Bakanlık duyurdu! Kuzey Irak'taki teröristlere havadan ve karadan harekat

Milli Savunma Bakanlığı'ndan, Irak'ın kuzeyindeki Hakurk bölgesinde teröristlerin yuvalandığı alanlara yönelik harekat başlatıldığı bildirildi. Topçu bataryaları ATAK helikopterleri ve jetlerin atışlarıyla başlayan harekata komando tugayları da katılıyor. Harekat SİHA ve İHA'larla da destekleniyor.

Bakanlık duyurdu! Kuzey Irak'taki teröristlere havadan ve karadan harekat

Pençe Operasyon Planı kapsamında Irak'ın kuzeyindeki Hakurk'ta teröristlerin yuvalandıkları bölge, savaş uçaklarınca ateş altına alındı. Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Pençe Operasyon Planı'nda dün akşam Irak'ın kuzeyindeki Hakurk'ta teröristlerin yuvalandıkları yerlerle ilgili yoğun planlama ve hazırlık çalışmalarının ardından düğmeye basıldı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları tarafından Silahlı Kuvvetler Komuta ve Harekat Merkezi'nden gece boyunca sevk ve idare edilen harekat, Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait ateş destek vasıtalarının atışları ile başladı.

Bakanlık duyurdu Kuzey Iraktaki teröristlere havadan ve karadan harekat


Öncelikli olarak aralarında Fırtına obüslerinin de bulunduğu ateş destek vasıtaları teröristlerin bulunduğu hedefleri dövdü. Ayrıca bölgeye Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait savaş uçakları da sevk edildi. Çeşitli ana jet üs komutanlıklarından kalkan savaş uçakları, belirlenen hedefleri ateş altına aldı. Hava harekatında tanker uçaklar da görev alırken, harekat SİHA ve İHA'larla da desteklendi.

Bakanlık duyurdu Kuzey Iraktaki teröristlere havadan ve karadan harekat

BÖLGEDEN PATLAMA SESLERİ

Hedeflerin ateş altına alınmasının ardından saat 20.00'de bölgeye komando tugayı tarafından harekat başlatıldığı kaydedildi. Bölgeye yönelik özel olarak eğitilmiş komandolar helikopterle alana indirildi. Gece harekat yapacak şekilde donanıma sahip uzman erbaşlardan oluşan komando birlikleri, hedeflerin imhasına yönelik sızma harekatı gerçekleştirdi.

Ateş destek vasıtaları ve savaş uçaklarınca yapılan atışlarla teröristlerce kullanılan mağara, sığınak, barınak ve mühimmat depoları vuruldu. Atışlar sonrasında bölgede izlenen patlamalar, mühimmat depolarının tam isabetle vurulduğunun göstergesi olarak değerlendirildi.

İŞTE İLK GÖRÜNTÜLER

Bakan Akar, Dünya İnsan Hakları Günü'nü kutladıMilli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dünya İnsan Hakları Günü'nü kutladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber