Gamesir M2 kablosuz oyun kumandası inceleme

17.08.2018'de eklendi17.08.2018-10:27 'de güncellendi
Gamesir’ün oyun oynarken rahat tutuş için büyük, kauçuk kaplı tutamaçlara sahip ilk iOS oyun denetleyicisi M2 oyun kumandası, iPhone, iPad, iPod ve Apple TV gibi herhangi bir iOS cihazıyla oyun oynamayı daha zevkli hale getiriyor. Biz de Gamesir M2 kablosuz oyun kumandasını sizler için inceledik.

Onur Binay/milliyet.com.tr

Akıllı telefonlar, mobil oyun alanını devraldı ve bu süreçte avuçiçi oyun pazarını giderek gelişti. Ancak, el kumandalı oyun cihazlarının kontrol panelleri de dahil olmak üzere akıllı telefonlardan daha iyi performans gösterdiği bazı şeyler var.  Şu bir gerçek ki, oyunlarında kullanılmak üzere yapılandırılmış çok sayıda analog tuşa sahip olmak, ekranınızda parmaklarınızla gezinmekten çok daha iyi bir oyun deneyimi sunuyor.

Oynadığınız oyunlara ve ne sıklıkta oynadığınıza bağlı olarak, kontroldeki farklılık, konfordan performansa kadar pek çok şeyi etkileyebilir. Bazı oyunlarda, uygun bir gamepad olmadan onları oynayabileceğinizi hayal etmek de zor. PUBG’yi mobilde oynamanın zor olması gibi.

Şu da var ki PC oyuncuları, konsol oyuncularını daha kolay alt edebilir. Çünkü fare ve klavye, D-pad’den çok daha hassas. Bluetooth oyun kumandaları ise bazen mobil alanda avantaj sağlayabilir. Gamesir M2 kablosuz oyun kumandası da bunlardan biri.

GameSir, Hong Kong merkezli bir şirket ve dünyanın en büyük oyun denetleyicisi üreticilerinden biri. M2, Kickstarter'da biraz mütevazi başlangıçlara sahipti, ancak daha sonra optimize edildi, akıcı hale getirildi ve tümüyle geliştirildi. M2 özellikle iOS için ilk oyun pedi denetleyicileri arasında. Şık ve yararlı özelliklere sahip.

Xbox One oyun kumandasıyla aynı boyutta

GameSir M2 gamepad, oldukça standart bir yapıda; 265 gram ağırlığında, 15,5 cm uzunluğunda, 10 cm genişliğinde ve 6,5 cm yüksekliğinde.

Yaklaşık olarak PS4 ve Xbox One oyun denetleyicileriyle aynı boyutta. Tasarımda tepki süresi ve rahatlık üzerine kurulmuş. Bunda hassas oyun kontrolü sağlayan 256 seviyeli basınç hassasiyetine sahip premium düğmelerin etkisi de var. Basınç duyarlılığı düğmeler, vasat Bluetooth oyun kumandalarını mükemmel olanlardan ayıran özelliklerden biri.

Yeniden tasarlanan GameSir M2, her ikisi de büyük bir parıltıyla inşa edilen metalik kırmızı ve mavi renkte. Renk kombinasyonları, M2'nin daha iyi işlevsel noktalarının çoğuna dikkat çekiyor. Kırmızı olan daha çok Demir Adam’ın zırhına benziyor.  

M2 de koruyucu ve güvenli bir tutuş için kauçuk kaplı tutamaklar kullanılıyor. Doku, GameSir M2 üzerindeki tutuşunuzu kısmen güçlendiriyor. Bunun yanında M2'nin kendine özgü çarpıcı görünümünü vermesine de kesinlikle yardımcı oluyor. Sonuç bir tür bilim kurgu estetiği.

M2, LED güç göstergesi ile gelen ilk iOS denetleyicisi. Açıkçası, mobil platform için üretilen birçok gamepad, ucuz görünüyor. M2 yüksek kaliteli oyun pedleri için pazardaki boşluğu dolduruyor.

Temel kontrol düğmeleri

M2'nin ön kısmı, çoğu kontrol cihazının kullandığı aynı temel tasarıma sahip ve M2'nin ellerinizle tuttuğunuz anda tanıdık gelmesini sağlıyor. Denetleyicinin sağ tarafında dört düğme, ortadaki iki menü düğmesi, sol başparmak yakınındaki D-yastığı ve iki adet döner analog çubuk bulacaksınız.

Kontrol ünitesinin üstü, yumuşak temas için konumlandırılan dört adet omuz butonu sunar. Her biri gerektiği gibi haritalanabilir ve yeniden eşleştirilebilir. Onlara basınca, sıradan bir denetleyiciden aldığınız aynı sıkı gerginliği ve serbest kalmasını alacaksınız. 

M2'nin orta kısmında ise akıllı telefonunuz için açılan bir alan bulacaksınız. Telefonunuzu güvenli bir şekilde buraya yerleştirebilirsiniz. Kablosuz bağlantı nedeniyle telefonunuzu dock'ta tutmanız gerekmiyor, ancak bu alan mobil oyun oynamayı biraz daha kolaylaştırıyor.

Bağlantı

Herhangi bir oyun kumandasından beklemeniz gereken başka bir şey tak-çalıştır özellik. Bir denetleyici eşleştirmek için, kablo mu yoksa Bluetooth mu daha kolay? M2 size en kolayını yani kablosuzu sunuyor. Bluetooth destekli iOS cihazlarınızla oyunlarınızı kumanda menzilinde olduğunuz her yerde oynamak kolay.

GameSir M2 özellikle iOS için yapıldı. Sonuç olarak, iPod, iPad, Apple TV ve iOS cihazlarınızın herhangi biriyle harika çalışıyor. Kullanmak istediğiniz herhangi bir Apple cihazı için mükemmel yerel destek bekleyebilirsiniz. Bluetooth'u destekleyen iOS cihazınız olduğu sürece, oyun oynamaya başlamak için ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz. Ancak, Android gibi başka bir platform için bu tür desteği bulamayacaksınız.

iOS mobil işletim sistemi iOS cihazlar için iOS 7.0 veya üstü, MacBook'lar içinse Mac OS 10.6 veya üstü olmalı.

Konfor

Elinizde bir oyun kumandası tuttuğunuzda, konfor unsuru düğmelerin işlevselliği kadar önemlidir. M2, oldukça standart bir tasarım kullanıyor. Bir konsol denetleyicisi kullanmış olan herkes halihazırda konfor açısından ne beklemesi gerektiğine dair temel bir fikre sahip. Ancak M2 konsollar için bir kontrol cihazı değil. Akıllı telefonunuzun kontrol ünitesinin üstünde durduğuna unutmayın. M2, telefonunuzun ağırlığını, sorunsuz ve istikrarlı bir oyun deneyimi için kontrolörün ağırlığına göre dengelemeye yardımcı olacak şekilde üretilmiş.

Ancak GameSir M2 MFi'nin iPhone'unuzla birlikte kullanılmadığını, bunun yerine Apple TV'ye bağlı olduğunu varsayalım. Bu durumdaM2, büyük ölçüde, titreşim özellikleri için yuvarlanan ağırlıklar ile yük olmadığından, konsol kontrolörlerine kıyasla elde biraz hafif duruyor.

Kauçuk düğmeler, GameSir M2 ve benzer gamepadler arasındaki bir başka ayrım. Tamamen mat plastikten tutamaklar, ısıyı dağıtamadığından terlemeye yol açabilir. Elinizin terlediğini ve ufak bir dikkat dağınıklığı sonucunda gamepad ile telefonunuzu yere düşürdüğünüz varsayın. Bu durum felakete yol açabilir. M2’deki kauçuk ise kavrama ve ısı yayılımı sorununu kısmen çözmenize yardımcı oluyor.

Pil ömrü

M2’de 800 mAh lityum-iyon pil kullanılıyor. Tam şarjla, en az 18 saat kesintisiz oyun keyfi bekleyebilirsiniz. Bazı insanlar batarya ömrünün neredeyse iki katını çıkabilir. Tabii bu, oynadığınız oyun türlerine bağlı. Basınç duyarlılığı özelliğini kullanan oyunları oynamak ya da çılgınca bastırdığınız oyunları oynamak, 18 saatlik sonuca daha yakın olabilir.

M2 için kullanabileceğiniz hızlı şarj özellikleri yok. Neyse ki, yaklaşık 2 saat içinde onu tam şarj edebilirsiniz. M2 gelecekte güncellemeleri görmeye devam ederse, hızlı şarj desteği yeni bir ek olacaktır. Denetleyicideki güç tüketiminin büyük çoğunluğu Bluetooth bağlantısıyla ilgili olduğundan, genellikle bu tür aygıtlarda pil ömrü ile ilgili sorunlarla pek karşılaşmazsınız.

Gamesir M2 denetleyicidepil gücünün durumu gösterge, sol üst köşedeki dört küçük kırmızı ledden oluşuyor. Tam olarak şarj edildiğinde, ledler kesintisiz kırmızı yanıyor. Bir led % 25 pil gücüne eşit.

GameSir M2 MFi Bluetooth oyun kumandasını kimler seçmeli?

GameSir M2 MFi Bluetooth oyun kumandası, akıllı telefonlarını uygun bir mobil oyun cihazına dönüştürmek isteyen kişiler için. Tam donanımlı ve iyi tasarlanmış bir gamepad. Basınca duyarlı düğmeler ve derinlemesine iOS uyumluluğu, M2'yi daha da mükemmelleştiriyor.

M2, oyunu ciddiye alan insanlar için. PUBG ve Fortnite’ın dışında spor ve macera oyunları için de ideal. Ancak yavaş tempolu oyunlar oynuyorsanız, M2 sizin için en iyi seçim olmayabilir.

Tüm iOS oyunlarını oynamak çok güzel olsa da GameSir World App, yüzlerce oyun içeriyor. Bunların hepsi uyumluluk açısından test ediliyor.

Her şeyden önce kaliteyi arıyorsanız, M2 yine aradığınız cevap. Bu fiyat aralığında daha iyi iOS uyumluluğu, yapı kalitesi veyageniş özellik sunan gamepad bulamayabilirsiniz. Sonuç olarak, M2 akıllı telefonlarında düzenli olarak oynamak isteyen insanlar için iyi bir seçim.

GameSir M2 MFi Bluetooth oyun kumandasına yaklaşık 343 TL’ye sahip olabilirsiniz.