Ayılara kıymayın efendiler

İspir’de 2 kişiyi öldüren bozayı için “vur emri” çıkartılarak, sürek avı başlatılmasını eleştiren uzmanlar “Daha önce ayıya mutlaka zarar verilmiş olmalı, aksi halde insana saldırmazdı” dedi

Ayılara kıymayın efendiler

Erzurum ‘un İspir ilçesinde 2 kişiyi öldüren iyi öldüren bozayı için “vur emri” çıkartılması doğasverlerin tepksine neden oldu. Doğaseverler ayının sağ yakalandıktan sonra rehabilitasyon merkezine götürülmesini önerdi.
Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı Av. Ahmet Şenpolat iki insanın ölümünden büyük üzüntü ve endişe duyduklarını belirtrek şunları söyledi:
“İki vatandaşımızın da nasıl saldırıya uğradığını bilmiyoruz. Boz ayı vatandaşlarımızı daha önce kendisine zarar veren kişilere benzetmiş olabilir. İnsanlarla karşılaştığı alana neden geldiğini sorgulamak lazım. İnsanların yaşam alanları ile yaban hayatının sürdüğü yerler arasında artık mesafe kalmadı.
Evet, kesinlikle bu ayının yakalanması ve etkisiz hale getirilmesi gerekiyor. Ama bunu ayıyı öldürerek değil, canlı yakalanmasını sağlayarak rehabilitasyon merkezine götürülmesiyle gerçekleştirebiliriz. Hem ayıyı vurmak için silahlananlar nereden bilecekler aynı ayı olduğunu?”

‘Sorumlu insanlardır’
Vahşi Hayat Derneği Başkanı Cemal Gülas de olay öncesinde insanların ayıya mutlaka zarar vermiş olmaları gerektiğine dikkat çekti. “Olayın nedeni araştırılmalı” diyen Gülas şöyle devam etti:
“Hiçbir memeli hayvan doğrudan insanı hedef almaz. Bu hayvan insanı hedef aldıysa, arkasındaki nedene bakmak gerekiyor. Saldırıdan bir süre önce bu ayıya mutlaka büyük bir zarar verdiler. Yavrusunu öldürmüş olabilirler yada kendisine kalıcı zarar vermiş olabilirler. Ayının gördüğü zararın üzerine insanı hedef aldığı çok açık. Öç alma güdüsüyle insanı öldürdüğünü, yemediğini görüyoruz. Yani sorumluluğu ayıda aramayalım. Ayıyı terörize eden, onu öç almaya itenler suçludur.
Bunu fırsat bilerek, ayı nüfusunun azaltılması için silahlanan kişilere devletin izin vermemesi gerekiyor.”
‘Zarar görmezse saldırmaz’
Kastamonu İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Milli Parklar Müdürü Dr. İsmail Menteş de İspir’deki ayı saldırısıyla ilgili olarak, ayıların normal şartlarda insanlardan kaçtığını ve tehdit unsuru olmadığını, zarar görmediği sürece insanlara saldırmadığını söyledi.


İKİ KİŞİYİ ÖLDÜREN AYIYI 25 KİŞİ ARIYOR

Erzurum’un İspir ilçesi Yeşilyurt Köyü’nde biri kadın iki kişiyi parçalayarak öldüren ayı, 25 kişilik ekip tarafından gece-gündüz aranıyor. Ayıyı gördükleri yerde önce bayıltarak yakalamayı deneyeceklerini söyleyen Erzurum Doğa ve Yaban Hayatı Koruma, Avcılık ve Atıcılık Spor Derneği Başkanı Abdullah Erzurum, “Ayı çok akıllı çıktı. Sanki arandığını biliyor gibi saklanıyor” dedi. 31 Ağustos’ta Yeşilyurt köyünde kendisine ait bahçede dut toplayan İspir Halk Eğitim Merkezi Müdürü 3 çocuk babası, 54 yaşındaki Ömer Yılmaz ile 500 metre uzaklıkta yine bahçede dut toplayan 4 çocuk annesi 60 yaşındaki Miyese Yılmaz ayı tarafından öldürülmüştü.
ERZURUM DHA

Uçakları düştü, okyanustan bir helikopter ile kurtarıldılarABD'de David Lesh isimli pilot ve arkadaşının bulunduğu küçük uçak, Pasifik Okyanusunda Half Moon Körfezinde suya düştü. Uçağın suya düşme anları, bir başka uçağı kullanan Owen Leipelt tarafından kaydedildi. Uçaktan yara almadan kurtulan Lesh ve arkadaşının sudan kurtarılma görüntülerini ise kendileri kaydetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber