan alışveriş kasabasından bahsedeceğim.
Forum Bornova Müdürü Doğan Alpan, eşinin ısrarları üzerine çok uzaklarda kurduğu düzenini bırakıp geldiği İzmir için “Burası farklı bir şehir. İzmirli başka yerde yaşayamaz” diyor. Ben de Türkiye’nin birçok farklı şehrinde yaşamış biri olarak aynen katılıyorum bu görüşe. İzmir’in suyunu içen, havasını içine çeken, buradan kopmak istemiyor. Başka şehirlerden tat alamayan İzmirli çoğu zaman tatilini bile il sınırları içinde geçiriyor.

Sanki kentin bir mahallesi
Ege Bölgesi’nin ve İzmir’in ilk açık hava alışveriş merkezi olan Forum Bornova, İzmir’deki AVM’ler arasında benzeri olmamasıyla değişimin öncüsü durumunda. Fark yaratmak için çıkılan yolda açık hava alışveriş merkezi olması düşünülürken, şehrin tarihi dokusuyla beraber eski çarşı-pazar hissi vermesi de Forum AVM’lerinin vazgeçilmezi olmuş.
62 bin metrekare alan üzerine kurulu, Ege mimarisinin eşsiz özelliklerini bir Akdeniz kasabası ölçeğinde buluşturan Forum Bornova, iki ayrı bulvar, bunları birbirine bağlayan meydanlar ve dört ayrı sokaktan oluşuyor. Forum Bornova, Ege ve geleneksel Türk mimarilerinin özgün örneklerini yansıtan sokakları, üstü açık teraslarda yeme içme olanağı sunan kafe ve restoranları, yer yer köprüler ile birbirine bağlanmış ortak alanları ile kentin doğal bir parçası gibi.
Çevre düzenlemesiyle de İzmir’in doğal dokusu ile uyum içerisinde olan Forum Bornova, palmiye ağaçları, her biri özgün nitelikteki çeşme ve göletleriyle şehrin herhangi bir mahallesinde geziyormuşsunuz duygusunu veriyor.

Taş binalar var
“Mimarlarımız, bize gelecek vaat eden bir iskelet verdiler, biz de bu iskelete ruh vermeye çalıştık” diyen Doğan Alpan, müşteri profillerinin sadece bir şeyler almak için yola çıkanlar değil, aynı zamanda güzel bir günün tadını çıkarmak için gelenler olduğunu söylüyor.
Gerçekten de öyle olması için her şey düşünülmüş. Sokak çalgıcıları, taş binaları, kafeleriyle 6 yıldır değil, onlarca yıldır varmış gibi...
2006 yılında açılan Forum Bornova’nın o günden bu yana her gün gelen müdavimleri varmış. Kimi köpeğini gezdirmeye geliyor, kimi havuzlardan gelen su sesini dinleyerek kitap okumaya...
Türkiye’nin birçok şehrindeki tarihi kalıntıların minyatürlerini burada görebiliyorsunuz ve tabii onların önünde fotoğraf çektirmek için gelenleri de...

Etkinlik LİSTESİ KABARIK

Forum Bornova’da her yıl olduğu gibi bu yılda etkinlik planları listesi bir hayli kabarık. Okul çağında çocuğu olan aileler için 10 Mayıs’ta düzenlenecek “Kolej Tanıtım Fuarı”nda TAKEV, Saint Joseph, Tevfik Fikret gibi başarılı birçok okul burada yeni kolejlilerle tanışacak. Kararsız kalan aileler için en iyi alternatiflerin bir arada bulunacağı bir konseptte seçim yapmak kolaylaşacak.
Doğan Alpan önderliğindeki yönetim ekibi, ziyaretçilerin hoş vakit geçirmesi için çok ilginç fikirler ortaya atmış. Tiyatrocular tarafından gerçekleştirilen ve her hafta farklı senaryolarla Forum Bornova ziyaretçilerinin karşısına çıkan kamera şakalarına, siz de farkında olmadan dahil olabilirsiniz. Sadece izlemek isteyenler için bu eğlenceli dakikalar, ziyaretçilerin de onayı alınarak Forum Bornova’nın facebook sayfasında yer alıyor.

20 bin metrekare peyzaj alanı var

Her yanı yaseminlerle, lavantalarla süslenen yaklaşık 20 bin metrekarelik peyzaj alanında, 500’den fazla bitki çeşidi bulunuyor. 365 adet palmiyenin bulunduğu sokaklarda tüm ağaçların üzerinde Latince isimleriyle beraber, yetişme koşulları ve kaç yıl yaşadığı gibi bilgiler yazılı.
126 mağazanın yer aldığı Forum Bornova’da, 2 bin 500 kişilik personel arasında sivil polisler de görev yapıyor. Sıkı sıkıya korunan ortamda ziyaretçilere, açık havada güvensiz bir ortamda bulundukları duygusunu vermemek için polislerin yanında güvenlik görevlileri de sivil kıyafetle, kendilerini tanıtmadan dolaşıyorlar. Etrafından toplu taşıma araçları geçmemesine rağmen yılda 12 milyon ziyaretçi çeken Forum Bornova’nın, 3 bin araç kapasiteli otoparkında aracı olmayan ziyaretçiler için 52 araçlık taksi durağı mevcut.

Fotoğraf yarışması

Yakın zamanda gerçekleştirilecek etkinliklerinden biri de “Forum Bornova’da keyfin anı” adı altında düzenlenecek Fotoğraf yarışması. İlk üçe kalanlara ödüllerin verileceği yarışmaya, Forum Bornova’da çekeceğiniz keyifli alışveriş, yemek, gezinti fotoğlarıyla katılabilirsiniz. Yetkililer, yarışmaya tüm İzmirlilerin katılabileceğini bildirdi. 13 Mayıs anneler gününde gerçekleştirilecek “Anne elim sende” etkinliğine katılacak annellere de  çocuklarının el izlerinin basılı olduğu tişörtler hediye edilecek.


Etiketler:
"Üzüm, incir,zeytin" üretiminde birinci sırada yer alan bölgemiz hangisidir?
©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.