Genelkurmay: Belge hâlâ gelmedi

Genelkurmay; askeri savcılığın, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’ndan 4 kez istediği İrticayla Mücadele Eylem Planı belgesinin aslının da gönderilmediğini duyurdu


AYDIN HASAN Ankara

Genelkurmay: Belge hâlâ gelmedi

Genelkurmay karargâhındaki haftalık basın bilgilendirme toplantısı, dün Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler, İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak ve Adli Müşavir Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu tarafından düzenlendi. Çubuklu, askeri savcılığın, İrticayla Mücadele Eylem Planı belgesinin ıslak imzalı aslını İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’ndan 4 defa istediğini, ancak belgenin gönderilmediğini belirtti. 

‘Savcılık gereğini yapar’
Çubuklu, “Gönderilmemesi konusunda suç duyurusunda bulunuldu mu?” sorusuna, “O, askeri savcının takip ettiği bir konu. Bir şey söylemek uygun olmayacaktır. Savcılık, yasaların el verdiği çerçevede gereğini yapacaktır” diye yanıt verdi.
Çubuklu, belgeyle ilgili adli tıp raporunun askeri savcılığa gönderildiğini ifade ederek, “Burada sadece imza tetkiki üzerinde, yani sadece imza. Parmak izi ya da hangi yerden çıkmış teferruatlı bir inceleme yok. Sadece imza üzerine bir inceleme var” dedi. Çubuklu, Genelkurmay’ın daha önce işlettiği resmi olmayan internet sitelerinin 2000’de çıkarılan Başbakanlık direktifine göre kurulmuş olduğunu yineledi.
Dursun Çiçek’in tutuklanmasına gerekçe olarak gösterilen belgenin gelmediğini 

Taleplere cevap veriyoruz
Sivil savcılığın istediği bazı belgelerin Genelkurmay Başkanlığı’nca gönderilmediği yönündeki iddiaların sorulması üzerine Çubuklu, “Yasaların öngördüğü çerçevede, bütün taleplere anında, tabii istenen talepler kapsamlıysa bunlar incelenmek suretiyle, ilgili yerlerden sorulmak suretiyle anında cevap veriliyor.Personel isteniyorsa o da aynı şekilde gönderiliyor” dedi.

 

Kıbrıs gününde buluştular
 Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, KKTC’nin kuruluşunun 26. yıldönümü nedeniyle verilen resepsiyonda buluştu. Resepsiyona; Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu  ve kuvvet komutanları da katıldı. Galatasaraylı Şahin ile Fenerbahçeli Başbuğ’un bir ara futbol sohbeti yaptıkları duyuldu. Şahin, resepsiyondan ayrılırken, “Başbuğ herhalde sizden Baros’u istedi” sorusu üzerine: “‘Galatasaray’dan Baros gelse, biz herhalde Avrupa’da final oynarız’ dedi. Bakalım, biraz zor veririz” dedi.  
Fotoğraf: Yavuz Özden

 

 

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.
Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir!
iPad’i unutmadık!
iPad’inize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum: