15 Temmuz hangi güne denk geliyor? 15 Temmuz resmi tatil mi?

15 Temmuz resmi tatil mi sorusu vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Bu yıl Pazartesi gününe denk gelen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Beraberlik Günü resmi tatil olacak mı? İşte o sorunun yanıtı..

15 Temmuz hangi güne denk geliyor? 15 Temmuz resmi tatil mi?

15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden 3 yıl geçti. FETÖ'cü hainlerin darbe girişimi halkın sokaklara dökülmesi, tanklara engel olmasıyla son buldu. Türk milleti bir kez daha özgürlüğüne demokrasisine sahip çıktı. 15 Temmuz 2016'nın üzerinden geçen yıllar içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Demokrasi ve Milli Beraberlik Günü olarak ilan edildi.

15 TEMMUZ RESMİ TATİL Mİ?

15 Temmuz'un resmi tatil olması, TBMM tarafından kabul edildi. İşte, o kanun;

MADDE 1- (1) Ankara İline bağlı “Kazan İlçesi”nin adı “Kahramankazan” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 2- (1) 17.3.1981 tarihli ve 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 2 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “ve 1 Mayıs günü” ibareleri “,1 Mayıs günü ve 15 Temmuz günü” olarak ve birinci fıkrasının (C) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“C) 1 Ocak günü yılbaşı tatili, 1 Mayıs günü Emek ve Dayanışma Günü ve 15 Temmuz günü Demokrasi ve Direnme Hakkı Günü tatilidir.”

FETÖ'nün 15 Temmuz gecesi düzenlediği darbe girişimine ilişkin olarak açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Her 15 Temmuz şehitlerimizi ve gazilerimizi anma günü olarak tatil ilan edilecektir" ifadesini gerçekleştirdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hükümet adına yaptığı konuşmanın ardından, Görüşülen ve kabul edilen teklifle Kazan ilçesinin adı “Kahramankazan” olarak değişti. Ayrıca 15 Temmuz günü, “Demokrasi ve Özgürlükler Günü” olarak resmi tatil ilan edildi.

15 TEMMUZ HANGİ GÜNE DENK GELİYOR?

15 Temmuz şehitlerimizi ve gazilerimizi anma günü bu yıl Pazartesi gününe denk geliyor.

Cinnet geçirdi! Baltayla ailesini katletti...Rusya’da 16 yaşındaki çocuk, annesini, büyükannesini, büyükbabasını ve iki kardeşini balta ile öldürdükten sonra intihar etti. Yetkililer, çocuğun telefonunda annesiyle problemleri olduğuna dair notlar buldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber