Gazze'ye yardım gemisi KKTC'de

İsrail ablukası altında bulunan Gazze şeridine insani yardım taşıyan Amerikan bayraklı, İrlandalı mürettebata sahip yardım gemisi, Rum yönetiminin Limasol limanını kapatması nedeniyle Gazimağusa Limanı'na sığındı

29 Mayıs 2010

Ali RUHLUEL/LEFKOŞA, (DHA)

‘Rotamız Filistin, yükümüz insani yardım’ kampanyası kapsamında Avrupa'nın çeşitli ülkelerinin yanı sıra Yunanistan ve Türkiye'den hareket eden yardım gemileri, dün akşam saatlerinde Güney Kıbrıs açıklarında belirledikleri buluşma noktasında toplandı.

Rum yönetiminin daha önce, ‘yardım gemileri limanlarımıza yanaşabilir’ açıklamasını dün ani bir kararla değiştirdiği ve gemilerin rotasını engellediği öğrenildi.

Yardım gemilerinin Mağusa limanının 30 mil açığında bekledikleri sırada arızalanan bir tekne, Gazimağusa limanına sığındı. Aralarında 2 Alman milletvekilinin de bulunduğu gemi yolcuları ve mürettebatına, liman müdürlüğü tarafından su ve yiyecek ikramında bulunuldu.

Gemi mürettebatı, Rum yönetiminin, insani bir girişim karşısındaki tavrını eleştirirken, KKTC makamlarına teşekkürlerini sundu.

Öte yandan, Rumların engellemesi ile gemi kiralayıp, konvoya katılamayan aralarında Avrupa Parlamentosu milletvekillerinin de bulunduğu 17 kişi Ledra Palace’tan KKTC'ye geçti. Gazimağusa Limanı'nda bir gemi olduğunu öğrenen 17 kişi, bu gemiyle konvoya ulaşmanın hesabını yaptı.

Gazimağusa Limanı'na ulaşan bu kişiler, hem geminin bozuk olduğunu hem de yolcu kapasitesinin kendilerini taşıyacak durumda olmadığını öğrenince büyük hayal kırıklığı yaşadı.

Aralarında hamile ve küçük çocuğu olan bir kişinin de bulunduğu kafile oldukça yorgun ve aç olduğu için perişan bir haldeydi. 17 kişilik ekibin imdadına Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp yetişti. Kayalp, önce bu kişilere yiyecek getirtti, ardından da onları Salamis Otel'e yerleştirdi.

Olay yerine Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve CTP milletvekili Teberrüken Uluçay dışında siyasi veya üst düzey yönetici gelmedi.

RUM POLİSİ GERİ ÇEVİRDİ
Girit Adası'ndan dün sabah Gazze'ye yardım için yola çıkan ‘Challenger 1’ isimli Amerikan bandıralı gemi, Larnaka yakınlarında arızalandı. Helikopterle yaklaşan Rum polisinin kendilerine ‘karasularımıza giremezsiniz’ uyarısı karşısında büyük bir şok yaşayan gemi kaptanı İrlandalı Denis Healey, çareyi Gazimağusa Limanı'na yönelmekte buldu.

‘Challenger 1’ isimli Amerikan bandıralı geminin yolculardan Anette Groth, “Bizi taşıyan yat yolda arızalandı. Gazze'ye yardım götürmek için yola çıktık. Bu bizim için çok önemli” dedi. Groth, kendilerini uluslararası sularda Rum polisinin durdurduğunu ve Larnaka Limanı'na yanaşmalarına izin vermediğini söyledi.

Güney Kıbrıs'ın bu tavrını, diğer ülkelerden gelen baskıyla ortaya koyduğunu düşündüklerini dile getiren Groth, yardım gemilerinin Gazze'ye ulaştığında İsrail'in, kendilerini durdurmaması dileğinde bulundu.

Geminin 11 yolcusu ve 5 personeli bulunuyor. Yolcular içerisinde biri eski, 3 milletvekili var. Milletvekilleri Annette Groth ve Inge Höger’in yanı sıra eski Alman milletvekili Prof. Dr. Normsan Paeeh de gemideki kişiler arasında yer alıyor. Gemide ayrıca Amerika, İngiltere, İrlanda, Belçika ve Hollanda'dan gazeteciler, organizatörler bulunuyor.

BAZI PARÇALARI KIRILDI
Girit Adası'ndan çıkan bozuk geminin, dümen demirinin, pis su motor demirinin ve temiz su motor demirinin kırıldığı açıklandı. Gemi kaptanı Dennis Healey, bu arızaları giderebileceklerini belirterek, “Gemimizi tamir edip gideceğiz” dedi.

Basına konuşan yolcular, Rum yönetiminin engelleyici tutumundan memnun olmadıklarını söyledi. Rum polisinin helikopterle kendilerine müdahale ettiğini anlatan kaptan ve yolcular, kendilerinin Rumlardan demirlemek için talepte bulunmadıklarını ifade etti.

Kaptan Dennis Healey, Rumların kara sularına girmelerine izin vermediği için biraz sorun yaşadıklarını belirterek, “İki gemi olarak yola çıkmıştık. Diğer gemi büyük ihtimalle konvoya ulaştı” diye konuştu.

Kendilerinin insani bir yardım için yola çıktığını anımsatan Healey, “Rumların bu eylemimize karşı çıkmamaları gerekirdi. Hem İsrail'e hem de Rum yönetimine tepkiliyiz. Rum yönetimi İsrail'in ve ona yakın başka ülkelerin baskısına boyun eğdi. Bu da üzücü bir durum” dedi.

Dennis Healey ve yolcular, Kuzey Kıbrıs'a geldikleri için mutlu olduklarını belirterek, gösterilen ilgiye teşekkür ettiler.

Gemide, geçmişte yardım götürmek için Gazze'ye giden ama öldürülen bir aktivistin anısını yaşatmaya çalışan kişilerin olduğu açıklandı.

Öte yandan bazı kimseler, Rum yönetiminin, 3 Haziran'da KKTC'den İsrail'e yapılacak gemi seferlerini engellemek için bu tür eylemler içine girdiğini iddia etti.

GÜNEYDEN GELDİLER PERİŞAN OLDULAR
Limasol ve Larnaka'dan tekne kiralayarak Kıbrıs'ın 30 mil açığında demirleyen yardım gemilerine gitmeyi planlayan aralarında Avrupa Parlamentosu milletvekillerinin de bulunduğu 17 kişi, Rum yönetiminin izin vermemesi sonucu bu hayalini gerçekleştiremedi.

Aralarında hamile ve küçük çocuğu olan bir kadının da bulunduğu 17 kişi, Güney Kıbrıs'taki gümrük salonunda bekletildiklerini ve perişan edildiklerini söyledi.

Bunlar arasında 3 İrlandalı, bir Norveçli, bir de İsveçli Türk asıllı milletvekili Mehmet Kaplan olmak üzere 5 Avrupa Parlamentosu milletvekilinin de bulunduğu 17 kişi, Gazimağusa Limanı yolcu salonunda, perişan halde saatlerce bekledi.

Gazimağusa Limanı'nda bir tekne olduğunu öğrendikleri için Ledra Palace'dan KKTC'ye geçen ve limana gelen 17 kişi, umduğunu bulamadı. Geminin arızalı olması ve aynı zamanda kendilerini de taşıyacak kapasitede bulunmaması, bu kişileri hayal kırıklığına uğrattı.

Kötü haberi duymak onları daha da yordu ve bitap düşürdü. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, 17 kişiye önce yemek getirtti, ardından da onları Salamis Otel'e yerleştirdi.

MANKEL: ‘BİR ŞEKİLDE ORAYA ULAŞACAĞIZ’
17 kişi arasında yer alan dünyaca ünlü İsveçli yazar Henning Mankel, Salamis Otel'e konaklamaya giderken, çok kötü bir gün geçirdiklerini söyledi. Birçok limana gittiklerini, birçok polisle karşı karşıya kaldıklarını ve takip edildiklerini ifade eden Mankel, “İyi bir gün olmadı. Yardım gemilerine gitmemize izin vermediler. Yardıma muhtaç insanların bulunduğu Gazze şehrine gidiyoruz” dedi.

Mankel, yalnızca Rum yönetimi ve İsrail'in değil başka ülkelerin de yaşanan bu sorunlardan sorumlu olduğunu belirtti. Mankel, “İsveç hükümet temsilcilerinden de destek talep ettik ama ilgi görmedik. Bu arada Rum hükümetinin cesaretli olmadığını gördük. Bu olumsuz davranış, İsrail'den yapılan baskılar sonucu doğdu. Bu baskının uzun süreceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Mankel, gemilere ulaşmakta ısrarlı olduklarını, ümitlerini kesmediklerini, bir vasıta bulur bulmaz en erken zamanda yardım gemilerine ulaşacaklarını ifade etti.

KAPLAN: ‘KKTC'DEN GELEN İLGİYE TEŞEKKÜR EDERİZ’
İsveçli Türk asıllı milletvekili Mehmet Kaplan ise yardım gemilerine İsveç'ten ciddi destek olduğunu, özellikle dışişleri bakanının özel ilgisi bulunduğunu ve onun isteğiyle yola çıktıklarını söyledi. Mehmet Kaplan, İsveç Dışişleri Bakanı'nın Gazze'ye destek vermenin mantıklı olduğunu düşündüğünü, bunun da kendilerini cesaretlendirdiğini vurguladı. KKTC polisinin kendilerine “buradan çıkamazsınız” demediğini, bu nedenle bir yolunu bulup, mutlaka yardım gemilerine ulaşacaklarını kaydetti.

Kaplan, başta Gazimağusa Belediye Belediye Başkanı Oktay Kayalp olmak üzere, Kuzey Kıbrıs’ta kendileriyle ilgilenen herkese teşekkür etti.

 

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.
Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir!
iPad’i unutmadık!
iPad’inize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum: