Ege

08.12.2008 - 01:00 | Son Güncelleme: 08.12.2008-22:03

Fransızlarla anlaştı yatırıma ‘devam’ dedi

İzmirli Bakioğlu Holding, krize rağmen aldığı yatırım kararından vazgeçmedi ve 60 milyon YTL’ye, Atatürk OSB’deki Polibak şirketine ikinci fabrikayı kurmak için harekete geçti. Temmuzda üretime başlaması hedeflenen tesisle, yıllık 36 bin ton olan üretim kapasitesi 80 bin tona çıkarılacak

Sitene Ekle
Fransızlarla anlaştı yatırıma ‘devam’ dedi

İZMİR Milliyet

Ambalaj sektörünün önde gelen firmalarını bünyesinde barındıran İzmir merkezli Bakioğlu Grubu’nu, dünyayı sarsan ekonomik kriz de durduramadı. Kriz öncesi aldığı kararla, 60 milyon YTL’ye, Polibak şirketine ikinci tesisi kurmak için harekete geçen grup, gelişmelere rağmen yatırımını ertelemedi. Fransa’nın Eximbank’ı Cofas’tan aldığı krediyle, Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde, mevcut fabrikanın yanına ikincisini kuran Bakioğlu Grubu, temmuzda üretime başlamayı hedefliyor.
Yeni tesisle, yıllık 36 bin ton olan üretim kapasitesini 80 bin tona çıkaracak olan Polibak, Avrupa’daki 3 büyük rakibinin kriz nedeniyle kapanma tehlikesi yaşadığı bir dönemde, dünya pazarlarındaki payını da artıracak.
Geçen yılın sonuna kadar 20 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdiklerini söyleyen Bakioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Bakioğlu, yaşanan krize rağmen hayatın devam ettiğini belirterek, yeni yatırımlarını ertelemediklerini kaydetti.
Krizden 2 ay önce Polibak’ın ikinci fabrikasını kurmak için karar aldıklarını ifade eden Bakioğlu, “Kriz nedeniyle vazgeçmedik. Ok yaydan çıkmıştı. Bağlantılarımızı yapmıştık. Bize kredi veren Cofas, daha önce çalıştığımız bir banka. Performansımızı bildiği için kredisini geri çağırmadı. Teminat almadan, karşılık beklemeden kredi açtı. Fransa Hükümeti de arkamızda. Şu anda inşaatımız bitmek üzere. Makine montajını da gerçekleştirdikten sonra temmuzda üretime başlamayı planlıyoruz” diye konuştu.

Krizi fırsata çevirecek

Yeni tesiste poliproplen film üretimi yapacaklarını, 36 bin ton olan kapasitelerini 80 bin tona çıkaracaklarını bildiren Cem Bakioğlu, yüzde 60’ını ihraç edeceklerini açıkladı. Dünyanın önde gelen gıda şirketlerinin ambalaj ihtiyacını karşıladıklarını, Avrupa’daki üç rakip firmalanın kriz nedeniyle kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyleyen Bakioğlu, şöyle konuştu:
“Başkalarının mutsuzluğu bizim mutluluğumuz olmayacak. Ancak, kapanmaları halinde pazar payımızın daha da artması gündeme gelecek. Avrupa’da işçilik maliyetleri çok yüksek. Özellikle kriz döneminden sonra birçok Avrupalı firma, maliyeti daha düşük ülkeleri tercih etmeye başladı. Biz yeni tesisimizde, 3 yıldır üzerinde çalıştığımız ve sadece ABD’yle Almanya’da üretilen ambalajın üretimine de geçeceğiz. Bu ambalaj hem daha az maliyetli ve kaliteli hem de gıdaların raf ömrünü uzatıyor. Yeni ürünümüzden de çok umutluyuz. Bu sayede de pazar payımızı artırmayı öngörüyoruz. Yeni tesisle birlikte 65 kişiye daha istihdam sağlayacağız.”

Her yerden, ‘Satın al’ teklifi geliyorEkonomik krizin ne yazık ki herkesi vuracağını savunan Cem Bakioğlu, hükümetin özellikle üretimi destekleyici kararlar alarak olumsuz etkiyi azaltabileceğini söyledi. Özel sektörün krize borçla yakalandığını belirten Bakioğlu, en çok bunun sıkıntı yarattığını vurguladı. Krize kimin ne kadar dayanacağının belli olmadığını ifade eden Cem Bakioğlu, yetişmiş elamanların işten çıkarılmasının da en son düşünülmesi gereken tedbir olmasını istedi. Bakioğlu, “Krizin boyutları giderek büyüyor. Beni her gün birçok kişi ve kurum arıyor. Gayrimenkullerini ve tesislerini almam için teklif sunuyorlar. 10 gün içinde 4-5 gayrimenkulü, 3-4 de sanayi tesisini almam için teklif geldi. Bu duruma çok üzülüyorum. Yerli sermayeli tesisleri almam. Yabancı sermayeli olanları ise almayı düşünürüm” dedi.

İzmir’de bir ilke imza attıBakioğlu Holding bünyesindeki BAKTRANS şirketi, VIP donanımlı helikopteriyle İzmir’de, hava taksi, VIP, turizm, kurumsal ve hasta taşımacılık ile fotoğraf ve video çekimlerinde hizmet vermeye başladı. VIP taşımacılık hizmetinin yanı sıra kurumsal, turizm taşımacılığı, hava taksi, fotoğraf ve video çekimi hizmeti sunan BACTRANS, kuyruk yapısıyla sessiz ve sarsıntısız bir şekilde güvenle hasta taşımacılığında da kullanılabiliyor. Müşterilerine saati bin 200 Euro ücretle hizmet veren BAKTRANS’ın, istenildiğinde  6 kişilik gruplara kişi başı 99 Euro karşılığında İzmir’in güzelliklerini havadan keşfetme imkanı da sunacak.

Rakamlarla Bakioğlu Holding
Grup bünyesinde 17 şirket (Bakioğlu Holding, Bak Ambalaj, Polibak Plastik, Gravure International, Enternasyonal Gravür, Bareks Plastik, Baksam Metal, Banket İletişim, Baksaş Sigorta, Bakiş Yapı, Baktrans Taşımacılık, Egevizyon Medya, Medya Ege Ajans, Kreatif Reklamcılık, Onsa Özel Güvenlik, Polibak USA, Bak Flexibles) faaliyet gösteriyor.
Çalışan sayısı 850.
Süren yatırım tutarı 60 milyon YTL.
Yeni istihdam sayısı 65.
Grup ihracatı 70 milyon dolar.


Atatürk'ün yatının adı nedir?
©Copyright 2008 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.